Medycy dla Afryki w Katowicach

Medycy dla Afryki w Katowicach

W dniu 14.06.2015 r. w auli im.prof Zahorskigo Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach przy ul. Medyków 18 odbyła się konferencja „Medycy dla Afryki” zorganizowana przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Studentów Medycyny IFMSA – Poland.

Fundację Dzieci Afryki reprezentowały ambasadorki: dermatolog dr Anna Chałupczak-Winiarska, okulistka dr Iwona Filipecka, optometrystka Agnieszka Lembowicz oraz wolontariusze: Aleksandra Matera i Ewa Winiarska. Można było wysłuchać bardzo ciekawego wykładu prof. Roberta Kłosowicza na temat „Dysfunkcyjności państw w Afryce Subsaharyjskiej” i poznać genezę zaistniałej obecnie sytuacji w tym regionie.

medycy2

dr Iwona Filipecka

Z dużym zainteresowaniem przyszli medycy wysłuchali relacji dr Anny Chałupczak-Winiarskiej na temat wyjazdu charytatywnego do Ugandy i problemów skórnych ugandyjskich pacjentów. Słuchacze mogli obejrzeć zdjęcia z grzybicą skóry czy bielactwem, a także dowiedzieli się jak wygląda piłka do gry „w nogę” w Ugandzie. Wysłuchali relacji z działalności misyjnej dr Iwony Filipeckiej, a także obejrzeli film opowiadający o stworzeniu gabinetu okulistycznego z prawdziwego zdarzenia w Kamerunie.

Młodzi medycy mogli też dowiedzieć się na czym polega działalność Salezjańskiego Wolontariatu Misyjnego-Młodzi Światu, zaś dyrektor generalny UNICEF – Polska Marek Krupiński opowiedział o działalności charytatywnej organizacji na rzecz dzieci w Nepalu i w Afryce. Małgorzata Haneczok poruszyła słuchających filmem o dzieciach ulicy w Zambii.

To był wyjątkowy dzień, słuchacze i prelegenci mogli wymienić się swoim doświadczeniem misyjnym, nawiązać nowe znajomości i przyjaźnie. To spotkanie ludzi z różnych stron naszego kraju, których połączył wspólny cel – pomoc dla dzieci w Afryce.

Ewa Winiarska

medycy3

dr Anna Chałupczak-Winiarska