Dzień dzieci w Afryce

dziendziecka350Kiedy 1 czerwca wszystkie dzieci na świecie mają swoje święto, te pochodzące z Afryki upamiętnione są dodatkową datą. Międzynarodowy Dzień Dziecka Afrykańskiego (16 czerwca), bo o tym dniu mowa, jest ukłonem wobec afrykańskich dzieci, które miały odwagę walczyć o zasłużone im prawa.

O tragedii jaka miała miejsce 16 czerwca 1976 r. w Soweto (RPA) mówi się zdecydowanie za mało. Tego dnia tysiące młodych wyszło na ulicę protestować w swoim imieniu, ale również ku przyszłości pokoleń. Idea, jaką się kierowali była niezmiernie ważna – prawo do rzetelnej edukacji. Niski poziom kształcenia to wciąż aktualny problem, z którym boryka się wiele ubogich krajów Afryki.

Każdego roku, od 28 lat dzięki inicjatywie Organizacji Jedności Afrykańskiej, obecnie znanej jako Unia Afrykańska, możemy czcić pamięć poległych. W związku z protestem rozstrzelano setki młodych chłopców i dziewcząt. W ciągu dwutygodniowego głosu oburzenia zginęło ponad sto osób, a ponad 1000 zostało rannych.

dziendziecka1Bilans zdarzeń nie jest przyjemny, wprowadza nas on w stan refleksji. Pokazuje jaką ogromną siłą jest dziecko walczące o swoje marzenia. Tego dnia odebrano im prawo głosu, po to by w przyszłości móc szerzyć ten bohaterski czyn. I o tym świadczy jego siła, iż trudy młodych Południowoafrykańczyków nie odeszły w zapomnienie.

Czy edukacja jest na dobrym poziomie?

Jest to proces, który prosi się o dobrą ścieżkę rozwoju. Trudni się tym wiele organizacji pozarządowych, które w swojej misji kierują się pełnym dostępem do edukacji na odpowiednim poziomie. Nauka jest niezwykle ważna w rozumieniu świata, pozwala spojrzeć głębiej na pewne, otaczające dorosłego człowieka sprawy. Dostęp do niej nie jest równy. Ogranicza to głównie sytuacja finansowa, miejsce zamieszkania czy pochodzenie. W tym wszystkim najważniejsza jest chęć. Pokazują to dzieci i młodzież właśnie z krajów uboższych, którzy mimo braków warunków do nauki potrafią stworzyć przestrzeń do uczenia się. Wspomaga ich w tym wiele międzynarodowych organizacji działających w tym zakresie. Wśród nich jest Fundacja Dzieci Afryki, która wspiera edukację poprzez realizacje projektów na afrykańskiej ziemi. Budowa szkół czy świetlic, zbiórka i wysyłka piórników, przekazywanie materiałów piśmienniczych oraz edukacyjnych to inicjatywy z ramienia fundacji na rzecz uśmiechniętych i głodnych wiedzy dzieci. Formą wsparcia są również programy adopcyjne, które umożliwiają dzieciom warunki godne ucznia na miarę jego potrzeb. Inicjatywy takiej rangi należy odpowiednio wspierać oraz szerzyć ich zapał. Są one niezmiernie ważne w kształtowaniu naszej wspólnej przyszłości.

Janusz Korczak swoimi słowami apeluje – „Dzieci! Dumne miejcie zamiary, górne miejcie marzenia i dążcie do sławy. Coś z tego zawsze się stanie”

Wszystkim dzieciom Czarnego Lądy życzymy chęci, odwagi i przede wszystkim wolności!

Ada Wróblewska

dziendziecka2