Dzień Dziecka Afrykańskiego

dzień dziecka

Radość, swawola i ogrom szczęścia. W Polsce każde dziecko czeka z niecierpliwością na Dzień Dziecka, by doznać uczucia, że rodzice choć raz popatrzą na ich wybryki z ,,przymrużeniem oka”. Nie tylko w naszym kraju, ale na całym świecie dzieciaki odliczają dni do swojego, wyjątkowego dnia… bo przecież każdy lubi prezenty, prawda?

16 czerwca obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Dziecka Afrykańskiego. Uroczystość ma na celu przypomnienie dramatycznego wydarzenia, które miało miejsce w Soweto w 1976 roku. Tego dnia tysiące afrykańskich dzieci wyszło na ulicę, by zademonstrować swój sprzeciw odnośnie wprowadzanych zmian w szkolnictwie. Pochód nieletnich domagał się nauki w swoim języku oraz lepszych warunków edukacyjnych. Ich protest został brutalnie stłumiony przez policję, która dokonała mordu. Zostało zabitych około stu osób, a ponad tysiąc doznało poważnych zranień. Dzieci były niszczone, usuwane jak pionki, a ich cierpienie nigdy nie zostało wymazane z pamięci.

Dzień Dziecka Afrykańskiego ma zatem drugie dno – przypomina o tym,  że każde dziecko zasługuje na miłość i poczucie bezpieczeństwa, a wszelka przemoc wobec niego powinna być karana.

Obecnie problem niskiego poziomu nauczania nie jest zniwelowany. dzień dziecka2Dzieciństwo afrykańskich dzieci różni się od beztroskach lat małolatów, które mieszkają w innych, bogatszych zakątkach świata. Dlatego ich okres dojrzewania zazwyczaj odbiega od wysokich standardów. Z tej racji wiele organizacji międzynarodowych wspiera narody afrykańskie poprzez wielorakie akcje między innymi na rzecz edukacji, która – według Nelsona Mandeli – „jest najpotężniejszą bronią, którą możemy użyć, by zmienić świat”.

Pamiętajmy, że bez względu na to, gdzie toczy się życie, czy jest to Azja, Europa czy też Afryka – dziecko kieruje się tymi samymi instynktami i zasługuje na wielką miłość, uwagę i przede wszystkim wolność.

Agnieszka Wróbel

MOŻESZ PODAROWAĆ DZIECKU W AFRYCE PREZENT,
ZAKUPUJĄC GO W MARKECIE DZIECI AFRYKI
market