Czy świat bez malarii jest możliwy?

Refugee child during LLIN survey.

W 2000 roku państwa członkowskie ONZ przyjęły deklarację, w której określono Milenijne Cele Rozwoju, stanowiące zobowiązanie społeczności międzynarodowej do konkretnej pomocy krajom Globalnego Południa. Jednym z celów było powstrzymanie rozprzestrzeniania się malarii oraz ograniczenie liczby nowych zachorowań. Określono również termin realizacji Celów Milenijnych na 2015 r.

Tymczasem malaria nadal jest jedną z najczęstszych przyczyn zgonów, z których aż 90% odnotowuje się w Afryce Subsaharyjskiej, a 3/4 dotyczy dzieci poniżej 5. roku życia.

To ciemna strona statystyk. Na szczęście jest i ta jasna. W Afryce, przez 15 lat udało się obniżyć liczbę zgonów spowodowanych malarią o ponad 60%. Spadła też liczba zachorowań o 42%. Ta tendencja nadal się utrzymuje, a więc czy możliwy jest świat bez malarii? Tak. Wystarczą 3 kroki – profilaktyka, diagnostyka, szybkie leczenie.

malara_003Odpowiednia edukacja (a co za tym idzie świadomość rodziców) oraz dostęp do opieki medycznej zapewniają i odpowiednią diagnostykę i wdrożenie szybkiego leczenia.

Od ponad stu lat trwają badania nad szczepionką przeciwko malarii. Wyniki wyglądają obiecująco, ale jak uważają sceptycy – dziesięć lata temu, również tak wyglądały.

A jednak w Niemieckim Instytucje Badań nad Chorobami Zakaźnymi przeprowadzono testy kliniczne z wykorzystaniem nowej szczepionki, a osiągnięte rezultaty są olbrzymim krokiem naprzód. W badaniach wzięło udział 67 osób, które nigdy wcześniej nie chorowały na malarię. Uczestników podzielono na kilka grup, którym podano różne dawki w różnych okresach czasu.  Jedna z grup badawczych otrzymała najwyższą dawkę szczepionki, 3 razy co 4 tygodnie – u wszystkich dziewięciu osób odnotowano 100-procentową ochronę przed malarią.

Oczywiście to dopiero początek i jeszcze dużo czasu minie, zanim kolejne badania pozwolą na stworzenie wersji szczepionki, która zostanie dopuszczona do użytku.

malaria_006Natomiast profilaktyka to przede wszystkim moskitiery, które były już znane i używane w starożytnym Egipcie, a korzystała z nich sama Kleopatra! Dziś, nie dość, że są one stosunkowo tanie, to również stanowią najlepszy sposób ochrony przed malarią.

Te 3 elementy wystarczą, by 97 krajów świata, w których malaria jest problemem, uwolniło się od tej choroby i by komary, nawet mając drugi zestaw receptorów węchowych, który odkryli ostatnio naukowcy, a który pomaga tym owadom zlokalizować swoją ofiarę, przestały tak bardzo zagrażać życiu człowieka.

Gosia Kałun


TAK, KUPUJĘ MOSKITIERĘ DLA UBOGICH W AFRYCE
produkt_dla_afryki_moskitiera

malaria_007


Źródło:

http://www.who.int/malaria/media/world-malaria-report-2015/en/

http://www.tgdaily.com/health/is-a-world-without-malaria-possible

https://www.sciencedaily.com/releases/2017/03/170317180341.htm

https://www.sciencedaily.com/releases/2017/02/170215131606.htm