Dzieci, niewolnicy współczesnego świata

2012. Enfants forçats

Niewolnictwo w XXI wieku może się wydawać abstrakcją, a jednak nią nie jest. Szacuje się, że na świecie jest około 400 milionów dzieci, które zamiast być otoczone troską rodziców, bawić się i chodzić do szkoły, pracują  jako niewolnicy.

Proceder jest szczególnie rozpowszechniony w Indiach i w Afganistanie, gdzie dzieci pracują w przemyśle tekstylnym i wytwarzają  dla swoich właścicieli dywany oraz pracują przy produkcji cegieł. dz.niewol.2Zmuszane są do pracy biciem, a nawet torturami. Poprzez ciągłe przebywanie w zamkniętym pomieszczeniu grozi im utrata wzroku, wdychają pył z wełny i zapadają na choroby układu oddechowego – pylicę i gruźlicę. W takiej sytuacji jest około 300 tysięcy chłopców.

W Brazylii mali niewolnicy wydobywają węgiel, używany do produkcji stali, samochodów i części mechanicznych. W  Chinach produkują sztuczne ognie i inne materiały wybuchowe, wykorzystywane w pirotechnice, oraz pracują w fabrykach zabawek. W Państwie Środka zdarza się także, iż dzieci są porywane i zmuszane do żebrania na ulicach.

ONZ szacuje, że około 15 tysięcy dzieci pracuje w gospodarstwach w rejonie Afryki Zachodniej produkujących kakao, następnie eksportowane i wykorzystywane do produkcji czekolady. Produktami, które zbierają na polach dzieci są też herbata, ryż, wanilia, banany, winogrona, trzcina cukrowa, kwiaty i bawełna.

dz.niewol.4W Sierra Leone dzieci wydobywają w kopalniach diamenty, a w Demokratycznej Republice Konga – kasyteryt i koltan, niezbędne do produkcji komputerów, odtwarzaczy mp3, telefonów komórkowych i innych elektronicznych gadżetów używanych w tzw. „pierwszym świecie”.

Praca w tak młodym wieku jest bardzo obciążająca i wyczerpująca, tym bardziej, że dzieci pracują często w warunkach ekstremalnie niebezpiecznych.

dz.niewol.5W Sudanie, Wietnamie, Kambodży czy Indonezji porywa się dziewczynki i zmusza do prostytucji.

Te dzieci, podobnie jak ryby – głosu w swojej sprawie nie mają. Są posłuszniejsze niż dorośli i ich koszty pracy są niewielkie. Dlaczego tak małe dzieci muszą pracować? Najczęściej po to, aby spłacić długi rodziny. Zdarza się, że jako zapłatę otrzymują tylko 3 dolary na tydzień pracy (ok. 60 godzin pracy). Często także w ogóle nie otrzymują zapłaty, lecz żywność i ubranie.

16 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Walki z Niewolnictwem Dzieci.

Tego dnia 1995 roku,  Iqbal Masih – pakistański chrześcijański chłopiec został zabity, gdyż demaskował wykorzystywanie dzieci do pracy. Iqbal urodził się w 1982 roku. Gdy miał cztery lata ojciec sprzedał go jako niewolnika producentowi dywanów za 600 rupii, czyli ok. 12 dolarów, aby opłacić wesele swego najstarszego syna. Od tamtego czasu chłopiec musiał pracować ponad 12 godzin dziennie, przykuty łańcuchem do krosna i poddawany ciągłemu biciu. W wieku 10 lat udało mu się uciec z zakładu, jednakże z powodu nieludzkich warunków życia ważył i wyglądał jak sześciolatek. Jego zeznania obiegły cały świat. 16 kwietnia 1995 r. Iqbal wziął udział we Mszy rezurekcyjnej. Wieczorem wybrał się na przejażdżkę rowerową do swej rodzinnej wioski. Wówczas został zastrzelony przez nieznanych sprawców, ale o zbrodnię oskarżono członków mafii wytwórców dywanów.

Dziś ten pakistański chłopiec, który w chwili śmierci nie miał jeszcze 13 lat, uważany jest za symbol walki z wyzyskiem dzieci.

BB

dz.niewol.10

Iqbal Masih (1982-1995)