Dzieci zmuszane do życia na ulicy

ulica1

Obecnie na świecie aż 150 milionów dzieci żyje na ulicach miast. Wygnani z domu przez przemoc, nadużywanie narkotyków i alkoholu, śmierć jednego czy dwojga rodziców, problemy rodziny lub z powodu wojny, klęski żywiołowej czy upadku społeczno-ekonomicznego kraju.

Dzieci zmuszone są do życia w slumsach i na ulicach zanieczyszczonych miast rozwijającego się świata, który o nich zapomniał, udaje że ich nie dostrzega, że jego nie dotyczy. Miliony młodych wychowuje ulica, utrzymuje ich przy życiu. Na niej pracują, żebrzą, kradną, prostytuują się.

ulica4Istnieją różne kategorie dzieci ulicy. Są takie, które pracują na ulicach tylko w celach zarobkowych. Inne tułają się po ulicach od świtu do zmroku ale noce spędzają u jakieś rodziny.  Ale są też takie, które na stałe mieszkają na ulicy bez kontaktu z żadną rodziną. Wszystkie narażone są na ryzyko nadużyć, wyzysku czy przemocy ze strony policji. Jednak najbardziej narażone są te, które faktycznie śpią i mieszkają na ulicach, ukrywając się pod mostami, w rynsztokach, na stacjach kolejowych. Codziennie tysiące dzieci ulicy umiera na chodniku z powodu zażywania narkotyków, rywalizacji między gangami oraz nieleczonych chorób.

Najważniejszym zadaniem współczesnego cywilizowanego świata jest zapewnienie dzieciom, także tym z krajów rozwijających się w Azji, Ameryce Południowej czy Afryce – gdzie problem dzieci ulicy jest największy, wykształcenia podstawowego a młodzieży wykształcenia zawodowego, w tym ekonomicznego. 

ulica2Międzynarodowy Dzień Dzieci Ulicy został ustanowiony w 2011 roku przez Konsorcjum dla Dzieci Ulicy (The Consortium for Street Children, CSC) – międzynarodową sieć, której celem jest walka o prawa dzieci ulicy i poprawa jakości ich życia. Dzień obchodzony jest 12 kwietnia i ma zwrócić uwagę społeczeństwa międzynarodowego na problem najmłodszych mieszkańców globu. Bez naszego zaangażowania, przyszłość dzieci żyjących na ulicach miast współczesnego świata, jest ponura a jakość i długość ich życia przerażająco niska.

Wśród krajów afrykańskich największy problem dzieci ulicy występuje m.in. w Ugandzie, Malawi, Beninie i Nigerii. Tym ugandyjskim możesz pomóc razem z Fundacją DZIECI AFRYKI, wspierając projekt budowy szkoły w Kiruddu…

Fundacja DZIECI AFRYKI
Al. Zjednoczenia 13, 01-829 Warszawa
08 2490 0005 0000 4600 6959 6230
tytuł: U4 – Szkoła w Kiruddu

więcej:
U4


źródło:

http://www.unesco.org