Chorzy w Afryce

chorzy35011 lutego już po raz 27. obchodzimy Światowy Dzień Chorego. To niezwykle cenna inicjatywa Jana Pawła II, będąca odzewem na prośby, aby przynajmniej jeden dzień w roku poświęcić w sposób szczególny tym, którzy fizycznie i duchowo nie mogą w pełni korzystać z życia i oczekują naszej pomocy i wsparcia.

Celem obchodów Światowego Dnia Chorego jest zwrócenie uwagi świata na potrzeby wszystkich cierpiących, konieczność zapewnienia im lepszej opieki ale też popieranie zaangażowania wolontariuszy, którzy od setek lat pomagają chorym i potrzebującym na całym świecie – niezależnie od wyznania, poglądów politycznych czy statusu społecznego.

Obszarem o najwyższym na świecie poziomie umieralności, w tym przede wszystkim dzieci – jest Afryka subsaharyjska. Ryszard Kapuściński, który jako korespondent PAP pracował i mieszkał w Afryce przez kilka lat, podczas jednego z wywiadów powiedział: „W Afryce ciągle się jest na coś chorym, to taka zakażona strefa. Zwłaszcza te mokre tropiki”. Miejscowi „(…) są słabi z wygłodzenia. Mają słabe organizmy, a przecież malaria atakuje bez przerwy. Po ataku malarii człowiek przez tydzień nie może stanąć na nogach, tak strasznie wymęcza. Wszyscy są zarażeni malarią, wszyscy mają robaki w brzuchu, cały organizm jest pełen tego robactwa”.

chorzy4Ale nie tylko malaria jest cichym zabójcą. Wiele chorób wyniszcza kontynent afrykański, a pośród nich filarioza, bilharcjoza, śpiączka czy AIDS. Każdego roku umiera tam prawie 6 milionów dzieci w wieku poniżej 5 lat. Największymi zabójcami są powikłania związane z porodem, zamartwica płodu, zapalenie płuc, gruźlica, biegunka i malaria. Jedną z głównych przyczyn tak wysokiego poziomu umieralności jest niedostateczna opieka zdrowotna.

Fakty, jakie podają raporty WHO na temat umieralności w Afryce są takie:

  • Około 45% wszystkich zgonów dzieci ma miejsce w okresie noworodkowym.
  • Czynnikiem przyczyniającym się do około 45% wszystkich zgonów dzieci, czyniąc je bardziej podatnymi na ciężkie choroby, jest niedożywienie.
  • W Afryce Subsaharyjskiej, statystycznie 1 na 36 dzieci umiera w ciągu pierwszego miesiąca życia, natomiast w krajach o wysokich dochodach – 1 na 333.
  • Liczba mieszkańców przypadających na jednego lekarza w Burkina Faso to ponad 200 tys., 67 tys. w Mali, 25 tys. w Ghanie, 20 tys. w Kenii. Przeciętnie na 1 lekarza przypada aż 13,2 tys. Mieszkańców Afryki, tzn. 3 razy więcej niż średnio na świecie (w Polsce – 400 pacjentów).
  • 1,20 zł kosztuje 5-dniowa kuracja antybiotykowa dla dziecka chorego na zapalenie płuc.
  • 2,60 zł kosztuje w Etiopii zaszczepienie dziecka przeciwko sześciu chorobom wieku dziecięcego.
  • za 30 zł można kupić dla 250 dzieci witaminę A, która wzmacnia odporność organizmu i zapobiega ślepocie.
  • 600 mln dolarów wystarczyłoby na antybiotyki, które uratowałyby 600 tys. małych Afrykańczyków rocznie, co oznacza, że 1 dolar ratuje jedno małe życie.

Jan Paweł II napisał, że „Afrykę można porównać do owego człowieka, który schodził z Jerycha do Jerozolimy: wpadł on w ręce zbójców, którzy go obdarli, zadali mu rany i porzucili na pół umarłego. Afryka to kontynent gdzie niezliczone ludzkie istoty – mężczyźni i kobiety, dzieci i młodzi – leżą jak gdyby porzucone przy drodze, chore, poranione, bezsilne, odepchnięte i opuszczone. Ludzie ci pilnie potrzebują dobrych samarytan, którzy pośpieszą im z pomocą”.

chorzy2Pamiętając o słowach Ojca Świętego ze wszystkich sił pośpieszmy z pomocą. 11 lutego, ale i każdego następnego dnia okażmy solidarność mieszkańcom Afryki, którzy doznają wielkich cierpień z powodu niewystarczającej opieki zdrowotnej. Bądźmy też w tym dniu z osobami starszymi, samotnymi, chorymi lub niepełnosprawnymi. Czasami wystarczy uśmiech, aby zagościła radość w sercu drugiej osoby, niekiedy gest i ciepłe słowo, aby ulżyć w ich cierpieniu.

Czekamy na Ciebie. Dołącz do grona Ludzi Pięknych Serc i pomóż dzieciom w Afryce, które zmagają się z wieloma chorobami, nie mogąc liczyć na wyzdrowienie… Ale bardzo liczą na Twoją pomoc… Daj im nadzieję na uzdrowienie, zobowiązując się nieść pomoc w służbie tej wielkiej sprawy – aby więcej noworodków przeżywało i rozwijało się prawidłowo. Wesprzyj przedsięwzięcia, które poprawią dostęp do opieki medycznej i podstawowych leków podczas porodu i ciąży, które zapewnią odpowiednie warunki sanitarne i higieniczne małych Afrykańczyków.

Wpłacając datek na rzecz Kliniki Misyjnej w Wiaga (Ghana) lub Misyjnego Ośrodka Zdrowia w Djouth (Kamerun) masz pewność, że Twoje pieniądze zostaną przeznaczone na poprawę jakości życia i zdrowia dzieci w Afryce.

Dziękujemy w imieniu dzieci Afryki…

Barbara Jarząbek

chorzy5