Fakty z życia Nelsona Mandeli

mandela1

18 lipca – Międzynarodowy Dzień Nelsona Mandeli. W dniu jego urodzin cały świat obchodzi święto człowieka, o którym słyszał chyba każdy. Każdy wie skąd pochodził, każdy wie dzięki czemu stał się sławny.

W tym dniu dużo się mówi o Nelsonie Mandeli (1918-2013) – przypomina się jego biografie, jego czyny, jego zaangażowanie w walkę z apartheidem. My dziś wspominamy Madibę nieco inaczej – oto 15 mało znanych faktów z życia tego Wielkiego Człowieka.

 1. Nelson Mandela tak naprawdę nazywał się Rolihlala. W języku plemienia Xhosa, z którego pochodził, oznacza to ciągnący gałąź drzewa, albo… sprawiający kłopoty. Imię Nelson zostało mu nadane pierwszego dnia w szkole przez nauczyciela – wszyscy uczniowie mieli wówczas nadawane europejsko brzmiące imiona, aby kolonialni nauczyciele mogli je łatwo wymówić.
 2. Nelson Mandela urodził się i wychowywał w malutkiej wiosce. Był najmłodszym dzieckiem swojego ojca, a jednocześnie pierwszym, który w rodzinie poszedł do szkoły.
 3. W 1941 r. Nelson Mandela uciekł z domu razem ze swoim kuzynem Justicem – obaj w ten sposób chcieli uniknąć zaaranżowanego przez rodziców małżeństwa.
 4. Został wydalony z Uniwersytetu za udział w proteście studentów, zorganizowanym, by walczyć o równe prawa. Studia dokończył na Wits Univeristy w Johannesburgu.
 5. W 1952 roku, Nelson Mandela, razem ze swoim przyjacielem Oliverem Tambo otworzył kancelarię prawniczą – pierwszą, prowadzoną przez czarnoskórych.
 6. W 1962 r. Mandela brał prawdopodobnie udział w szkoleniu wojskowym, prowadzonym w Etiopii przez izraelski Mossad. W tym czasie występował pod innym nazwiskiem – jako David Mobsari z Rodezji (dziś Zimbabwe). Słychać jednak głosy, które starają się zaprzeczać tym rewelacjom…
 7. Nazwisko Nelsona Mandeli figurowało na liście terrorystów aż do 2008 roku. Na liście znalazł się z powodu swojej walki z apartheidem.
 8. Jego mowa końcowa, wygłoszona w trakcie rozprawy sądowej i użyte stwierdzenie „jestem gotowy umrzeć”, prawdopodobnie ocaliły mu życie. Sąd uległ rzuconemu tymi słowami wyzwaniu i skazał Mandelę oraz innych na dożywotnie więzienie.
 9. Nelson Mandela został osadzony na cieszącej się złą sławą wyspie Robben, w celi wielkości 2m x 2,5m. Warto tu wspomnieć, że sam Mandela miał prawie 190 cm wzrostu…
 10. Nelson Mandela był mistrzem kamuflażu – bardzo długo udawało mu się ukrywać przed policją i uniknąć aresztowania. W więzieniu opracował niezwykle skuteczny sposób komunikacji między więźniami – notatki chowali w pudełkach od zapałek lub pod stertami brudnych naczyń. Dzięki tym metodom więźniom udało się zorganizować strajk głodowy, który doprowadził do poprawy warunków życia osadzonych.
 11. Niedługo po wyjściu z więzienia, gdzie spędził 27 lat, Nelson Mandela zagrał epizod w filmie Spike`a Lee „Malcolm X” – wcielił się w postać nauczyciela, który swoim uczniom odczytuje fragment przemowy Malcolma X – aktywisty i działacza walczącego o równouprawnienie dla Afroamerykanów w Stanach Zjednoczonych. Niestety, scena z Nelsonem Mandelą została usunięta, ponieważ ten nie chciał wypowiedzieć ostatnich słów przemówienia.
 12. W 1994 roku Nelson Mandela został prezydentem RPA. Według oficjalnej biografii, za czasów tej prezydentury dokonało się wiele dobra – 3 miliony ludzi otrzymało dostęp do bezpiecznej wody i do linii telefonicznej, 1,5 miliona dzieci uzyskało dostęp do edukacji, 500 ośrodków zdrowia zostało wybudowanych lub doposażonych, 2 miliony osób uzyskało dostęp do elektryczności, wybudowano 750 tyś. domów, dając tym samym schronienie dla prawie miliona ludzi.
 13. Nelson Mandela jest prawdopodobnie najbardziej uhonorowanym człowiekiem w historii. Otrzymał ponad 600 nagród, w tym prestiżową Nagrodę Nobla i honorowe tytuły naukowe ponad 50 uczelni świata. Był pierwszą osobą, która za życia otrzymała honorowe obywatelstwo kanadyjskie i ostatnią, która otrzymała Leninowską Nagrodę Pokoju.
 14. Imieniem Nelsona Mandeli nazwano różne, czasem dziwne rzeczy. Przykładem może być odmiana orchidei, występująca w Singapurze, która dziś oficjalnie nosi nazwę Paravanda Nelson Mandela. Inny przykład to gatunek dzięcioła, odkryty przez francuskich i niemieckich naukowców, a który nazywa się australopicus nelsonmandelai. Imię po Mandeli nosi też odkryty niedaleko Cape Town gatunek pająków, dziś nazywany Singafrotypa Mandela.
 15. Jednym z ulubionych dań Nelsona Mandeli były… flaki!

Gosia Kałun

mandela2