Bóg nad wszystkim ma kontrolę

john2.1Dzięki ciężkiej pracy i wielkiemu zaangażowaniu w uprawę roli już teraz mogę zaryzykować stwierdzenie, że w tym roku uzyskamy rekordowe zbiory! – cieszy się John Biliguri, stypendysta fundacji w Ghanie.

W międzyczasie zasiew orzeszków ziemnych został zaatakowany przez insekty: mrówki, termity, chrząszcze i stonogi. Szkodniki te stanowią wielkie wyzwanie dla całej uprawy – niszczą one zarówno liście, jak i korzenie roślin. Dlatego koniecznym był zakup środków owadobójczych i ich zastosowanie. Z radością mogę stwierdzić, że dzięki temu udało się już zażegnać ten uciążliwy problem. Co więcej, unieszkodliwione insekty stały się dodatkowym, naturalnym nawozem w uprawie.

john2.2Jeśli chodzi o hodowlę świń, oprócz tych, które byłem w stanie zakupić dzięki wsparciu fundacji otrzymałem również dwie sztuki od mojej mamy. Praktykuję metodę tzw. chowu półintensywnego. W czasie dnia zwierzęta są karmione, a także zapewniony mają wolny wybieg. W nocy przebywają natomiast pod zamknięciem. Warto również wspomnieć, że jedna z macior spodziewa się prosiąt.

Wyniki egzaminów końcowych są już znane. Jestem wdzięczny Bogu, że czyni Jego wolę w zaplanowanym przez Niego czasie. Niestety jednak moje osiągnięcia okazały się gorsze niż się spodziewałem. Co więcej, było tak u większości osób zdających w tym czasie. Dzień wyników był dla mnie bardzo ciężką próbą, ponieważ włożyłem w przygotowania do egzaminu wiele wysiłku i poświęciłem dużo cennego czasu. Po wszystkim zadzwoniła do mnie moja mama i opowiedziała mi pewną historię, z której nauczyłem się, że Bóg nad wszystkim ma kontrolę. Brzmiała ona mniej więcej tak:

Pewien król miał swojego sługę, który w każdej sytuacji powtarzał mu: „Królu, nie zniechęcaj się, ponieważ wszystko, co Bóg czyni, jest doskonałe. On nie popełnia błędów”. Pewnego dnia w czasie polowania dzikie zwierzę nagle zaatakowało króla. Słudze udało się go ocalić, jednakże władca w wyniku nagłego starcia z bestią stracił jeden z palców. Rozwścieczony i niewdzięczny król wykrzyczał: „Gdyby Bóg był dobrym Bogiem, taka sytuacja nie miałaby miejsca i zachowałbym wszystkie palce!”. Sługa odparł na to: „Pomimo tego, mogę tylko powiedzieć, że wszystko, co Bóg czyni, jest doskonałe. On nie popełnia błędów”. Rozgniewany władca rozkazał pojmać sługę i wtrącić do więzienia. Sługa zdążył jeszcze tylko raz powtórzyć: „Bóg jest dobry i doskonały”.

Po dłuższym czasie król ponownie wybrał się na polowanie – tym razem sam. Znowu jednak wydarzyła się tragedia – został uprowadzony przez dzikie plemię, które rytualnie składało ofiarę z ludzi. Już na ołtarzu zobaczyli jednak, że pojmanemu władcy brakuje jednego palca. W związku z tym został on wypuszczony, gdyż w ich opinii był „niekompletny”, by zostać złożonym jako ofiara dla bogów. john2.4Po powrocie króla do pałacu, rozkazał on wypuścić swojego wiernego sługę i rzekł do niego: „Przyjacielu, Bóg okazał się dla mnie dobrym i łaskawym Bogiem. Niemal zginąłem z rąk dzikiego plemienia, lecz przez brak palca zostałem uwolniony. Mam jednak pytanie, jeśli Bóg jest tak dobry, to dlaczego pozwolił mi umieścić cię w niewoli?”. Sługa rzekł na to: „Królu, jeśli nie wylądowałbym w więzieniu, to ja zostałbym złożony w ofierze, ponieważ nie brakuje mi żadnego z palców”.

Tym zdaniem historia się kończy. Wywarła ona na mnie wielkie wrażenie i dodała otuchy.

Mimo, iż nie jestem dumny z osiągniętych wyników, to Bóg nadal godny jest dziękczynienia i wychwalania z naszej strony, gdyż czyni wszystko według własnego uznania w czasie, który uzna za właściwy. Tak jak już wspominałem, ogólnokrajowe wyniki okazały się dalekie od oczekiwanych, dlatego Zachodnioafrykańskie Kolegium Egzaminacyjne zdecydowało, by dać drugą szansę wszystkim studentom, którzy chcą powtórzyć swój egzamin. Dzięki temu jeszcze bardziej zapragnąłem ponownie się przygotować i podjąć próbę uzyskania lepszych wyników – dzięki Bożej łasce. Wszystko po to, by zakwalifikować się do programu szkolnictwa wyższego.

Mam nadzieję, że dzięki łasce wszechmogącego Boga uda mi się je poprawić i dostać na wymarzony kierunek. Nieśmiało więc proszę, byście nadal o mnie pamiętali i pomogli wspiąć się na szczeblach edukacyjnej drabiny.

John Biliguri

Fundacja DZIECI AFRYKI
Al. Zjednoczenia 13, 01-829 Warszawa
78 2490 0005 0000 4600 9165 1606
tytuł: „G3 – wsparcie Johna 2 studenta w Ghanie” 

john2.3