Dar, który dzieci strzegą jak oka w głowie

dar1Tegoroczna trzecia już edycja akcji „Piórniki do Afryki” przeszła nasze najśmielsze oczekiwania. Wystarczyło osiem miesięcy (od lutego do października), abyśmy zgromadzili liczbę aż 9.548 piórników! Dla przypomnienia poprzednie edycje dały: 1.195 oraz 2.205 sztuk.

Podsumowując bardzo udaną akcję chcielibyśmy przede wszystkim podziękować licznym Darczyńcom; szkołom, parafiom, stowarzyszeniom, osobom prywatnym za trud organizacji zbiórki oraz dostarczenia piórników do siedziby fundacji, niekiedy z odległych miejsc Polski.

dar5Podziękowania należą się Wolontariuszom fundacji, którzy poświęcili własny czas na przygotowanie piórników i paczek do wysyłki. Warto nadmienić, że jest to niezwykle ciężka i żmudna praca, ponieważ każdy piórnik powinien spełniać wymogi i być odpowiednio wyposażony w długopis, ołówek, temperówkę, kredki, gumkę do mazania, linijkę oraz lizaczek.

Rejestrując paczki z piórnikami, które napływały do biura każdego dnia, miałam wgląd do każdej. Przyznam szczerze, że niejednokrotnie byłam pozytywnie zaskoczona zawartością kartonów. Oprócz piórników można było znaleźć przybory szkolne luzem, słodycze, zabawki, piłki, liściki od dzieci dla afrykańskich kolegów w języku angielskim, listy od opiekunów zawierające ciepłe słowa pod adresem fundacji i wolontariuszy motywujące nas do dalszej wytrwałej pracy na rzecz dzieci w krajach afrykańskich. Niekiedy ilości piórników były bardzo imponujące (warto wspomnieć dary z Lublina, gdzie w zbiórkę włączyło się wiele parafii i wspólnot przykościelnych). Bardzo cieszyły mnie listy z wykazem zebranych darów i danymi placówek – to niezmiernie ułatwiało rejestr w systemie. Osobiście bardzo doceniam trud i zaangażowanie uczniów oraz koordynatorów zbiórek w poszczególnych placówkach. Ich obszerna lista znajduje się na naszej stronie internetowej (zobacz).

Część zebranych piórników udało nam się już rozdysponować do poszczególnych krajów, gdzie współpracujemy z polskimi misjonarzami i partnerami lokalnymi: Burundi, Czad, Gambia, Kamerun, Malawi, Namibia, Republika Środkowoafrykańska, Rwanda, Tanzania, Uganda i Zambia. Misjonarze często podkreślają, że te dary są niezbędne dla ich podopiecznych. Dzieci bardzo cieszą się z piórników, jest to dla nich cenny dar, którego strzegą jak oka w głowie. Często się zdarza, że nie do końca wiedzą, do czego służą dane przybory i muszą się wszystkiego uczyć.

dar3

Warto wspomnieć, że Zarząd fundacji, celem uczczenia 100. rocznicy Odzyskania przez Polskę Niepodległości, w dniu 8 listopada br. podjął uchwałę* o przekazaniu 10% zebranych darów dla biednych polskich uczniów mieszkających na Litwie. Za pośrednictwem Wspólnoty Miłosierdzia Bożego 950 piórników zostało przekazanych młodym Polakom z „Małej Ojczyny”. Z ramienia fundacji w uroczystościach niepodległościowych w Solecznkach wzięła udział Teresa Stachowicz Janke, która osobiście przekazała dar polskim dzieciom.

Minie jeszcze parę miesięcy zanim rozdysponujemy wszystkie dary. Nie jest to łatwa sprawa. Wiąże się to także z wysokimi kosztami wysyłki. Nasz magazyn jest zapełniony po brzegi, ale bardzo nas to cieszy, bo widzimy, że pomaganie ma sens, a radość na twarzach obdarowywanych dzieci jest na wagę złota i warta jest wszelkiego i trudu!

Jeszcze raz bardzo dziękujemy Wszystkim, którzy włączyli się w akcję zbiórki piórników. Pamiętajmy, że ten kto daje od siebie, również wiele otrzymuje! Ta akcja to również doskonała promocja wolontariatu wśród dzieci, które niejednokrotnie po raz pierwszy w życiu mają okazję pomagać i dzielić się z innymi swoimi dobrami.

Podziękowania zostaną wysłane wraz z korespondencją świąteczną.

Dżesika Haręzga,
sekretarz biura


dar4

* „Fundacja prowadzi działalność na rzecz ubogich mieszkańców Afryki i innych krajów rozwijających się” (statut fundacji §7, pkt.1)

PIÓRNIKI DO AFRYKI (edycja III)