wpłać teraz przez DOTPAY

lub wykonaj przelew

Fundacja Dzieci Afryki

09 1140 2004 0000 3902 8070 7963

darowizna CH6 - czadowe gimnazjum

11 kwietnia 2024

DZIECI ULICY

 

Wszyscy kochamy dzieci i wszystkim nam leży na sercu ich ogólny dobrostan – zgodzicie się? Więc jak to się dzieje, że na całym świecie jest aż tyle dzieci, które nie tylko nie mają domu… one po prostu żyją na ulicy!

 

Ciężko jest obliczyć liczbę bezdomnych dzieci na całym świecie, ale szacuje się ją na około 100 milionów (to tyle co 2 średniej wielkości kraje).

 

Międzynarodowy Dzień Dzieci Ulicy obchodzony jest 12 kwietnia, a powstał w 2011 roku. Został zainicjowany przez Consortium for StreetChildren (Konsorcjum dla Dzieci Ulicy). Jest to międzynarodowa sieć organizacji, która walczy o prawa dzieci ulicy i stara się poprawić ich sytuację. Celem tego Dnia jest przyciągnięcie uwagi ONZ i sprawienie, że problem zacznie być traktowany poważniej.

 

Kim są dzieci ulicy?

 

Tym mianem określa się osoby przed 18 rokiem życia, które przez krótki lub dłuższy czas pozostają bezdomne. Czasami są pozbawione rodziny, ale często zostały z jakiegoś powodu wyrzucone z domu. Najczęstszym czynnikiem jest bieda i zbyt dużo dzieci do wyżywienia. Wojny również przyczyniają się do skali tego problemu. Dzieci żyjące na ulicy, żeby przeżyć, zaczynają kraść, zażywają i sprzedają narkotyki, prostytuują się i doświadczają przemocy. Zazwyczaj nie mają żadnego dostępu do edukacji i służby zdrowia. Częstym zjawiskiem jest tworzenie się dziecięcych gangów. Problem dzieci ulicy występuje najczęściej w Kenii, Sierra Leone, Sudanie Południowym, krajach Ameryki Południowej i Indiach. Nawet w Europie ten problem dotyka ok. 3 milionów dzieci.

 

Dlaczego niektóre dzieci żyją lub pracują na ulicy?

 

Odpowiedź jest złożona – ile jest dzieci ulicy na świecie, tyle jest powodów, dla których się tam znajdują. Każde dziecko ma swoją niepowtarzalną historię. Powody ich życia na ulicy będą się różnić w zależności od kraju, miasta i osoby. Czynniki te będą również zmieniać się w czasie, np. ubóstwo, wysiedlenia z powodu klęsk żywiołowych i konfliktów lub rozpadu rodziny, wszystkie prowadzą do wzrostu liczby dzieci ulicy na danym obszarze.

 

Ubóstwo ekonomiczne odgrywa główną rolę, chociaż inne czynniki są równie ważne. Mogą one obejmować: śmierć rodziców, zaniedbanie przez rodziców i inne czynniki społeczne, takie jak przemoc i wykorzystywanie dzieci w domu lub w społecznościach. Dyskryminacja, brak dostępu do wymiaru sprawiedliwości, brak statusu prawnego (na przykład z powodu braku rejestracji urodzenia) przyczyniają się do sytuacji, w której dziecko żyje lub pracuje na ulicy.

 

Dzieci mogą migrować na ulice również z innych powodów, w tym:

- molestowanie seksualne, fizyczne lub emocjonalne,

- HIV/AIDS,

- zmuszanie do działalności przestępczej,

- odrzucenie przez rodzinę z tzw. powodów „moralnych”,

- problemy ze zdrowiem psychicznym,

- nadużywanie szkodliwych substancji,

- orientacja seksualna lub tożsamość płciowa.

 

Przyłącz się do walki!

 

Nie tylko duże organizacje mogą polepszyć sytuację bezdomnych dzieci. Każdy z nas może wesprzeć instytucję walczącą o ich prawa darowizną, datkiem albo po prostu szerzeniem informacji. Wokół tego dnia organizowanych jest wiele akcji zwiększających świadomość, które zawsze potrzebują wolontariuszy.

 

Iwona Wyrzykiewicz

 

 

źródło m.in. Consortium for StreetChildren

FUNDACJA DZIECI AFRYKI

al. Zjednoczenia 13

01-829 Warszawa

 

tel. 22-381-27-74, 601-319-878

 

rachunek w mBank:
04 1140 2004 0000 3302 8070 6407

09 1140 2004 0000 3902 8070 7963

kod SWIFT: BREXPLPWMBK