Lekarze z misją w Sangmelima

misja3

27 kwietnia br., w Okręgowej Izbie Lekarskiej w Krakowie, odbyła się konferencja prasowa poświęcona misji medycznej, o której jakiś czas temu pisaliśmy i którą Fundacja DZIECI AFRYKI wspierała.

9 wspaniałych lekarzy, w tym dr Anna Chałupczak-Winiarska z projektu „Dermatolog dla Afryki” oraz dr Dariusz Tuleja z projektu „Okuliści dla Afryki”, wyruszyli w połowie lutego br. do Kamerunu, by tam, w miejscowości Sangmelima dać wielu ludziom jedyną szansę na konsultację lekarską.

misja1Fundacja DZIECI AFRYKI otrzymała oficjalne zaproszenie na konferencję, a traf chciał, że akurat byłam w Krakowie – relacjonuje Małgorzata Kałun z Zarządu fundacji. Oczywiste więc było, że pojawię się tego dnia pod wskazanym adresem.

Słuchając o liczbie pacjentów, którzy przyszli do szpitala w Sangmelima, którzy czekali kilka lub kilkanaście godzin by dostać się do „naszych” lekarzy, widzi się, że 14-dniowa misja to kropla w morzu potrzeb. W niecałe 2 tygodnie przyjęto łącznie 1621 pacjentów i przeprowadzono 90 operacji chirurgicznych (wszyscy pacjenci czują się dobrze).

W ciągu godzinnego spotkania można było posłuchać relacji każdego z uczestników misji. Każdy z lekarzy dzielił się własnymi spostrzeżeniami, przekazywał emocje, które towarzyszyły pracy w tamtych trudnych warunkach. I choć szpital w Sangmelima okazał się być na wysokim, wręcz europejskim poziomie pod względem wyposażenia, to sale operacyjne ponoć wyglądały na nieużywane. Szkoda, że brak wykwalifikowanego personelu stanowi przeszkodę w zapewnieniu ludziom dostępu do opieki zdrowotnej.

Wszyscy uczestnicy misji, jak wynikało z opowieści, pracowali od świtu do zmroku, próbując zrobić więcej niż byli w stanie. Do tego stopnia, że gdy zabrakło środków nasennych do przeprowadzania operacji, anestezjolodzy zorganizowali ich zakup z własnych funduszy. Ma to o tyle szczególny wydźwięk, że każdy z uczestników finansował swój wyjazd sam, a czas przeznaczony na misję został pokryty z urlopów wypoczynkowych, gdyż lekarzom odmówiono urlopów naukowych i innych form, o które większość z nich się starała. Właśnie takie detale, o których rzadko mówi się głośno stanowią o niezwykłości tego typu wyjazdów.

Na koniec konferencji nastąpił bardzo miły akcent, a mianowicie wręczenie pięknych podziękowań dla wszystkich sponsorów i partnerów tej misji medycznej, w tym również Fundacji DZIECI AFRYKI.

Wyrażono również nadzieję na dalszą współpracę przy kolejnej misji, którą lekarze planują już na listopad br.

Trzymamy kciuki!

misja2

od lewej: dr Anna Chałupczak-Winiarska, dr Dariusz Tuleja oraz Małgorzata Kałun