Kobiety rzuciły czary na polskich lekarzy…

czary1

20 listopada zakończyła się misja medyczna lekarzy Dzieci Afryki w Ghanie. Dermatolog – Anna Chałupczak-Winiarska,  okulista – Dariusz Tuleja oraz dentysta – Konrad Rylski badali przez dwa tygodnie pacjentów w ośrodkach misyjnych w Akrze, Yendi, Gnani, Gushiego i Sabobie.

Łącznie udzielono ponad 750 porad lekarskich. Rozdano setki okularów potrzebującym pacjentom oraz setki leków dermatologicznych, wyrwano wszystkie zepsute zęby. Każda kobieta z wioski czarownic otrzymała mydło zakupione z 1% podatku przeznaczonego na projekt „Dermatolog dla Afryki”. Po poradę lekarską pacjenci zgłaszali się nie tylko z problemami dermatologicznymi, okulistycznymi czy stomatologicznymi, zgłaszali też objawy z zakresu chorób wewnętrznych, ortopedii czy reumatologii o gastroenterologii nie wspominając. Staraliśmy się sprostać problemom i w miarę naszych możliwości udzielić właściwej porady. Wieczorami dziękowano nam tańcami oraz śpiewem.

Wieść niesie, że kobiety z wioski rzuciły na ambasadorów Fundacji czary…, by jeszcze kiedyś do nich wrócili. Zobaczymy czy zadziałają ;-)

Odwiedziliśmy także mieszkańców Bundoli i zwizytowaliśmy pierwszą szkołę Dzieci Afryki im. Ryszarda Kapuścińskiego – pionierski projekt Anny Gworowskiej, za realizację którego, w roku 2014, przyznano fundacji TRAVELERA w kategorii „społeczna inicjatywa roku”. Wizytacja przebiegła pomyślnie, tańcom i zabawie nie było końca. Zaproszono nas do jednej z chat na uroczystą kolację, a na pożegnanie otrzymaliśmy w prezencie żywą kurę oraz maniok. Niestety czas szybko płynie i trzeba było się pożegnać.

Warszawa przywitała naz mroźnym powietrzem i chmurami. Zanim wysiedliśmy z samolotu, już zatęskniliśmy za słońcem Afryki. Czyżby czary działały?

Nie byłoby tej misji, gdyby nie o. Mariusz Pacuła SVD, który świetnie pod kątem logistycznym i organizacyjnym wszystko przygotował. To był dobry czas i dużo pozytywnej energii  wokół. Mamy nadzieję, że udało nam się pomóc pod względem zdrowotnym wielu  ludziom i to jest dla nas najważniejsze.

dr Anna Chałupczak-Winiarska

czar2