Dobra polityka służy pokojowi

dz.pokoju1mapa_RCA1„Pokój i pojednanie to mit. Republika Środkowoafrykańska wciąż spływa krwią niewinnych”[1] – jak długo takie nagłówki będą zdobić artykuły codziennych wiadomości? Czy doczekamy dnia, w którym w końcu znikną, a zastąpią je pokrzepiające serca, niosące nadzieję słowa? Słowa Miłości, utkane w radość i dobrą nowinę, słowa malujące uśmiech na ludzkich twarzach. Tego zdecydowanie nam potrzeba i o tym trzeba mówić, szczególnie w Światowy Dzień Pokoju.

8 grudnia 1967 roku, w uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny, Papież Paweł VI, w orędziu do szefów państw i rządów, organizacji międzynarodowych, biskupów, duchowieństwa i wiernych oraz do wszystkich ludzi dobrej woli, zaproponował, aby początek roku kalendarzowego na całym świecie został uczczony, jako „Dzień Pokoju”[2]. Po śmierci Pawła VI koncepcję „Dnia Pokoju” przejął Jan Paweł II, przygotowując 27 orędzi na ten Dzień[3]. Światowy Dzień Pokoju każdego roku ma inne hasło, które zazwyczaj w połowie poprzedzającego roku jest ogłaszane przez Ojca Świętego, natomiast rozwijające je orędzie pojawia się przeważnie 8 grudnia[4]. Rok 2018 był obchodzony pod hasłem „Migranci i uchodźcy: mężczyźni i kobiety w poszukiwaniu pokoju”[5].

Na rok 2019 zostało przygotowane hasło – „Dobra polityka służy pokojowi”[6]. W swym orędziu przygotowanym na ten Dzień, Papież Franciszek mówi bardzo dużo o odpowiedzialności politycznej, jako wyzwaniu dla sprawujących władzę. dz.pokoju2Zwraca uwagę na to, iż główną inspiracją do działania powinna być miłość, wówczas zaangażowanie na rzecz dobra wspólnego ma znacznie większą wartość i wymiar. Ojciec Święty zwraca również uwagę na bardzo ważną rzecz – „Jedno dziecko na sześć w świecie jest dotknięte przemocą wojny i jej następstwami, o ile samo nie jest zaciągnięte przez uzbrojone grupy, aby stać się żołnierzem lub zakładnikiem. Świadectwo tych, którzy działają na rzecz obrony godności i szacunku dzieci, jest niezwykle cenne dla przyszłości ludzkości”[7].

Zdecydowanie dawanie świadectwa, to jedna z niewielu rzeczy jakie może większość z nas uczynić, by przeciwstawiać się krzywdzie niewinnych i bezbronnych. Jest to jednak bardzo dużo. Głośne wykrzyczenie prawdy służy nie tylko uspokojeniu własnego sumienia, ale przede wszystkim pokazuje nasz sprzeciw, brak zgody na niesprawiedliwość. Tak długo, jak prawda będzie na naszych ustach, tak długo złe uczynki nie będą uchodzić płazem. Musimy walczyć o prawdę!

Wróćmy jeszcze na chwilę do początku artykułu. „Republika Środkowoafrykańska wciąż spływa krwią niewinnych” – to prawda. Od 2013 roku trwa tam wojna domowa[8]. Setki zabitych i narastające ubóstwo, to bilans z wiosny 2017 roku[9]. Nie ciekawie jest także w Bouar. To tam s. Renata Paluch ze Zgromadzenia Służebnic Matki Dobrego Pasterza, prowadzi szkołę krawiecką dla dziewcząt różnych wyznań z ubogich rodzin[10]. dz.pokoju3Fundacja Dzieci Afryki zainicjowała projekt Bilet do Świata dla dziewcząt z Bouar, który polega na wspieraniu w edukacji konkretnej dziewczyny. W Republice Środkowoafrykańskiej w Bouar prowadzimy także Adopcję Serca. Polska misjonarka założyła świetlicę dla ok. 50 najbardziej potrzebujących wsparcia sierot i dzieci z najuboższych rodzin. Konkretnym dzieckiem ze świetlicy może zaopiekować się osoba lub rodzina, adoptując je „na odległość”.

Wspierając dowolny projekt w Rep. Środkowoafrykańskiej możemy pomóc najmłodszemu pokoleniu dorastać w rzeczywistości wojny. Pokoleniu, które jest ofiarą nieodpowiedzialności tych, którzy powinni dawać bezpieczeństwo i stwarzać warunki godnego rozwoju.

Adam Amine

pozostałe projekty realizowane w Rep. Środkowoafrykańskiej:
Adopcja Szkolna w Ngaoundaye
Szkoła w Ndim
Domy dla niewidomych z nad rzeki Lim
Szkoła Muzyczna w Bouar

[1]https://www.pch24.pl/pokoj-i-pojednanie-to-mit–republika-srodkowoafrykanska-wciaz-splywa-krwia-niewinnych,51611,i.html

[2]https://www.deon.pl/religia/kosciol-i-swiat/z-zycia-kosciola/art,8483,1-stycznia-swiatowy-dzien-pokoju.html

[3]Ibidem

[4]Ibidem

[5]http://www.niedziela.pl/artykul/33020/1-stycznia-%E2%80%93-Swiatowy-Dzien-Pokoju

[6]https://stacja7.pl/zwatykanu/watykan-oglosil-temat-papieskiego-oredzia-na-dzien-pokoju/

[7]https://episkopat.pl/oredzie-papieza-na-52-swiatowy-dzien-pokoju/

[8]http://pl.radiovaticana.va/news/2017/11/21/republika_%C5%9Brodkowej_afryki_trwa_wojna,_ludzie_coraz_biednie/1350355

[9]Op. cit. https://www.pch24.pl/pokoj-i-pojednanie-to-mit–republika-srodkowoafrykanska-wciaz-splywa-krwia-niewinnych,51611,i.html

[10]http://dzieciafryki.com/bilet-do-swiata-dla-dziewczat-z-bouar/