Adopcja Szkolna w Ngaoundaye

ngaudaye1mapa_srodkowa afrykaProgram wsparcia najuboższych uczniów szkoły podstawowej w Ngaoundaye, w Republice Środkowoafrykańskiej, którą prowadzą polskie misjonarki Siostry Pasterzanki.

Miejscowość położona jest tuż przy granicy z Kamerunem oraz Czadem. Stąd sytuacja stale jest niestabilna. Władze państwowe nie potrafią zabezpieczyć granic a tym samym zapewnić bezpieczeństwa swoim obywatelom.

Szkoła została założona w roku 1972 dla dziewczynek przez siostry włoskie z Instytutu Św. Katarzyny. Wówczas kobiety były przeznaczone tylko do pracy i rodzenia dzieci. Nikt nie posyłał dziewczynek do szkoły. Dlatego siostry zajęły się edukacją i formacją dziewczyn i kobiet. W miarę upływu lat zatroskani rodzice prosili o przyjmowanie do szkoły także chłopców, gdyż  porównując nauczanie w szkole państwowej i w szkole u sióstr zauważyli, że w prywatnej poziom nauczania jest znacznie wyższy. I tak się stało.

Na początku roku 2011 szkoła została otwarta także dla chłopców. Siostry otoczyły szczególną opieką  sieroty,  dzieci rodziców niewidomych i z bardzo ubogich rodzin, przyjmując je za darmo a pozyskując na to fundusze we Włoszech.

Od września 2011 roku szkołę prowadzą misjonarki ze Zgromadzenia Służebnic Matki Dobrego Pasterza. Polki pragną kontynuować dzieło Włoszek, zachowując koedukacyjny charakter szkoły.

W Republice Środkowoafrykańskiej edukacja na poziomie szkoły podstawowej nie jest obowiązkowa i jest płatna. Dzieci z najbiedniejszych rodzin nie stać na uczęszczanie na zajęcia. Jednak s. Barbara Samborska – odpowiedzialna za szkołę, stara się przyjmować wszystkie, licząc że te najbiedniejsze wspomogą Ludzie Pięknych Serc w Polsce.

Można zaopiekować się ubogim uczniem szkoły, opłacając jego edukację w kwocie 300 zł/rok. Osoba przystępująca do programu adopcji szkolnej, zna z imienia i nazwiska swojego podopiecznego, otrzymuje jego zdjęcie oraz raz w roku wyniki nauczania (ocenę końcową). Wpłacane środki zasilają budżet szkoły w Ngaoundaye.

Aby przystąpić do programu pomocy należy wypełnić deklarację on-line. Opieka nad uczniem wygasa po ukończeniu przez niego edukacji w szkole podstawowej.

aktualnie brak nowych dzieci

deklaracja pomocy online
wybierz: ADOPCJA SERCA, liczbę dzieci,
następnie: Rep. Środkowoafrykańska Ngaoundaye


Na podany w deklaracji e-mail najpóźniej następnego dnia roboczego wysyłamy potwierdzenie przyjęcia deklaracji pomocy z instrukcją dalszego postępowania.

Jeżeli w terminie 30 dni od jej wypełnienia nie zostanie zaksięgowana pierwsza zadeklarowana wpłata deklaracja pomocy zostanie anulowana.

Działalność szkoły można wspierać także okazjonalnie:

Fundacja DZIECI AFRYKI
Al. Zjednoczenia 13, 01-829 Warszawa
78 2490 0005 0000 4600 9165 1606
tytuł: „SA2N – szkoła w Ngaoundaye”


ngaudaye2

szkoła

ngaudaye3

klasa

ngaudaye4

uczniowie

ngaudaye5

przedstawiciele fundacji odwiedzili szkołę w styczniu 2016 r.

Fundacja DZIECI AFRYKI
na realizację projektu przekazała:

w roku 2017   4.315,80 zł
w roku 2018   8.685,20 zł
w roku 2019   12.202,87 zł