Edukacja ważna już od podszewki

edukacja1Gdy obserwujemy dzikie zwierzęta możemy zauważyć, że każde z nich jest obdarzone jakąś cechą, na ogół fizyczną, która pomaga im zdobywać pożywienie, chronić się przed zagrożeniami, a co za tym idzie, pozwala im przetrwać. Jednak dzika przyroda ma swój własny świat, który rządzi się swoimi prawami. Ludzie natomiast, mimo iż także stanowią jej część, podporządkowali swoje życie nieco innym prawom i aby przetrwać potrzebują innych narzędzi.

Pierwszym, podstawowym narzędziem do zrównoważonego funkcjonowania w społeczeństwie jest edukacja. Warto o tym przypominać, szczególnie 8 września, kiedy to na całym świecie obchodzony jest Światowy Dzień Walki z Analfabetyzmem[1].

Analfabetyzm, w dzisiejszych czasach, czyni ludzi bezbronnymi wobec wyzwań współczesnego świata. Spycha ich na margines, zupełnie wykluczając z czynnego uczestnictwa w życiu społecznym. Oczywiście skutkuje to znacznie obniżoną jakością życia w praktycznie każdym jego aspekcie. Od poziomu edukacji społeczeństwa zależy także wiele czynników, takich jak chociażby rozwój gospodarczy państw[2]. Większa wiedza czy świadomość pomaga nam w podejmowaniu codziennych decyzji, w odpowiednim pokierowaniu swoim życiem, w rozwoju osobistym, co często przekłada się na ogólny rozwój społeczno-gospodarczy[3]. Jednak bez postawienia pierwszego kroku na drodze edukacji, jakim jest podstawowa umiejętność czytania, pisania oraz liczenia, niestety bardzo ciężko iść dalej.

edukaja2Fundacja Dzieci Afryki bardzo mocno wspiera rozwój edukacji na kontynencie afrykańskim, poprzez liczne programy, sprowadzające się do budowy szkół, wyposażania dzieci w niezbędne przybory szkolne, stwarzania im możliwie najlepszych warunków do kształcenia się.

Z powodzeniem zakończyła się ostatnia Niedziela Misyjna w Gdańsku, zorganizowana w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia przez naszą wolontariuszkę – Klaudię Krzyżanowską. Dzięki Ludziom Pięknych Serc udało zebrać się fundusze na budowę szkoły dla dzieci Dorze w Etiopii. To wspaniała nowina!

Przypominamy, że wciąż trwa zbiórka środków na projekt „Promyki dla Afryki”. Jej celem jest ufundowanie dla szkoły w Kiruddu, w Ugandzie, czterech paneli fotowoltaicznych, które dostarczałyby szkole energię elektryczną. Być może ciężko w to uwierzyć, ale w całej wiosce nie ma elektryczności. Jest tam wysoki poziom ubóstwa, a standardy życia daleko odbiegają od naszych norm. Dzięki zaangażowaniu naszych Darczyńców, w Kiruddu, udało się dotychczas wybudować naprawdę piękną szkołę. To ogromna szansa dla tej niewielkiej wioski, która swoją drogą, powinna być bliska sercom wszystkich naszych rodaków, ponieważ właśnie tam zesłańcy syberyjscy, w czasach II wojny światowej, znaleźli schronienie[4]. Szansa na rozwój wzrośnie tym bardziej, jeśli w szkole pojawi się prąd. Wówczas dzieci będą mogły korzystać z wszelkiego rodzaju multimediów, dzięki którym wzrośnie poziom ich edukacji, ale także, mimo ubogich warunków życia, nie będą już dłużej poza marginesem współczesnego świata. Wyedukowana młodzież będzie stanowić przyszłość ich małej ojczyzny, jak i całego kraju. Dlatego w Dniu Walki z Analfabetyzm przypominamy o „Promykach” (więcej o zbiórce).

Nie wszystkie miejsca na świecie są tymi, o których się marzy, w których czujemy się bezpiecznie. O wielu wolimy nie słyszeć, aby przypadkiem nie obudziły w nas głosu sumienia i nie zmąciły naszego spokoju. Jednak, jako ludzie, nie żyjemy dla samego spokoju. Czy tego chcemy czy nie, musimy stawiać czoła różnym problemom. Wszystko jednak zależy jak je postrzegamy. Jako przeszkodę nie do przejścia, która na starcie nas przerasta? Czy jako kolejne wyzwanie, walkę, którą musimy stoczyć w imię wartości i Miłości, dla której żyjemy? To od nas zależy, jakim miejscem będzie dla nas świat i jak będziemy się w nim czuć. Jeśli chcemy, aby był on naszym „domem”, musimy działać. Najtrudniej jednak dotrzeć do ludzkich serc. Szczególnie ludzi dorosłych, ponieważ, tak jak pilotowi w „Małym Księciu”, który nie potrafił namalować baranka, często brakuje im wyobraźni. Ich świat nie wykracza poza ramy faktów i liczb. Poza tym, jeśli ktoś dorósł w braku Miłości, to czasem ciężko obudzić w nim uczucia, a raczej dziecko, które w te wszystkie „abstrakcyjne” pojęcia umiałoby uwierzyć. Dlatego też tak ważna jest edukacja od podszewki. Pamiętajmy o tym nie tylko w Dniu Walki z Analfabetyzm, ale przez wszystkie kolejne lata.

Adam Amine

edukacja3

przed szkołą Dzieci Afryki w Kiruddu (sierpień 2018)


[1]http://warszawa.naszemiasto.pl/artykul/8-wrzesnia-to-miedzynarodowy-dzien-walki-z-analfabetyzmem,3502111,art,t,id,tm.html

[2]https://www.forbes.pl/opinie/poziom-edukacji-a-wzrost-gospodarczy/0rvyffc

[3]Ibidem

[4]http://www.surowce-naturalne.pl/wiadomosc/uganda-pod-bialo-czerwonym-rownikiem