Mały inżynier

akcja zakończona,
można chłopca wspierać w ramach programu „Bilet do Świata” w Ghanie

inzynier35012 letni Thomas od ośmiu lat jest półsierotą. Wychowuje i utrzymuje go matka, która przez całe dni pracuje na rodzinnej farmie w północnej Ghanie. Uprawia, sprzedawane potem na targu, warzywa i przyprawy. Wszystko co robi, robi z myślą o synu i wykorzystaniu w pełni tkwiącego w nim potencjału. A jest on ogromny.

inzynier6Przez najbliższych Thomas nazywany jest Małym Inżynierem, gdyż potrafi z niczego zrobić Coś. Sobie tylko znanymi sposobami oświetlił żarówkami rodzinny dom, choć wioska w której mieszka pozbawiona jest… elektryczności. Mały cud małego człowieka.

By stał się możliwy, trzeba było pokonać wiele trudności. Niemała część placówek szkolnych w Ghanie oferuje bowiem edukację na bardzo niskim poziomie.
Thomas naukę zaczynał w szkole podstawowej w Kukpaligu, która nie była jednak w stanie zagwarantować odpowiadającej jego zdolnościom jakości nauczania. Matka przeniosła więc chłopca do szkoły w Bogunayili. Także w niej był bezkonkurencyjnie najlepszym uczniem. Rodzina zdawała sobie jednak sprawę, że nie nr 1. w szkolnym rankingu jest istotny, że pozostawienie go w tym miejscu może w przyszłości uniemożliwić zrealizowanie wielkiego marzenia Małego Inżyniera – a tym niezmiennie było zostanie inżynierem przez duże „i”, z dyplomem.

Thomas został przeniesiony po raz drugi. Tym razem do szkoły przygotowawczej przy parafii Chrystusa Króla w Gushiegu. Po ukończeniu czwartej klasy promowano go od razu do klasy szóstej. Pomimo przeskoczenia jednego roku, znów wyniki miał wyraźnie lepsze niż jego nieco starsi koledzy.

inzynier4Po ukończeniu szkoły podstawowej Thomas kontynuuje naukę w gimnazjum w Gushegu, która ma potrwać trzy lata. Idzie mu świetnie, nie na tyle jednak, na ile mogłoby. Problemem są oczywiście pieniądze, a raczej ich brak. Rodziny nie stać już na opłacanie jego nauki. W związku z tym chłopiec nie może uczestniczyć we wszystkich zajęciach. Nie ma też podręczników. W podstawówce mógł pożyczać je od kolegów, teraz jest to znacznie trudniejsze, często niemożliwe. Tym bardziej należy docenić jego osiągnięcie – czwarte miejsce na koniec roku!

Czy Thomas będzie mógł uczęszczać na wszystkie zajęcia, czy w ogóle będzie mógł  kontynuować naukę? Czy jego matka, która musiała sprzedać niemal wszystkie swoje ubrania, by sfinansować dotychczasową gimnazjalną edukację syna znów się rozpłacze, słysząc pytanie „Mamusiu, czy moje marzenia o zostaniu inżynierem skończą się z powodu braku pieniędzy na szkołę i książki”?

Mamy nadzieję, że nie!

Zwracamy się zatem do Ludzi Pięknych Serc o pomoc w zebraniu pieniędzy na edukację Thomasa Mbiyieba. Poznaliśmy go osobiście, inteligencja chłopca i jego jasno sprecyzowany życiowy cel (coś niezwykłego u zaledwie 12-letniego dziecka), zrobiły na nas wielkie wrażenie i jesteśmy przekonani, że sfinansowanie jego nauki to doskonale wydane pieniądze. Naprawdę warto. Tak, jak warto było (i nadal jest) pomagać starszemu bratu Thomasa, Johnowi Mbiyieba, który już niedługo skończy studia medyczne i wszystko wskazuje na to, że z doskonałym wynikiem.

Nie pozwólmy, by tak wielki talent się zmarnował, a marzenia pozostały tylko marzeniami.

Koszt wsparcia jednorazowego to 2.000 zł. Kwota pozwoli sfinansować czesne, zakwaterowanie oraz zakup książek do sierpnia 2020 r.

akcję wsparli Ludzie Pięknych Serc :-)
 pozyskano 2.040

Adam – Dębica
Agata – Oleśnica
Agata – Zabrzeg
Agnieszka – Sławno
Angelika – Rybnik
Beata – Myślenice
Katarzyna – Żerniki Wrocławskie
Magdalena – Wieleń
Magdalena – Zawiercie
Marek – Poznań
Mariusz – Goleniów
Monika – Zawiercie
PROGMECH – Paradyż
Tomasz – Strzyżowice

DZIĘKUJEMY PIĘKNIE :-)


Poza wsparciem projektu „Mały Inżynier” można zaopiekować się Thomaszem w ramach programu „Bilet do Świata”, środki pozwolą chłopcu kontynuować naukę w kolejnych latach.

(roczny koszt opieki częściowej 600 zł / kwartalny 150 zł)
 
wybierz: BILET DO ŚWIATA, liczbę podopiecznych,
następnie: Ghana Gushiegu,
– w rubryce „uwagi” wpisać: THOMAS

inzynier5

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.