11 listopada

dyktanda350Z okazji święta 11 listopada serwis edukacyjny dyktanda.pl organizuje I Ogólnopolskie Dyktando na Święto Niepodległości, które odbędzie się w najbezpieczniejszy obecnie sposób, czyli wyłącznie przez Internet. Ideą akcji jest wykazanie się znajomością języka polskiego, a także zebranie środków na cel charytatywny lub społeczny.

Im większa liczba osób dołączy do akcji, czyli rozwiąże Dyktando w dniu 11 listopada 2020 r., tym większa pomoc trafi w ręce potrzebujących. Maksymalnie przekazane może zostać wsparcie w wysokości aż 10 tysięcy złotych!

Wzięcie udziału w I Ogólnopolskim Dyktandzie na Święto Niepodległości jest bezpłatne, a zapisanie się i rozwiązanie dyktanda to jedna złotówka przeznaczona przez organizatora na wybrany cel.

Każdy, kto rozwiąże Ogólnopolskie Dyktando na Święto Niepodległości w dniu 11 listopada 2020 r., będzie dysponował 1 głosem. Osoby, które osiągną w dyktandzie najlepsze rezultaty, będą dysponowały zwiększoną siłą głosu – tym samym będą posiadały większy wpływ na wynik głosowania.

Do wzięcia udziału w Ogólnopolskim Dyktandzie na Święto Niepodległości gorąco zachęcamy nie tylko dorosłych, ale także uczniów szkół średnich i podstawowych. Za przygotowanie treści dyktand, dostosowanych do danej grupy wiekowej, odpowiadają wybitni językoznawcy, m.in. prof. dr hab. Tadeusz Zgółka, wiceprzewodniczący Rady Języka Polskiego oraz prof. dr hab. Mariusz Rutkowski z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie.

Zapisy na dyktando przyjmowane są na stronie: https://dyktanda.pl/dyktando-na-swieto-niepodleglosci

Pokażmy w tym szczególnym dniu ducha patriotyzmu i solidarności z ubogimi, wspólnie pomóżmy potrzebującym… małym dzieciom w Ugandzie, z polskiej szkoły Dzieci Afryki!

Powiadamiając o akcji swoich znajomych czy rodzinę oraz zapraszając ich do udziału, zwiększmy szansę, że w głosowaniu wybrany zostanie cel zgłoszony przez Fundację Dzieci Afryki.

wykrzyknik1Budowa przedszkola przy Szkole Dzieci Afryki nr 2 w Kiruddu na półwyspie Koja, w Ugandzie.

Szkoła, którą w latach 2014-2019 wybudowała Fundacja Dzieci Afryki, jest swoistego rodzaju pomnikiem upamiętniającym ponad trzy tysiące polskich Sybiraków, głównie kobiet i dzieci oraz osób starszych, którzy w latach  1942-1951 zamieszkiwało półwysep. Dziś pozostał po nich biało-czerwony cmentarz, domy budowane na polski model i wspomnienie w pamięci najstarszych mieszkańców półwyspu. dyktanda2Uczniowie szkoły Dzieci Afryki dbają o polski cmentarz. Najmłodsze dzieci uczą się i bawią w cieniu okolicznych drzew, a gdy pada deszcz chronią się pod dachem, sąsiadującej ze szkołą, kaplicy św. Elżbiety. To trzeba zmienić!

dyktando1

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.