Jestem Wam to winien

francis1

Szekspir, wielki twórca pisał: “życie jest sceną a my jesteśmy postaciami, które odgrywają swoje role. Wkraczamy na scenę by odegrać swoją rolę, a kiedy kończymy, schodzimy z niej.” Bóg jako dramatopisarz przypisał nam konkretne role, ojcu Mariuszowi Pacule SVD – pisze do fundacji Francis Biliguri – przypisał rolę osoby, która dała mi nadzieję na przyszłość.

Pochodzę z ubogiej rodziny, która nie mogła mi zapewnić bezpiecznej sytuacji finansowej. Często mówi się, że gdy poznajesz osobę i stajesz się dla niej bliski, zyskujesz wspomnienia, które pozostawią ślad na twoim sercu. Jestem całkowicie zachwycony, tym co mnie spotkało i odczuwam wielką wdzięczność.

Wszystko zaczęło się w październiku 2010 roku kiedy ukończyłem gimnazjum uzyskując z sukcesem świadectwo edukacji podstawowej. Niestety, nie posiadałem środków, by finansować swoją dalszą naukę. Wówczas o. Mariusz Pacula SVD stał się moim wsparciem. Traktowałem go jak osobę wysłaną przez Boga, po to by mogła mnie ocalić. Polski misjonarz nadzorował całą moją edukację w liceum, płacąc wszelkie rachunki oraz pokrywając koszty zakupu niezbędnych materiałów edukacyjnych. Z powodzeniem ukończyłem szkołę 15 maja 2013 roku, otrzymując świadectwo edukacji wyższej Afryki Zachodniej. Okres do października 2014 r. spędziłem w Kukpaligu – mojej rodzinnej wiosce, w parafii Chrystusa Króla w regionie Gushiegu.

Wasza fundacja, Dzieci Afryki, w tym o. Mariusz wsparła mnie finansowo z niezbędnymi opłatami. Wasza bezcenna pomoc umożliwiła mi przejście dwóch semestrów pierwszego roku. Nie tylko wyzwoliliście mnie od ciężaru opłat, ale także od traumy psychologicznej. Dzięki temu łatwiej było mi się skupić i osiągnąć spokój przy nauce. Kolejny rok nauki przebiegł podobnie, mogłem rozwijać swoje zdolności a na koniec roku znalazłem się w grupie uczniów z najlepszymi wynikami. Trzeci rok szkoły właśnie się zaczął i dzięki waszemu wsparciu, opłaciłem wszystkie szkolne składki.

Co więcej mogę powiedzieć? Co mógłbym wam zaoferować w zamian? Jak mogę okazać moją wdzięczność za zmianę mojego życia?

Dzięki wam z chłopca zmieniłem się w mężczyznę. W Biblii pisze się, że w życiu na wszystko przychodzi swój czas, jest czas by radzić sobie samemu i jest czas na stawienie czoła światu. W październiku rozpocząłem praktyki z nauczania – mam nadzieję, że przy dobrym zdrowiu uda mi się w sierpniu 2017 r. zostać profesjonalnym nauczycielem. Jestem wam to winien.

Tak jak Olivier Twist, mógłbym prosić o więcej, ale błogosławi się dłoń, która daje, a nie bierze. Prześle wam kopię moich wyników i zdjęcia z graduacji i praktyk z nauczania.

„Scenarzysta”, który nadał wam taką rolę w swojej sztuce, z pewnością oczekuje na was z odpowiednią nagrodą. Dziękuję o. Mariuszowi Pacule ze Zgromadzenia Księży Werbistów. Dziękuję Fundacji Dzieci Afryki! Bezgraniczna wdzięczność również ze strony całej rodziny Bliguri oraz wszystkich, którzy w przyszłości skorzystają z efektów mojej nauki. Kocham was Dzieci Afryki! Żegnajcie!

Francis Biliguri,
dumny podopieczny fundacji Dzieci Afryki

o-mariusz

o. Mariusz Pacuła SVD w Gushiegu (Ghana)