Dzień Adopcji Serca

dzień adopcji1

Z inicjatywy Ruchu Solidarności z Ubogimi Trzeciego Świata “Maitri” po raz pierwszy będzie obchodzony w Kościele Dzień Adopcji Serca. Uroczystość odbędzie się 5 września 2017 roku o godz. 17:30 w Parafii Chrystusa Sługi w Poznaniu.

W ramach uroczystości zostanie odprawiona uroczysta Msza św. pod przewodnictwem ks. arcybiskupa Stanisława Gądeckiego, Metropolity Poznańskiego.

Wybór terminu jest nieprzypadkowy – w tym dniu przypada liturgiczne wspomnienie św. Matki Teresy z Kalkuty, patronki Ruchu “Maitri”, a więc i Adopcji Serca.

Do udziału w świętowaniu zapraszamy zgromadzenia i organizacje realizujące tę formę pomocy, ofiarodawców wspierający tego typu programy oraz wszystkich, którzy chcą bliżej poznać ten program i dołączyć się do niego. Osoby, które nie mogą przybyć na miejsce, w tym misjonarze i beneficjenci Adopcji Serca w krajach misyjnych, proszone są o duchowe włączenie się do tej uroczystości poprzez modlitwę.

Cele przyświecające obchodom w Polsce i w Afryce

-  ustanowienie dnia powszechnej modlitwy osób związanych z Adopcją Serca;
– dziękczynienie za dobro, jakie powstało w wyniku realizacji programu;
– pogłębienie rozumienia Adopcji Serca jako wyrazu czynnej miłości do Chrystusa, który utożsamił się z „braćmi najmniejszymi”;
– wyrażenie wdzięczności ofiarodawcom, którzy wspierają program;
– podkreślenie wagi tej formy działania dla budowania solidarności i więzi między ludźmi różnych kultur;
– budzenie szacunku dla godności człowieka i wartości życia ludzkiego;
– impuls do działania dla rodzin i młodzieży oraz zachęta do włączania się do pomocy;
– poznanie się przedstawicieli różnych zakonów i organizacji prowadzących tę formę pomocy, wymiana doświadczeń.

Program obchodów

17:30 – wprowadzenie, przedstawienie gości, wspólne przygotowanie śpiewów na liturgię;
18:00 – uroczysta Msza św., której będzie przewodniczył ks. abp Stanisław Gądecki, Metropolita Poznański, uczczenie relikwii św. Matki Teresy z Kalkuty, patronki Ruchu Maitri;
19:00 – po Mszy św. spotkanie w auli parafialnej, świadectwa uczestników uroczystości, dyskusja, świętowanie.

Miejsce obchodów: Parafia Chrystusa Sługi, ul. Macieja Palacza 7, 60-242 Poznań.

Dojazd: z dworca PKP Poznań Główny od strony Dworca Zachodniego cztery przystanki tramwajem w kierunku Górczyna do przystanku Krauthofera, skąd do kościoła jest ok. 200 m.

Ustanowienie Dnia Adopcji Serca
jest wspólną inicjatywą Ruchu Solidarności z Ubogimi Trzeciego Świata „Maitri”, Sekretariatu Misyjnego Księży Pallotynów prowincji Chrystusa Króla oraz Sióstr Pallotynek, którzy wspólnie po ludobójstwie w Rwandzie rozpoczęli na przełomie roku 1995/96 roku pierwszy tego rodzaju na dużą skalę program pomocy w Polsce. Obecnie tę formę pomocy przejęło ponad 30 zgromadzeń zakonnych z Polsce, a także kilka organizacji pozarządowych. Dzień Adopcji Serca będzie w założeniu świętem wszystkich, którzy są w jakikolwiek sposób związani z programem Adopcja Serca (nie tylko organizowanym przez Ruch “Maitri”), rozumianym jako dobrowolne zobowiązanie ofiarodawcy do pomocy konkretnemu, żyjącemu w ubóstwie dziecku w krajach misyjnych.

Program Adopcji Serca rozpoczął się w Rwandzie w 1996 roku z inicjatywy Ruchu “Maitri”. Dzięki ogromnej pracy Zgromadzenia Księży Pallotynów i Sióstr Pallotynek program stał się jedną ze znaczących odpowiedzi społeczeństw Polski, Czech i Słowacji na tragiczne skutki ludobójstwa w tym kraju. W jego początkowej fazie tysiące sierot uzyskało ratunek od śmierci z głodu i chorób, z czasem dzięki wsparciu “rodziców adopcyjnych” mogły podjąć naukę w szkołach. W roku 2021 będziemy obchodzić 25-lecie programu Adopcja Serca Ruchu “Maitri”.

Ze względów organizacyjnych prosimy o zgłoszenie ilości osób, które chcą wziąć udział w uroczystości, oraz przesłanie krótkiej informacji o wspólnocie/organizacji, które będą reprezentować:

Ruch Solidarności z Ubogimi Trzeciego Świata MAITRI, wspólnota poznańska
Parafia Chrystusa Sługi, ul. Macieja Palacza 7, 60-242 Poznań
Punkt informacyjny: Sklep Sprawiedliwego Handlu, ul. Poznańska 25, 60-850 Poznań
tel. 508 376 866, poznan@maitri.pl, Facebook: Maitri.Poznan

dzień adopcji