Domy dla niewidomych znad Lim

Lim350

mapa_srodkowa afrykaO ile woda w Afryce to źródło życia i ogromne bogactwo, to niesie ze sobą również zagrożenie dla zdrowia. Pewien gatunek much rzecznych od lat atakuje mieszkańców wiosek położonych wzdłuż rzeki Lim w północno-zachodniej część Republiki Środkowoafrykańskiej. Pasożyt z grupy O. volvulus, po ugryzieniu człowieka, uszkadza jego nerw wzrokowy, doprowadzając do tzw. choroby rzecznej. Bez specjalistycznych leków, o które w tym biednym kraju trudno, dorośli i dzieci tracą wzrok.

Osobami niewidomymi znad rzeki Lim opiekuje się polska misjonarka s. Eliza Michalak ze Zgromadzenia Sióstr Matki Dobrego Pasterza. W ramach pomocy dla grupy 245 niewidomych misjonarka dwa razy w roku organizuje warsztaty. Uczą się na nich uprawy roli oraz wykonywania toreb lub kapeluszy z trawy, by w ten sposób mogli zarobić na utrzymanie siebie i swoich rodzin oraz zaspokoić podstawowe potrzeby życiowe. Są one bardzo skromne, gdyż ograniczają się do przygotowania raz dziennie posiłku oraz zakupu ubrania raz do roku. Ponadto siostry misjonarki opłacają dzieciom osób niewidomych naukę w okolicznych szkołach. W okolicach Świąt Wielkanocnych i Bożego Narodzenia każda rodzina, w której jest osoba niewidoma, otrzymuje paczki świąteczne – szczególnie żywność.

lim3Na taką pomoc na razie posiadam środki finansowe – wyjaśnia s. Eliza Michalak, niestety brakuje nam funduszy na pomoc w budowaniu i remontowaniu domów osób niewidomych, których misja w Ngaoundaye obejmuje opieką.

Niewidomi często zwracają się do sióstr misjonarek z prośbą o pomóc w remoncie domu lub budowie nowego dla nich i ich rodziny. Tradycyjny dom afrykańskiej rodziny jest zbudowany z gliny. Po 5-6 latach użytkowania niszczeje pod wpływem ulewnego deszczu.

Siostra Eliza przedłożyła prośbę swoich niewidomych podopiecznych Fundacji Dzieci Afryki, by spełnić marzenia chociażby kilkoro z nich w ciągu roku. Zarząd Dzieci Afryki z entuzjazmem podjął się tego pięknego wyzwania, zobowiązując się do wybudowania 10 domów na 10 lecie fundacji.

Projekt przeznaczony jest dla osób niewidomych i rodzin, które same zaangażują się w budowę. Jak pokazuje doświadczenie – przekonuje s. Eliza – sami potrafią wykonać cegły i przygotować plac pod budowę domu.

Lim4Koszt budowy tradycyjnego domu wynosi ok. 1.800 zł – 15 metrowa lepianka (5 x 3 m2) zbudowana z glinianych pustaków i pokryta blachą falistą. Dom z odpowiednio wypalonych pustaków może służyć rodzinie nawet 20 lat.

W związku z tym zachęcamy wszystkich naszych Przyjaciół, Ludzi Pięknych Serc, do wspólnego wysiłku budowy 10 domów dla osób niewidomych i ich rodzin znad rzeki Lim. Dom może ufundować osoba indywidualna, rodzina, grupa przyjaciół, zakład pracy… lub młoda para w ramach akcji „chatka zamiast kwiatka” :-)

Na początku stycznia 2019 r. rozpoczęła się budowa pierwszych pięciu domów dla Michaela, Piotra, Józefiny, Mateusza i Jana :-)

Aktualnie trwa zbiórka na budowę kolejnych pięciu domów (koszt 9.000 PLN). Chcielibyśmy wybudować je w czerwcu na 10. rocznicę działalności Dzieci Afryki – tuż przed porą deszczową. Włączycie się?

Fundacja DZIECI AFRYKI
al. Zjednoczenia 13, 01-829 Warszawa
78 2490 0005 0000 4600 9165 1606
tytuł: SA7 – Domy dla niewidomych znad Lim

lim8lim7lim6

pp


Fundacja DZIECI AFRYKI
na realizację programu przekazała:

w roku 2018   8.602,80 zł

beneficjenci pomocy:

domy2
domy1
domy3
 domy4

mamy już 9.857,60 zł
/stan na dz. 31.08.2019 r./
w roku 2019
akcję wsparli Ludzie Pięknych Serc:

Adam – Grudziądz
Adrian – Elbląg
Aleksandra – Łabiszyn
Beata – Kotuń
Damian – Rudołtowice
Danuta – Cieciorki
Elżbieta – Jaworów
Elżbieta – Wyględy
Irena i Jan – Koluchstyl Warszawa
Justyna – Podnieśno
Magdalena – Wieleń
Małgorzata – Dzierzążnia
Mariusz – Goleniów
Monika – Brzóza Królewska
Natalia – Słupca
Robert – Karczew
Stanisław – Gdańsk
Tadeusz – Kraków
Wojciech – Szczecin