Dzieci w krajach Trzeciego Świata dorastają szybciej

dzieci zołnierze412 luty nie należy do zwykłych dni. Jest to dzień wyjątkowy, który powinien skupiać na sobie uwagę całego świata. Data ta co roku przypomina nam o Międzynarodowym Dniu Dzieci Żołnierzy.

Mali żołnierze wykorzystywani są do walki na pierwszej linii ognia, są szpiegami, zajmują się podkładaniem bomb, a nawet potrafią być wykorzystywani do czynnej realizacji zamachów terrorystycznych odgrywając rolę zamachowców-samobójców[1]. W dużej mierze jest to problem chłopców, jednakże dziewczynki spotyka wcale nie gorszy los – stają się niewolnicami seksualnymi[2]. Międzynarodowy Dzień Dzieci–Żołnierzy obchodzony jest od 2002 roku w dniu 12 lutego, jako pamiątka wejścia w życie  Fakultatywnego Protokołu do Konwencji Praw Dziecka o zakazie wykorzystywania dzieci poniżej 18. roku życia, jako żołnierzy w konfliktach zbrojnych[3].

dzieci zołnierze6Dane z 2015 roku wskazują na to, iż dotychczas dokument ten ratyfikowało już 159 państw na świecie[4]. Czy ma to jednak odzwierciedlenie w rzeczywistości? Niestety, okazuje się, że w dzisiejszych czasach ów dokument traci na swojej skuteczności, ponieważ wojna konwencjonalna jest już co raz rzadszym zjawiskiem. Większość konfliktów toczy się na płaszczyźnie regionalnej pomiędzy poszczególnymi grupami etnicznymi, zwolennikami rządu lub opozycji, albo np. między kartelami narkotykowymi[5]. Wówczas dochodzi do łamania prawa międzynarodowego, mimo częstych zobowiązań poszczególnych państw do jego egzekwowania. W samej Syrii obecnie ściera się ze sobą kilka formacji. Doszło do tego, iż ONZ przestała podawać dane na temat liczby ofiar śmiertelnych, a także ilości rannych w owym konflikcie. Jednocześnie połowa ludności stała się uchodźcami, a ile w tym wszystkim ucierpiało dzieci? Nie wiadomo, ale liczba na pewno byłaby przerażająca[6].

dzieci zołnierze2Współcześnie dzieci wykorzystywane są w konfliktach zbrojnych w takich krajach jak:  Burundi, Czad, Somalia, Sudan, Uganda, Republika Środkowoafrykańska, Kolumbia, Filipiny, Nepal, Birma, Sri Lanka[7] czy w Afganistanie[8]. Wynika z tego, że problem jest globalny, a co ważne – dzieci giną nie tylko na skutek czynnego udziału w walkach, ale wraz z pozostałymi cywilami stają się po prostu skutkiem ubocznym, przypadkowymi ofiarami wojen dorosłych. W samym Afganistanie, jak 2012 roku podawał UNICEF, każdego dnia ginęło, bądź zostawało rannych średnio pięcioro dzieci[9], natomiast w 2013 roku w skutek wojny w Afganistanie życie utraciło 561 małych obywateli tego kraju.

dzieci zołnierze5Dzieci w krajach Trzeciego Świata dorastają znacznie szybciej niż w Polsce czy krajach o unormowanej sytuacji polityczno-gospodarczej, dosłownie widać to na ich twarzach. Nie ma mowy o czymś takim jak dzieciństwo. Czy tak jednak powinno to wyglądać? Dlaczego dzieci stają się narzędziem w rękach dorosłych? Dlaczego dzieci na świecie płacą cenę, jak śpiewają The Scorpions w swoim utworze White Dove? Cenę, którą jest zdrowie, okaleczona psychika, a nawet życie. Kto w tym wszystkim paradoksalnie wykazuje się największą niedojrzałością, jeżeli dorośli ludzie, nie potrafią ponieść odpowiedzialności, konsekwencji, nie chcą zapłacić ceny za swoje czyny i we własne konflikty angażują małe, bezbronne, niewinne dzieci? Dlaczego ludzie mówią, że świat jest zły, jeżeli sami od małego zabijamy w nas to co najcenniejsze – wrażliwość. Kim bowiem może być w przyszłości człowiek, który od małego był uczony agresji, nienawiści, który widział śmierć, płacz, który musiał się z tym wszystkim zmierzyć? Dorośli są odpowiedzialni za wychowanie dzieci. Za pokazywanie im Miłości, za ich edukację i chronienie ich przed złem. Chrońmy to co dobre, chrońmy to co najcenniejsze, ochrońmy w nas Miłość!

dzieci zołnierze1

Adam Amine

[1] http://malizolnierze.org/problem/

[2] Ibidem

[3] http://strefamlodych.pl/miedzynarodowy-dzien-dzieci-zolnierzy/

[4] http://www.ekokalendarz.pl/miedzynarodowy-dzien-dzieci-zolnierzy/

[5] Ibidem

[6] Ibidem

[7] http://strefamlodych.pl/miedzynarodowy-dzien-dzieci-zolnierzy/

[8] http://wiadomosci.onet.pl/prasa/dzieci-walcza-na-calym-swiecie/6ep1w

[9] http://wiadomosci.onet.pl/swiat/unicef-codziennie-piecioro-dzieci-ofiarami-wojny-w-afganistanie/egrj6