Bundoli wczoraj i dziś

bundoli350Blisko 6 lat temu, wraz z lokalną społecznością, wybudowaliśmy szkołę podstawową Fundacji Dzieci Afryki im. Ryszarda Kapuścińskiego w Bundoli (Ghana). Cieszymy się i dziękujemy, że razem z Wami możemy zmniejszać dystans dzieci do szkoły.

To właśnie w szkole im. Ryszarda Kapuścińskiego rozpoczęła się droga po wiedzę dzieci z Bundoli. W małej wiosce na sawannie zaczęli uczyć się języka urzędowego (angielskiego), czytać, pisać i rozwiązywać zadania matematyczne. Dzięki dostępowi do szkoły w swojej wiosce mogli zrobić kolejny krok – kontynuować edukację. Kto wie, może niektórzy z nich będą w przyszłości nauczycielami w szkole, która powstawała na ich oczach?

Kluczem do sukcesu była ścisła współpraca z wodzem wioski, mieszkańcami i nauczycielami. W trakcie działania szkoły wiele projektów powstało już tylko z inicjatyw mieszkańców i z ich własnych środków np. posiłki w szkole, lekcje rolnictwa, ogródek, którym opiekują się uczniowie, spotkania rodziców z nauczycielami, rozwijanie przedszkola, rozwój kobiecej przedsiębiorczości, z której część środków jest przekazywana na rozwój szkoły.

Wiele pracy za nami, ale cały czas stoi przed nami ogromne wyzwanie. Naszym kolejnym, wspólnym priorytetem jest rozbudowa szkoły o kolejne trzy klasy i wsparcie nauczycieli, którzy każdego dnia muszą wiele kilometrów dojeżdżać do szkoły. W porze deszczowej przemierzenie kilkunastu kilometrów jest niezwykle uciążliwe, a czasem wręcz niemożliwe.

Z przyjemnością dzielimy się z Państwem listem, który otrzymaliśmy ze szkoły podstawowej im. Ryszarda Kapuścińskiego w Bundoli. Adresowany jest do każdego z Was. Każdego kto wspiera szkołę i trzyma kciuki za jej uczniów. Przeczytajcie i dowiedzcie się co słychać w szkole na sawannie, bo gdzieś, w drugim krańcu świata, żyją ludzie, którzy są Ci wdzięczni za pomoc.

Chciałbym wyrazić szczerą wdzięczność Fundacji Dzieci Afryki oraz wszystkim darczyńcom za nieustanne wspieranie dzieci. W szczególny sposób chcę podziękować za przybory szkolne, które otrzymały najbardziej potrzebujące dzieci.

bundoli4W grudniu 2018 roku otrzymaliśmy trzy paczki pełne przyborów do rysowania i pisania. To był wspaniały moment dla każdego z uczniów, a mnie osobiście rozpierała duma, jako osobę pełniącą funkcję dyrektora. Cześć z nich, po raz pierwszy w życiu mogła cieszyć się takim prezentem. Po chwili przybory poszły w ruch i powstawały piękne i barwne rysunki. Był to swoisty festiwal kreatywności odbywający się w całej szkole.

Chcąc skorzystać z okazji, chciałbym przedstawić Wam kilka ważnych informacji z życia naszej szkoły:

  • Po pierwsze, przeżywamy prężny rozwój szkoły. Aktualnie mamy aż 248 uczniów, co przekracza możliwości, które mamy, aby uczy dzieci.
  • Zdecydowaliśmy się stworzyć również przedszkole, aby objąć opieką także młodsze dzieci. Rozpoczęcie procesu nauczania na wcześniejszym etapie ich życia ułatwi ich drogę do dalszej edukacji, a rodzicom da więcej czasu na pracę w polu.
  • Już ok. 80 uczniów ukończyło szkołę podstawową im. Ryszarda Kapuścińskiego w Bundoli i kontynuują naukę w innych placówkach m.in. Bogunajrli Junior High School, Bumbon Junior Hight School lub Gushegu Junior High School. Część uczniów przygotowuje się do rozpoczęcia nauki w Senior High School. To, z czego jesteśmy dumni to fakt, że większość naszych absolwentów znacząco wyróżnia się na tle swoich klas w innych szkołach, np. Simon, Alice, Comfort i wielu innych. Mamy nadzieję, że pozyskana wiedza znacząco przyczyni się nie tylko do ich rozwoju, ale również całego kraju.

Ponownie chciałbym podziękować za wybudowanie trzyklasowego kompleksu szkolnego. Dzięki niemu jesteśmy w stanie zadbać o edukację dzieci w Bundoli i pobliskich wioskach. Chciałabym jednocześnie zwrócić uwagę, że złożyliśmy kilkukrotnie wnioski do Ghana Education Service i District Assembly o uzyskanie pomocy w budowie nowych klas lekcyjnych, ale niestety nie otrzymaliśmy funduszy na ten cel. Przez tę sytuację uczniowie stłoczeni są w salach po wiele osób, co znacznie utrudnia im naukę.

W związku z tym, że tak wielu uczniów dołączyło do szkoły, a miejsce jest ograniczone często prowadzimy lekcje dla dwóch roczników w jednej klasie, co utrudnia przekazywanie wiedzy. Zależy nam, aby zmienić tą sytuację jak najszybciej.

Na koniec, chciałbym jeszcze wspomnieć o niektórych nauczycielach, którzy muszą dojeżdżać z odległych wiosek, aby prowadzić lekcje w Bundoli. Zazwyczaj przybywają przez to do szkoły spóźnieni, co zmniejsza ilość godzin nauczania. Byłoby wspaniale, gdyby można było stworzyć w Bundoli miejsca noclegowe dla kadry nauczycielskiej. Takie działanie bardzo usprawniłoby i podniosły poziom nauczania.

Jesteśmy niezmiernie wdzięczni za Wasze wsparcie. Modlimy się za Was i Wasze rodziny. Niech Bóg sowicie Was błogosławi. Obiecujemy, że zapewnimy wszystkim dzieciom najwyższy poziom nauczania. Prosimy, byście stale o nas pamiętali i pomagali w edukacji. Niech wszechmogący Bóg Was błogosławi. Dziękujemy.

z wyrazami szacunku,

Thomas Gachirku, dyrektor
Gregory Yaja, nauczyciel

Dziękujemy Ludziom Pięknych Serc oraz głównemu sponsorowi szkoły MiniLO&Aniela za wiele lat współpracy i pomoc w zmniejszeniu uczniom dystansu do szkoły. Nie bylibyśmy w stanie pomagać bez Was!

TWOJA POMOC MA ZNACZENIE – jeżeli chcesz również pomóc rozbudować szkołę w Ghanie zachęcamy do wsparcia.

Anna Goworowska

Zmniejsz dystans do szkoły:

Fundacja DZIECI AFRYKI
al. Zjednoczenia 13, 01-829 Warszawa
08 2490 0005 0000 4600 6959 6230
tytuł: G4 – Budujemy szkołę w Ghanie

bundoli5