Jest tylko jeden rodzaj ludzi – ludzie

ludzie350W latach sześćdziesiątych ubiegłego wieku Malcolm X, kluczowa postać podczas walki Afroamerykanów o równouprawnienie w USA, powiedział „Każdy człowiek – człowiekiem. Nie – białym, czarnym, śniadym czy czerwonym.” [1]. Rok później po tych słowach Organizacja Narodów Zjednoczonych ONZ ustanowiła Międzynarodowy Dzień Walki z Dyskryminacją Rasową. Obchodzony jest on co roku 21 marca.
Data ta nie została wybrana przypadkowo. Upamiętniamy wtedy pamięć ofiar masakry, która wydarzyła się w Sharpeville w 1960 roku. W pokojowej demonstracji, przeciwko ustawowej segregacji rasowej w południowej Afryce, zastrzelono wtedy 69 niewinnych osób.Co roku obchody są poparte innym tematem przewodnim. W 2006 roku była to „Walka z rasizmem w życiu codziennym”, a w 2010 roku, w pięćdziesiątą rocznicę od wspomnianej masakry, związek między rasizmem a sportem. Miało to szczególne znaczenie, gdyż Republika Południowej Afryki, jako pierwsze państwo afrykańskie, wystąpiło w roli gospodarza Mistrzostw Świata w piłce nożnej. [2] Tegorocznym tematem jest „Promowanie tolerancji, integracji, jedności i szacunku dla różnorodności w kontekście zwalczania dyskryminacji rasowej” [3].

Na całym świecie rozprzestrzeniają się ruchy, które podsycają rasizm, dyskryminację, ksenofobię i związaną z nimi nietolerancję. W swojej ostatniej uchwale w sprawie eliminowania rasizmu Zgromadzenie Ogólne ONZ przypominało, że „wszyscy ludzie rodzą się wolni i równi pod względem godności i praw” [4].

Wydaje nam się, że roku na rok świadomość obywatelska rośnie, jest publikowanych coraz więcej artykułów w prasie i mediach na temat rożnego rodzaju dyskryminacji, a sami ludzie się zmieniają. Mimo to wciąż możemy się spotkać z tego typu zachowaniami. Portal mowanienawisci.info mówi wprost „poznaj – reaguj” [5].

W zamieszczonym tam raporcie z badania zjawisk uprzedzeń i dyskryminacji, przeprowadzonych w ośmiu europejskich krajach, wynika, że to w Polsce i na Węgrzech rozpowszechniona jest największa wrogość wobec grup etnicznych, a około połowa wszystkich badanych uznała, że w ich kraju jest zbyt wielu imigrantów [6]. Cały raport został przygotowany w 2011 roku, ale czy od tego czasu wiele się zmieniło?

Przed nami jeszcze długa droga do spokojnego, wolnego od mowy nienawiści, rasizmu, ksenofobii i innych dyskryminacji świata. Uczcijmy pamięć ofiar masakry w Sharpeville i innych incydentów na tle rasistowskim reagując na te negatywne działania. Doceńmy bogactwo kulturowe i szanujmy godność i równość każdego człowieka, bo „Myślę, że jest tylko jeden rodzaj ludzi. Ludzie.” [7] i nie należy o tym zapominać.

Weronika Brzezińska
ludzie2

Bibliografia:
 [1]  http://malcolmxfiles.blogspot.com/2013/07/pierre-berton-interviews-malcolm-x.html
[2] http://www.unic.un.org.pl/aktualnosci.php? news=1497&wid=18&wai=&year=2010&back=%2Faktualnosci.php%3Fwid%3D18%26ye ar%3D2010
[3] https://en.m.wikipedia.org/wiki/ International_Day_for_the_Elimination_of_Racial_Discrimination
[4] https://www.un.org/en/events/racialdiscriminationday/index.shtml
[5] http://www.mowanienawisci.info/post/nietolerancja-uprzedzenia-i-dyskryminacjaraport-nt-europy/
[6] http://library.fes.de/pdf-files/do/07908-20110311.pdf
[7] Harper Lee „Zabić Drozda”