Dzieci Mbaikoro

dz.mbaikoro1_350

mapa_czadSiostry Franciszkanki od Cierpiących, od 2014 roku mieszkają w Mbaikoro, w Czadzie. Nowa misja, nowe wyzwania. Misja pełna sukcesów ale i porażek. Mbaikoro leży w południowej części Czadu w diecezji Gore. Na granicy z Kamerunem i Republiką Środkowoafrykańską.

Drzwi na misji polskich misjonarek są otwarte od rana do wieczora. W wiosce Mbaikoro ludzie utrzymują się z rolnictwa. W kwietniu zaczynają szykować pole do zasiewu. Przez całą porę deszczową ciężko pracują, żeby potem zebrać dobre zbiory. Ale codzienność często wygląda inaczej. Ludzie nocują na polu, żeby pilnować swoich zbiorów przed złodziejami albo przed stadem bydła, które przechodząc środkiem pola niszczy ich zbiory.

W tym roku są słabe zbiory – pisze do fundacji s. Barbara Kruszewska. Ludzie przychodzą na misje, pytając nas jak żyć, kiedy zebrali tylko 4 worki zboża a rodzina liczy 10 dzieci, w tym dwoje dorosłych?

Na misji Sióstr Franciszkanek jest najwięcej dzieci głodnych, brudnych, ze zmianami skórnymi. Najczęściej są to sieroty, ale i dzieci porzucone przez swoich rodziców. Sieroty najczęściej mieszkają u swoich dziadków, wujków i są traktowane jako siła robocza. Nie są posyłane do szkół, gdyż są przeznaczeni wyłącznie do wypasania bydła.

Na misji siostry starają się zapewnić dzieciom osieroconym naukę języka francuskiego jak również nakarmić w miarę skromnych możliwości. Ostatnio mają coraz więcej noworodków, których mamy zmarły przy porodzie, więc muszą również zapewnić im mleko w proszku. 

mbaikoro3Ale tego czego najbardziej brakuje naszym dzieciom – przekonuje s. Basia – to miłość, więc mocno je przytulam i staram się mocno wszystkie kochać. Bo każdy z nas kiedy jest kochany, jest szczęśliwy!

Fundacja DZIECI AFRYKI, szczerze przejęta determinacją sióstr w niesieniu pomocy ubogim, w marcu 2018 r. zainaugurowała nowy program „Dzieci Mbaikoro”, mający na celu wspieranie dzieci osieroconych i z najuboższych rodzin. Obecnie programem pomocy koordynuje s. Katarzyna Wiater

Ty też możesz okazać miłość wobec sierot,
którymi opiekują się Siostry Franciszkanki od Cierpiących w Mbaikoro:

Fundacja DZIECI AFRYKI
al. Zjednoczenia 13, 01-829 Warszawa
09 1140 2004 0000 3902 8070 7963
tytuł: CH5 – Dzieci Mbaikoro


dz.mbaikoro8

przed misją

dz.mbaikoro3

dzieci Mbaikoro

dz.mbaikoro7

targowisko w Mbaikoro

.

.

.

Fundacja DZIECI AFRYKI
na realizację programu przekazała:

w roku 2018   20.121,15 zł (w tym mleko w proszku)
w roku 2019   25.295,07 zł (w tym program adopcyjny i mleko w proszku)

.w roku 2020

program wsparli Ludzie Pięknych Serc:
pozyskano
 6.165,61 zł

(stan na 31.12.2020 r.)
Alojzy – Wrocław
Andrzej – Kraków
Artur – Okrajnik
Damian – Wejherowo
Elżbieta – Warszawa
Justyna – Olsztyn
Katarzyna – Łubie
Łukasz – Kraków
Małgorzata – Choszczno
Mariusz – Goleniów
Mieczysław – Tarnów
Monika – Lubaczów
Sławomir – Jarocin
Tomasz – Choszczno
Tomasz i Małgorzata – Choszczno
Zofia – Warszawa