Gnani – wioska czarownic

gnani350a
mapa_ghanaProgram wsparcia dla posądzonych o czary kobiet i mężczyzn w Ghanie. Wyrzuconych poza margines społeczny, wygnanych (często razem z dziećmi) z rodzinnych wiosek. Program realizowany we współpracy z Misjonarzami Werbistami.

W całej Ghanie wiara w czary i magię jest bardzo silna. Jednak tylko w północnej części kraju znajdują się tzw. „obozy czarownic”. Jest ich sześć, a Gnani to największy z nich i o tyle nietypowy, że są w nim nie tylko kobiety, jak w pozostałych obozach, ale także mężczyźni. Mieszkańców łączy jedno – zostali oskarżeni o czary, wykluczeni ze społeczności, pozbawieni praw. Ci, którzy są w stanie pracować zajmują się rybołówstwem, handlem oraz pracami ręcznymi. W sezonie żniw wielu z nich haruje na farmach, za co otrzymuje żywność. Pozostali – zbyt starzy i słabi, by pracować – zdani są na pomoc innych.

gnani4Z oceny potrzeb wynika, że oskarżeni najbardziej potrzebują: opieki zdrowotnej, zaplecza sanitarnego, żywności, edukacji i wody pitnej. Niektórzy mają kontakt z rodziną, od której otrzymują pomoc, jednak część z nich nie ma się do kogo zwrócić – napisali do Fundacji Dzieci Afryki br. Andrzej Kędziora SVD i ks. David Kajal – proboszcz Gnani, prosząc o wsparcie jego wyrzuconych poza margines społeczny parafian.

Rząd wprowadził krajowy system ubezpieczenia zdrowotnego (NHIS), opłaca wydanie karty oraz pierwszy rok ubezpieczenia. Jednak większość osób, które przebywa w wiosce, nie może pozwolić sobie na odnowienie karty na kolejny rok. W konsekwencji: gdy chorują, boją się pójść do szpitala, obawiając się konieczności opłacenia całej sumy za leczenie. Z tego powodu wiele osób już zmarło.

Nie lepiej wygląda kwestia edukacji. Wiele dzieci nie chodzi do szkoły z powodu ubóstwa. Nie stać ich nie tylko na czesne, ale też na zakup mundurka czy książek.

gnani2Aby zmienić tę sytuację – proponuje o. David – musimy pomóc w uzyskaniu ubezpieczenia dla wszystkich oraz zadbać o jego coroczne odnawianie. Musimy także zapewnić dzieciom dostęp do dobrej edukacji, aby za 20-25 lat mogły zmienić tutejszą sytuację. Chociaż w Gnani mamy szkoły, to dostępu do książek nie mają nawet nauczyciele, a co dopiero uczniowie. Kupienie podręczników dla szkoły podstawowej i trzymanie ich we wspólnym miejscu (takim jak biblioteka przy misji) może pomóc dzieciom w nauce oraz pozwoli przygotować się do egzaminów i przejść na kolejny poziom nauczania. Edukacja może stać się także sposobem stopniowego zanikania mentalności czarów. Chcielibyśmy pozyskać sponsorów-darczyńców, którzy opłaciliby czesne możliwie jak największej liczbie dzieci. Pierwszeństwo będą miały dziewczynki, ponieważ z powodu barier kulturowych mają mniejszy dostęp do edukacji.

Zadaliśmy o. Davidowi konkretne pytanie o koszty ubezpieczenia kobiet, nauki dzieci w szkole, uruchomienia biblioteki przy misji. Oto nadesłane zestawienie:
1. Roczne ubezpieczenie zdrowotne osoby dorosłej – 25 GHS (21 zł) x 100 osób
2. Roczne ubezpieczenie zdrowotne dziecka – 8 GHS (7,50 zł) x 50 dzieci
3. Roczne czesne w szkole – 252 GHS (205 zł) x 10 dzieci
4. Półki na książki do biblioteki – 10.450 GHS (11.500 zł)
5. Książki do biblioteki – 7.865 GHS (8.650 zł)

Dziękujemy za pomoc najbiedniejszym z biednych:

FUNDACJA DZIECI AFRYKI
al. Zjednoczenia 13, 01-829 Warszawa
78 2490 0005 0000 4600 9165 1606
tytuł: G5 – Gnani – wioska czarownic 

gnani5

Program „GNANI – WIOSKA CZAROWNIC” jest kontynuacją akcji „Skarbonka Wielkopostna 2020″, w ramach której udało się uzbierać środki na roczne ubezpieczenie zdrowotne 100 kobiet i 50 dzieci. Inaugurując program, rozpoczynamy zbiórkę na kontynuację ubezpieczenia w latach kolejnych, na opłatę czesnego dla dzieci z wioski oraz uruchomienie biblioteki.

mamy już 417,17 zł
/stan na dz. 31.10.2020 r./
Akcję wsparli Ludzie Pięknych Serc:

Anna – Janów
Beata – Kotuń
Beata – Myślenice
Dorota
Halina – Piotrków Trybunalski
Judyta
Katarzyna – Luboń
Monika – Zamość
Monika – Zawiercie
Olga – Kobyłka
Sławomir – Knurów

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.