Domy dla niewidomych znad Lim

Lim350

mapa_srodkowa afrykaO ile woda w Afryce to źródło życia i ogromne bogactwo, to niesie ze sobą również zagrożenie dla zdrowia. Pewien gatunek much rzecznych od lat atakuje mieszkańców wiosek położonych wzdłuż rzeki Lim w północno-zachodniej część Republiki Środkowoafrykańskiej. Pasożyt z grupy O. volvulus, po ugryzieniu człowieka, uszkadza jego nerw wzrokowy, doprowadzając do tzw. choroby rzecznej. Bez specjalistycznych leków, o które w tym biednym kraju trudno, dorośli i dzieci tracą wzrok.

Osobami niewidomymi znad rzeki Lim opiekuje się polska misjonarka s. Eliza Michalak ze Zgromadzenia Sióstr Matki Dobrego Pasterza. W ramach pomocy dla grupy 245 niewidomych misjonarka dwa razy w roku organizuje warsztaty. Uczą się na nich uprawy roli oraz wykonywania toreb lub kapeluszy z trawy, by w ten sposób mogli zarobić na utrzymanie siebie i swoich rodzin oraz zaspokoić podstawowe potrzeby życiowe. Są one bardzo skromne, gdyż ograniczają się do przygotowania raz dziennie posiłku oraz zakupu ubrania raz do roku. Ponadto siostry misjonarki opłacają dzieciom osób niewidomych naukę w okolicznych szkołach. W okolicach Świąt Wielkanocnych i Bożego Narodzenia każda rodzina, w której jest osoba niewidoma, otrzymuje paczki świąteczne – szczególnie żywność.

lim3Na taką pomoc na razie posiadam środki finansowe – wyjaśnia s. Eliza Michalak, niestety brakuje nam funduszy na pomoc w budowaniu i remontowaniu domów osób niewidomych, których misja w Ngaoundaye obejmuje opieką.

Niewidomi często zwracają się do sióstr misjonarek z prośbą o pomóc w remoncie domu lub budowie nowego dla nich i ich rodziny. Tradycyjny dom afrykańskiej rodziny jest zbudowany z gliny. Po 5-6 latach użytkowania niszczeje pod wpływem ulewnego deszczu.

Siostra Eliza przedłożyła prośbę swoich niewidomych podopiecznych Fundacji Dzieci Afryki, by spełnić marzenia chociażby kilkoro z nich w ciągu roku. Zarząd Dzieci Afryki z entuzjazmem podjął się tego pięknego wyzwania, zobowiązując się do wybudowania 10 domów na 10 lecie fundacji. Po kilku miesiącach zbiórki udało się zebrać całą potrzebną kwotę na ich wybudowanie. Na przełomie roku 2018 i 2019 pierwsze 10 rodzin otrzymało od Ludzi Pięknych Serc nowe, murowane domy :-)

Program pomocy trwa nadal. Pragniemy każdego roku wybudować przynajmniej trzy kolejne domy. Projekt budowy domów przeznaczony jest dla osób niewidomych i rodzin, które same zaangażują się w budowę. Jak pokazuje doświadczenie – przekonuje s. Eliza – sami potrafią wykonać cegły i przygotować plac pod budowę domu.

POZNAJ RODZINY, dla których obecnie zbieramy pieniądze… (wkrótce)

Lim4Koszt budowy tradycyjnego domu wynosi ok. 1.800 zł – 15 metrowa lepianka (5 x 3 m2) zbudowana z glinianych pustaków i pokryta blachą falistą. Dom z odpowiednio wypalonych pustaków może służyć rodzinie nawet 20 lat.

W związku z tym zachęcamy wszystkich naszych Przyjaciół, Ludzi Pięknych Serc, do wspólnego wysiłku budowy kolejnych domów dla osób niewidomych i ich rodzin znad rzeki Lim. Dom może ufundować osoba indywidualna, rodzina, grupa przyjaciół, zakład pracy… lub młoda para w ramach akcji „chatka zamiast kwiatka” :-)

Fundacja DZIECI AFRYKI
al. Zjednoczenia 13, 01-829 Warszawa
09 1140 2004 0000 3902 8070 7963
tytuł: SA7 – Domy dla niewidomych znad Lim

lim8lim7lim6

pp


Fundacja DZIECI AFRYKI
na realizację programu przekazała:

w roku 2018   8.602,80 zł
w roku 2019   16.797,75 zł (w tym dożywianie)

wybrani beneficjenci pierwszej pomocy:

domy2
domy1
domy3
 domy4

mamy już 12.541,44 
/stan na dz. 31.12.2020 r./
w roku 2020
akcję wsparli Ludzie Pięknych Serc:

Adam
Adam – Lublin
Aleksandra
Andrzej – Rumia
Anna
Anna – Gdynia
Arkadiusz
Beata – Kotuń
Beata – Myślenice
Bernadeta
Bożena – Warszawa
Dawid – Piotrków Trybunalski
Grażyna
Halina – Gdańsk
Joanna – Kielce
Kamil – Nienadówka
Magdalena – Wieleń
Marek – Poznań
Maria
Mariusz
Mariusz – Częstochowa
Mariusz – Goleniów
Paulina – Sochaczew
Robert – Warszawa
Roman – Kościan
Stefan – Wadowice Dolne
Tadeusz – Kraków