Cheshire Home w Katima Mulilo ma 20 lat!

Cheshire Home w Katima Mulilo ma 20 lat!

18 września 1995 r., w dalekiej Namibii, s. Lucyna Mazurkiewicz, ze Zgromadzenia Sióstr Najświętszego Imienia Jezus, otworzyła drzwi na świat dzieciom niepełnosprawnym fizycznie.

JAK TO SIĘ ZACZĘŁO?

Zanim powstało Cheshire Home siostra Lucyna, przez 7 lat, prowadziła żeński hostel dla uczennic pobliskiej szkoły. Kiedy rząd ufundował nowe budynki dla dziewcząt, miejscowy biskup, widząc potrzebę niesienia pomocy niepełnosprawnym dzieciom poprosił siostrę Lucy, by pozostawione stare zabudowania przerobić na hostel dla niepełnosprawnych.

Siostra podjęła wyzwanie. I tak w 1995 roku swoją działalność rozpoczęło Cheshire Home – ośrodek rehabilitacji dla dzieci niepełnosprawnych fizycznie.

TO, CO TWORZY HISTORIĘ…

Przez ostatnie 20 lat Cheshire Home przyjmowało pod swój dach dzieci niepełnosprawne, zapewniając im całodzienną opiekę, wyżywienia, edukację i rehabilitację, która przywracała im w pewnym stopniu niezależność i dawała szansę na lepszą przyszłość. Gdyby nie Cheshire Home i odwaga s. Lucy świat tych dzieci ograniczałby się tylko do ich własnego domu.

20lat5Dzięki determinacji polskiej misjonarki Cheshire Home z roku na rok wzrastało, choć wymagało to wielu wysiłków. Siostra nie raz z dumą wspomina w jaki sposób zbierała fundusze na działalność ośrodka – sprzedawała robioną własnoręcznie, mrożoną lemoniadę, czy organizowała kolacje charytatywne. W każde działanie wkładała i nadal wkłada całe serce, a wszystkie dzieci z Cheshire Home to jej dzieci. Dlatego często te, które opuściły już ośrodek wracają tam by odwiedzić miejsce, które otworzyło im drzwi na świat. A siostra Lucy wówczas uśmiecha się szeroko i wspomina śmieszne historie związane z daną osobą. A jest ich dużo, bo Cheshire Home to szczęśliwe miejsce.

A W PRZYSZŁOŚCI…

20lat3Cheshire Home to nie tylko ośrodek ale też działania w regionie. Pracownicy, poza systematyczną pracą z dziećmi z Cheshire Home, skupiają się na outreach program, czyli na pomocy tym dzieciom, które z różnych powodów nie mogą być w ośrodku. W ramach tej pomocy prowadzona jest rehabilitacja, rodzice uczą się jak opiekować się swoimi niepełnosprawnymi dziećmi, udzielana jest pomoc w zakresie uzyskania zaopatrzenia ortopedycznego (wózki inwalidzkie, kule, itp.), a także w każdej innej sprawie, która dla osoby objętej programem stanowi problem. Oczywiście na funkcjonowanie zarówno ośrodka, jak i outreach program potrzebne są wciąż fundusze, dlatego gorąco namawiamy do wsparcia tego niezwykłego projektu.

Jesse Steeghs

Fundacja DZIECI AFRYKI
al. Zjednoczenia 13, 01-829 Warszawa
78 2490 0005 0000 4600 9165 1606
tytuł: N1 – Dom dzieci niepełnosprawnych

więcej o „Cheshire Home” – czytaj

20lat4