Autonome ma obecnie ok. 16 lat

Autonome1

Aby lepiej poznać dom Talita Kum dla dzieci niepełnosprawnych fizycznie w Czadzie przedstawiamy Wam jednego z jego mieszkańców.

Autonome ma obecnie ok. 16 lat i chodzi do 6 klasy szkoły podstawowej. Normalnie powinien być w 2 klasie gimnazjum, ale w zeszłym roku nie udało mu się zdać egzaminów i w tym roku przy pierwszym podejściu także nie. Autonome jest chłopcem bardzo wesołym, ciągle się śmieje i swoim
śmiechem zaraża innych. Życie potoczyło się tak, że obecnie wychowuje go babcia, ponieważ oboje rodzice już nie żyją – mama zmarła w 2014 roku.

Sytuacja w domu jest trudna, brakuje wszystkiego, dlatego na co dzień mieszka on w ośrodku. Czasem, jak babcia nie ma sił, chłopcem zajmują się jego ciotki. Są one jednak zbyt wymagające względem niego, wręcz go wykorzystują do pracy i mało co interesuje je, dalszy los chłopca. Autonome jest dzieckiem niepełnosprawnym – po polio, ale dzięki rehabilitacji chodzi samodzielnie, chociaż ma niedowład jednej nogi, co nie przeszkadza mu czasem rozrabiać ;-) Oprócz tego, ze względu na przebytą chorobę i trochę na zaniedbanie ze strony rodziców, którzy prawie w ogóle się nim nie zajmowali,  Autonome jest upośledzony umysłowo w stopniu lekkim, ale nie jest to upośledzenie, które by mu przeszkadzało i zawadzało w zdobywaniu wiedzy.

Lubi grać w piłkę, choć potrzebuje do tego kul i świetnie sobie radzi :-) W ośrodku odpowiedzialny jest zazwyczaj za część ogrodu; podlewanie, dbanie o posadzone tam rośliny. Chciałby nauczyć się stolarki, by kiedyś móc zarabiać samodzielnie na siebie, a ta praca sprawia mu wiele radości – mimo, że obecnie nie mamy nauczyciela – wyjaśnia Justyna Brzezińska – odpowiedzialna za ośrodek – to Autonome sam siada sobie w warsztacie i z tego co znajdzie próbuje zawsze coś stworzyć.

Autonome2

poznaj też   Suzanne,    Julienne,    Oliviera

więcej informacji o placówce oraz o możliwości wsparcia jego mieszkańców – czytaj