Dzieciństwo jest pięknym okresem, ale nie dla każdego

dziecinstwo350Tysiące południowoafrykańskich dzieci wyszło na ulicę w proteście przeciwko niskiemu poziomowi edukacji. Protestujący domagali się również prawa do nauki w swoim języku. Policja w brutalny sposób potraktowała pochód nieletnich. Ponad sto osób zostało zabitych, a ponad tysiąc doznało obrażeń.

Dla upamiętnienia dramatycznych wydarzeń, które miały miejsce w Soweto (RPA) w 1976 r. Organizacja Jedności Afrykańskiej (obecnie Unia Afrykańska) oraz UNICEF w roku 1991 zainicjowały Międzynarodowy Dzień Dziecka Afrykańskiego.

Święto obchodzone jest corocznie 16 czerwca. Jego obchody skłaniają do refleksji nad sytuacją dzieci w Afryce. burkina1Życie większości afrykańskich dzieci niejednokrotnie naznaczone jest biedą, głodem, brakiem edukacji i dostępu do opieki medycznej. Często, już w bardzo młodym wieku, dzieci zmuszane są do pracy, wcielane do różnych grup militarnych – także za cichą aprobatą niektórych rządów.

Dla organizacji, która w nazwie odwołuje się do „dzieci Afryki”, działania na rzecz najmłodszego pokolenia mieszkańców Czarnego Lądu są największym priorytetem.

Od 11 lat, z pomocą Ludzi Pięknych Serc, troszczymy się aby zaspakajać podstawowe potrzeby dzieci w Afryce. kamerun1Wspólnie dbamy o to, by nie doświadczały głodu, miały dostęp do podstawowej opieki medycznej i edukacji. Zależy nam na zapewnieniu im odpowiednich warunkach bytowych, zabiegamy, by stworzyć dla nich warunki dobrego startu w dorosłość. Stąd mnogość różnorodnych stałych programów pomocy i czasowych projektów na ternie 14 państwa Afryki. Działamy głównie w obszarach edukacji, opieki i dożywiania, zdrowia i profilaktyki oraz pomocy niepełnosprawnym.

Naszą misją jest także niesienie radości dzieciom. Podczas corocznych MISJONER organizujemy wycieczki edukacyjno-rekreacyjne, wyjazdy na basen i nad ocean. Przygotowujemy prezenty świąteczne, niespodzianki oraz zabawy, które sprawiają dzieciom wiele radości. Program „RADOŚĆ DZIECIOM” jest jednym z naszych priorytetów 2020 roku.

Każde dziecko ma prawo do beztroskiego oraz szczęśliwego dzieciństwa.

Ewelina Wiśniewska

uganda3

Źródła:
http://dzieciafryki.com/radosc-dzieciom/ https://fraszka.ujk.edu.pl/zycie-dzieci-w-afryce/ https://pl.m.wikipedia.org/wiki/Międzynarodowy_Dzień_Dziecka_Afrykańskiego https://zawadzkie.pl/1853/dzien-dziecka-afrykanskiego.html#

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.