Dziękujemy za rok 2018

rok2018_1aDrodzy Przyjaciele, Darczyńcy i Sympatycy Fundacji Dzieci Afryki. Mimo wysiłku wielu organizacji humanitarnych działających na rzecz Afryki, jej mieszkańcy nadal doświadczają ogromnej biedy a problemy kontynentu można wyliczać bez końca. Dzieci cierpią z powodu niedożywienia i chorób, pragnieniem milionów jest dostęp do czystej i zdrowej wody, konflikty i działania wojenne zmuszają ludzi do tułaczki po świecie, energia elektryczna dostępna jest głównie dla mieszkańców dużych miast, nauczycielom brakuje wiedzy i wykształcenia…

Dzięki Waszemu wsparciu staramy się odpowiadać na potrzeby mieszkańców Czernego Lądu, każdego roku docierając do kilkunastu tysięcy potrzebujących – jak wynika z raportów sporządzanych przez współpracujących z fundacją misjonarzy i partnerów lokalnych. To kropa w oceanie potrzeb, ale mocno wierzmy w to, że warto czynić wysiłek, aby tej garstce ubogich ulżyć w cierpieniu, nakarmić, stworzyć warunki do nauki, dać przysłowiową wędkę – gdzie możliwe lub wybudować dom, gdzie konieczne.

Największą radością fundacji jest to, iż w jubileuszowym roku odzyskania przez Polskę Niepodległości udało nam się dokończyć budowę szkoły Dzieci Afryki w Kiruddu. Tym samym utrwalamy pamięć o trzech tysiącach polskich Sybirakach, który na półwyspie Kojja znaleźli bezpieczne schronienie w latach 1943-51. Dziś polski cmentarz ma zapewnioną opiekę ze strony wdzięcznych mieszkańców półwyspu oraz samych uczniów, którzy otrzymali – w miejsce lichej zbitej z desek szopy – wymarzoną szkołę.

rok2018_2Ponadto powinniście wiedzieć, że…

Fundacja Dzieci Afryki we współpracy z Polską Fundacją dla Afryki wybudowała trzeci (ostatni) budynek szkoły w Kiruddu (Uganda), pawilon wielofunkcyjny przy szkole św. Alojzego w Abong-Mbang (Kamerun), dofinansowała budowę studni dla Masajów w Kwamneke (Tanzania) oraz rozpoczęła budowę szkoły Dorze w Bodo&Amara (Etiopia).

Na wniosek Zgromadzenia Sióstr Św. Michała Archanioła zakończona została 9. letnia współpraca Fundacji Dzieci Afryki z siostrami Michalitkami w Kamerunie. Na podjęcie tej decyzji miały wpływ zmiany personalne w placówkach misyjnych prowadzonych przez Zgromadzenie oraz wynikający z nich brak możliwości sprostania wymaganiom formalnym określonym w umowie o współpracy.

Za środki podarowane przez Was w ramach 1% podatku w roku 2018 udało nam się już m.in. wykonać okiennice, drzwi oraz meble w trzecim budynku szkoły Dzieci Afryki w Kiruddu (Uganda), dofinansować budowę szkoły podstawowej w Kwamneke (Tanzania), zakupić wyposażenie medyczne dla Kliniki Misyjnej w Wiaga (Ghana), motocykl – ambulans leśny dla ośrodka zdrowia w Djouth (Kamerun) a także lekarstwa dla placówki misyjnej w Mbaikoro (Czad) oraz lekarstwa dermatologiczne i sprzęt okulistyczny, z których będą korzystali wolontariusze medyczni Dzieci Afryki.

Ze środków zebranych w ramach projektu Fundusz Medyczny zakupiono wózek inwalidzki dla Owena – niepełnosprawnego chłopca w Ugandzie oraz wsparto dermatologicznie dzieci w Etiopii. Pozostałe zdeponowane środki umożliwią niesienie pomocy medycznej w 2019 roku.

rbtW ramach profilaktyki zdrowotnej, z projektu „Leki dla afrykańskiej apteki”, przekazano środki finansowe na zaszczepienie 55. masajskich dzieci, w tym 25. przeciw wściekliźnie i 30. przeciw tężcowi.

Spawarka zakupiona z projektu „Inkubator przedsiębiorczości afrykańskiej” została przekazana Jeanowi Noel w Mbaikoro (Czad). Tym samym wsparto rozwój lokalnego biznesu oraz zapewniono bezpłatną pomoc techniczną misji.

Z pomocą fundacji Francis w Ghanie z sukcesem ukończył studia, zdobywając kwalifikacje nauczania początkowego. Samuel w Rwandzie – stypendysta fundacji, dzięki wsparciu Światowej Organizacji Koluchstyl – zdobył dyplom aplikacji prawniczej!

Lekarze okuliści podczas wypraw misyjnych na Czarny Ląd korzystali ze sprzętu okulistycznego Dzieci Afryki w Kamerunie i na Madagaskarze.

Zakończono II edycję akcji „Jedno człowieczeństwo”, polegającej na podarowaniu przynajmniej 1 pakietu na start (półroczny zapas mleka w proszku dla jednego głodującego dziecka). Darczyńcy akcji otrzymają imienne certyfikaty podstemplowane przez misyjny ośrodek zdrowia w Afryce (styczeń 2019). Wszystkim serdecznie dziękujemy, zapraszamy do udziału w III edycji akcji, która trwa do 30 czerwca 2019 r.

Fundacja dofinansowała remont świetlicy Domu Jedno Serce dla 30 podopiecznych w Nkhata Bay (Malawi).

Wolontariuszem Roku 2018 Fundacji Dzieci Afryki został Adam Amine z Warszawy. Gratulujemy!

Zarząd fundacji zapoczątkował cykliczne spotkania przygotowujące wolontariuszy do wyjazdu misyjnego.

W Markecie Dzieci Afryki od stycznia do listopada zakupiono m.in. 4905 miesięcznych zestawów bułeczek, 4498 kg fasolki, 1424 opakowań mleka w proszku, 377 pieluch tetrowych, 324 par bucików, 250 moskitier, 204 opasek odblaskowych oraz 141 piórniki.

Robert Noga
– prezes Zarządu

Pomoc możemy świadczyć wyłącznie dzięki
Ludziom Pięknych Serc :-)

Przyjaciołom, Darczyńcom i Sympatykom Dzieci Afryki :-)

rok2018_4