Dzieci nam nie brakuje!

kiruddu350Pierwszy rok szkolny „Adopcji Seca” w Kiruddu za nami. Ojciec Pius Dunga Kibunga OSM – partner fundacji w Ugandzie – przesłał krótkie sprawozdanie, aby przybliżyć wydatki przeznaczone na program adopcyjny, którego fundusz wyniósł 3.570 Euro.

W roku szkolnym 2019 w szkole Dzieci Afryki nr 2 im. św. Elżbiety uczyło się 240 dzieci, z czego 60 było objętych “Adopcją Serca” przez Fundację Dzieci Afryki.

Większość przekazanych funduszy zostało wykorzystanych na opłacenie pensji pracowników. Dzięki wsparciu fundacji każdy z 14 nauczycieli otrzymywał regularną pensję od stycznia do grudnia. Resztę pieniędzy spożytkowaliśmy na zakup przyborów szkolnych oraz artkułów spożywczych, które służyły na przygotowanie posiłków (śniadanie i lunch).

dav

W lutym 2020 r. rozpoczęliśmy kolejny rok szkolny. Do naszej szkoły zostało zapisanych 192 uczniów, z czego 35 objętych jest fundacyjnym programem „Adopcja Serca”. Naukę w naszej szkole ukończyło 4 podopiecznych fundacji, zaś 21 opuściło szkołę z różnych powodów. Dzieci osierocone, które zostały zakwalifikowane do programu pomocy, borykają się z wieloma trudnościami.  Większość ich krewnych, z którymi wcześniej mieszkali, emigrowała z półwyspu Koja. Wielu z nich jest rybakami, więc zabiera dzieci w inne miejsca połowu ryb nad brzegiem Jeziora Wiktorii. Krewni innych dzieci nie widzą potrzeby ich edukacji, więc demotywują podopiecznych. Te dzieci podejmują się prac na farmie oraz łowią ryby, aby zdobyć trochę pieniędzy.

PS: Jeśli udzielicie nam pozwolenia na przyjęcie większej ilości dzieci do programu „Adopcja Serca”, będzie to bardzo duża korzyść dla społeczności. Dzieci nam nie brakuje!

o. Pius Dunga Kibunga OSM,
proboszcz parafii św. Józefa w Kisoga

Dlaczego Fundacja Dzieci Afryki wybudowała szkołę na półwyspie Koja i dlaczego pomaga miejscowym sierotom? kiruddu07Otóż niespełna 2 kilometry od szkoły Dzieci Afryki, leży polski cmentarz z 96. pochowanymi Sybirakami, którzy w połowie XX wieku, w licznie około 3 tysięcy, znalazło bezpieczne schronienie nad równikiem (czytaj więcej). Uważamy, że warto zabiegać, by pamięć o Polakach utrwalać w świadomości najmłodszego pokolenia Ugandyjczyków, których dziadkowie, w czasie zawieruchy wojennej, z życzliwością przyjęli na swojej ziemi. Uczniowie szkoły dbają o cmentarz, Polacy odwzajemniają ich troskę, wspierając miejscowe sieroty oraz działalność szkoły.

ADOPCJA SERCA w KIRUDDU

kiruddu02

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.