Bez cierpienia głodu

bezglodu350… chleba naszego powszedniego daj nam (Panie) dzisiaj… Chleb powszedni dla ludzi z Serca Afryki to maniok. I o taki chleb proszą Pana, wymawiając słowa modlitwy „Ojcze nasz” – la so, mu na e Kobe ti la oko oko.

Chcę podziękować w imieniu moich podopiecznych wszystkim, którzy zaangażowali się w akcję „Skarbonka Wielkopostna„, organizowaną przez Fundację DZIECI AFRYKI, na rzecz niewidomych w Ngaounday – słowa wdzięczności pisze s. Eliza Michalak ze Zgromadzenia Służebnic Matki Dobrego Pasterza.  bezglodu1Za otrzymaną jałmużnę, już w drugim tygodniu akcji, mogliśmy obdarować 30 rodzin niewidomych, które są najbardziej liczne, by pilnie zatrzymać cierpienie głodu. Następnie już tradycyjnie przy okazji spotkania świątecznego każdy niewidomy otrzymał małą paczkę żywnościową. W sumie rozdaliśmy 300 paczek z ryżem, cukrem, kawą, mlekiem, solą i mydłem. Łączna waga każdej paczki wyniosła 3,5 kg co oznacza, że tegoroczna akcja jałmużny wielkopostnej dała niewidomym i ich rodzinom tonę żywności za kwotę 1.900 euro. Dzięki tej pomocy rodziny niewidomych mogły bezpiecznie doczekać do pory deszczowej bez cierpienia głodu i oczekiwać na nowe plony ziemi. Tegoroczna jałmużna wielkopostna z Polski była bogata. Zdeponowane środki pozwolą jeszcze przez najbliższe dwa miesiące przekazywać rodzinom niewidomych cotygodniowe zapomogi w postaci produktów żywnościowych.

bezglodu3Celebracja pamiątki uroczystego wjazdu Jezusa do Jerozolimy w naszej małej wiosce w Ngaounday rozpoczęła się od centrum wioski. Z tego miejsca uformowana procesja z palmami  w ręku ruszyła w stronę kościoła, gdzie rozpoczęła się liturgia eucharystyczna. Jedna z niewidomych czytała czytanie, posługując się językiem Braille. Specjalnie na tę okazję tekst został napisany w języku lokalnym – sango. To pierwszy tekst Braille przetłumaczony na sango. Jest radość.

Z serca dziękujemy wszystkim za dar jałmużny i podzielenia się z ubogimi z Serca Afryki.

s. Eliza Michalak,
misjonarka w Rep. Środkowoafrykańskiej

bezglodu4

Na 10. lecie fundacji budujemy 10 domów dla niewidomych. Pięć jest już wybudowanych, środki na pozostałe pięć mogą zostać przekazane w każdej chwili, ale potrzebujemy jeszcze 82% kosztów ostatniego – dziesiątego domu, czyli kwotę ok. 1.500 zł. Kto może niech pomoże…

Fundacja DZIECI AFRYKI
al. Zjednoczenia 13, 01-829 Warszawa
78 2490 0005 0000 4600 9165 1606
tytuł: SA7 – Domy dla niewidomych znad Lim 

więcej o projekcie