Dom Ana Jeto

program zakończony

ama jeto2

mapa_angolaProgram wsparcia „dzieci ulicy” – podopiecznych domu Ana Jeto (Nasze Dzieci) w Luena we wschodniej Angoli.

Pomoc placówce świadczona jest we współpracy z Małgorzatą Zawacką – polską wolontariuszką w diecezji Luena.

Jednym z głównych założeń projektu Ana Jeto jest danie dzieciom możliwości obserwacji zdrowych relacji rodzinnych nie obciążonych patologią, dlatego jego struktura została pomyślana tak, by przebywające w nim dzieci uczyły się życia w rodzinie. W ośrodku mieszka na stałe małżeństwo, które zajmując się dziećmi pełni także rolę “mamy” i  “taty”. Dzięki temu dzieci mają szansę obserwacji relacji panujących w rodzinie i nauczenia się także ich znaczenia.

W Ana Jeto mieszka 14 chłopców wyrwanych ulicy. Życie w domu to dla nich wyzwanie, na które jednak dobrowolnie wyrazili zgodę. Panują w nim zasady, które trzeba zaakceptować, godziny snu, posiłków i szkoła. Ośrodek pozostaje w stałym kontakcie z rodzinami chłopców, tak by kiedyś mogli wrócić do swojego prawdziwego domu. Wszyscy mieszają w jednym dużym pokoju, są też łazienki, kuchnia, nawet wielki telewizor podarowany przez jedną z lokalnych sieci komórkowych.

Chłopcy chodzą do szkoły, chcą się uczyć. Nie mają jednak plecaków, niewielu ma też książki, zeszyty, długopisy. Ubrania szybko się zużywają bo chłopcy rosną a i te które mają są już bardzo stare. Czasem jedyna para butów to  zwykłe, dziurawe klapki. O zabawkach mogą jedynie pomarzyć.

ama jeto4

miejsce do nauki

ama jeto5

miejsce do spania

ama jeto6

miejsce do zabawy


Fundacja DZIECI AFRYKI
na realizację programu przekazała:

w roku 2017   4.769,55 zł