"Czas mija a dzieci w Afryce czekają!"

„Czas mija a dzieci w Afryce czekają!”

- mottem przewodnim listopadowego spotkania wolontariuszy.

Jak co miesiąc, tak i w ubiegłą sobotę (14.11.) mieliśmy przyjemność spotkać się w gronie przybyłych z różnych stron Polski fundacyjnych wolontariuszy. Jesteśmy liczną grupą młodych i „młodych duchem”, pełnych pasji ludzi, dla których są sprawy ważniejsze od własnej codzienności. W centrum naszych zainteresowań jest bowiem człowiek oraz bezinteresowne działanie na rzecz drugiego człowieka.

wolo.list.1Pierwszą część spotkania, odprawę wolontariacką, poprowadziły Małgorzata Kałun oraz Anna Adamczyk zaś Robert Noga – Prezes Fundacji, tradycyjnie dokonał podsumowania ostatniego miesiąca owocnych działań naszych wolontariuszy.

Uroki Etiopii

Podczas drugiej części spotkania wolontariuszka Teresa Stachowicz zabrała nas w podróż do odległej Etiopii. Ponad godzinna relacja zawierała opowieści o własnych przeżyciach i doświadczeniach wolontariuszki, zdobytych w czasie podróży po tym niezwykłym kraju. Podróżniczka przybliżyła nam codzienne życie i potrzeby mieszkańców Etiopii. Z ogromnym zaciekawieniem słuchaliśmy opowieści o dzikich plemionach zamieszkujących południe kraju w Dolinie Omo. Poznaliśmy niecodzienne sposoby przyozdabiania ciał plemion Karo, Hamerów czy Mursi, egzotycznie kolorowe fryzury mężczyzn oraz, brutalne w naszych oczach, rytualne nacinanie ciał wśród kobiet. Oglądaliśmy okrągłe, afrykańskie chaty, drogi pozbawione asfaltu, podziwialiśmy piękno akacjowych drzew… Takich opowieści moglibyśmy słuchać godzinami.

wolo.list.2W dalszej części relacji Teresa zabrała nas na północ Etiopii do Lalibeli – miejsca kultu, słynącego z dwunastu wykutych w litej skale monumentalnych kościołów, zbudowanych za panowania cesarza Lalibeli (1185–1225). Świątynie mieszczą się w ogromnych niszach pod powierzchnią ziemi. Legenda głosi, że w ich budowie budowniczym pomagały anioły.

Etiopia poza pięknem zabytków ma jednak swoją drugą stronę. Kraj zmaga się z problemem ubóstwa i niedożywienia znacznej części społeczeństwa. Około połowy dzieci w Etiopii cierpi na zaburzenia wzrostu, wynikające z niedożywienia matek podczas ciąży. Średnio połowa dzieci z powodu niedożywienia ma ogromne problemy ze zdrowiem przed ukończeniem pierwszego roku życia. Niedożywienie jest przyczyną prawie 1/3 zgonów w Etiopii. Dzieci, które cierpią na zaburzenia wzrostu i niedożywienie dużo częściej od swoich zdrowych rówieśników uzyskują słabsze wyniki w nauce oraz powtarzają klasę lub kończą edukację w niższej klasie. Analfabetyzm obejmuje około 35% całej ludności Etiopii.

Właśnie Etiopię odwiedzili podróżnicy „z misją” podczas 6. MISJONERY w styczniu 2014 r. Na Wzgórzu Przymierza, na którym według wierzeń miejscowej ludności spoczęła biblijna Arka Noego, zapadła decyzja o nawiązaniu współpracy z miejscowym przedsiębiorcą Tsehai`em Bogale, mającej na celu zakup bucików dla miejscowych dzieci. Kolejnym etapem naszych działań w tym kraju jest decyzja o wsparciu budowy szkoły w ubogim rejonie Etiopii.

wolo.list.3Za nami wiele zrealizowanych już projektów pomocowych, przed nami wciąż nowe cele. Do ich realizacji potrzebni jednak są ludzie, ludzie pragnący działać i rozwijać się w działaniu. Takie przemyślenia towarzyszyły nam podczas ostatniego spotkania. Pragniemy rozbudować fundacyjny wolontariat, zachęcić innych ludzi do działania, a tym samym do samorozwoju i realizacji swoich marzeń. Szczegóły dotyczące naszej działalności w tym zakresie podamy już wkrótce podczas Dnia Otwartego organizowanego w siedzibie naszej Fundacji 5 grudnia br. przez organizatorki: Małgosię Kałun i Anię Adamczyk. Okazją do zorganizowania takiego spotkania jest Międzynarodowy Dzień Wolontariusza, który będziemy obchodzić właśnie 5 grudnia. Gorąco zachęcamy do udziału w planowanym spotkaniu.

Wierzymy, że przed nami jeszcze wiele wyzwań i działań, nowych doświadczeń i misyjnych sukcesów.

Długa podróż zaczyna się od jednego kroku”
przysł. afrykańskie

Karina Walczyk