Miałam sen i marzenie

mialam350Kilkadziesiąt lat temu, chyba w 1963 roku, Martin Luter King powiedział „I Have a Dream” i… zaczęło się. 2 lata temu usłyszałem od Doroty Pichowicz – wolontariuszki „Tonga Heritage Band” w Malawi, to samo „Miałam sen i marzenie”, by … zdobyć ciągnik, stary, używany, by pomóc plemieniu Tonga w uprawie działek rolnych, by podwieźć wodę wysoko w góry, gdzie nie ma do niej dostępu, by podwieźć materiały etc.
 ..
Jak to usłyszałem stwierdziłem, że chyba tylko ja w Polsce mogę ten projekt zrealizować – tłumaczy Krzysztof Napora. W latach 1993-95 mieszkałem i pracowałem w Malawi. Ciągniki to moja profesja od kilkudziesięciu lat. A ciągniki URSUS są na licencji firmy angielskiej Massey-Ferguson i produkowane w Polsce od 1976 roku, a na świecie jest ich kilkanaście milionów. Zatem nie problem jest dostać do nich części zamienne czy serwis.
 ..
Próbowaliśmy nakłonić polską fabrykę URSUS, która otworzyła montownie ciągników w Tanzanii, by ofiarowali lub sprzedali jeden używany ciągnik. W tym celu Dorota Pichowicz, w drodze z Polski do Malawi, zajechała do montowni, ale nic z tego nie wyszło. Postawili zaporową cenę 15.000 USD za używany ciągnik a rozmowy w Polsce nic nie dały.
 …
I wtedy powstała w mojej głowie myśl o unikalnym projekcie, chyba jedynym takim, by ciągnik wysłać z Polski. Sam ciągnik nic nie daje, można go postawić koło domu i oglądać. Więc i przyczepa i maszyny też trzeba dodać do ciągnika. Na pewno przydałby się garaż metalowy 3x5m do montażu na miejscu w Nkhata Bay, by schować pod jego dach ciągnik czy inne towary dla plemienia Tonga.
 ..
miala5Ktoś lub coś tam z góry podpowiedział prezesowi fundacji „Dzieci Afryki” Robertowi Noga, by podczas jego podróży do Afryki zajechać i odwiedzić Dorotę w Nkhata Bay, w pięknym miejscu nad jeziorem Nyasa i zobaczyć co się tam dzieje. Ostatecznie w jego imieniu Malawi odwiedził Paweł Werakso – współzałożyciel fundacji. Szybko udało się przekonać przedstawicieli polskiej organizacji, by „Dzieci Afryki” pokryły koszty transportu kontenera z ciągnikiem, przyczepą i maszynami rolniczymi na drugi koniec świata.
 ..
I tak na portalu SIEPOMAGA.PL została opublikowana zbiórka na sfinansowanie tego szczytnego przedsięwzięcia. Czekaliśmy długie 10 miesięcy na uzbieranie pełnej kwoty. Akcję wsparło łącznie 468 osób! W tym czasie COVID-19 pokrzyżowł wiele planów. Nawet paczki wysyłane przez prywatne osoby pocztą z Polski do Malawi wracały z powrotem i znalazły się w naszym kontenerze po 5-6 miesiącach od wysyłki.
..
mialam7Oprócz ciągnika i maszyn rolniczych (do kontenera) otrzymaliśmy dużo paczek od PCK Środa Śląska i osób prywatnych z ubraniami, zabawkami dla dzieci, rowerami, sprzętem rehabilitacyjnym, pralkami, komputerem, głośnikami, instrumentami muzycznymi, wzmacniaczami oraz żywnością.
 ..
W poniedziałek 19 października załadowaliśmy kontener do pełna, pod sam sufit i… niestety tyle tego było, że mała część paczek z odzieżą dla dorosłych, butami i rowerami nie zmieściła się do kontenera. Preferencją przy wysyłce były paczki dla dzieci. Jestem teraz w kontakcie z osobami, które podesłały te dary, by wspólnie postanowić co dalej z nimi zrobić.
 ,,
mialam1W piątek 23 października statek z kontenerem opuścił port w Gdyni i udał się w drogę morską do Malawi.
Zrobiliśmy wszystko, by kontener dotarł do Malawi przed Świętami Bożego Narodzenia. Według planu ma być w porcie Dar Es Salaam (Tanzania) około 10 grudnia, potem szybka odprawa i transportem drogowym do Malawi. Oby nie było opóźnień.
 ..
W imieniu Doroty Pichowicz oraz ubogich ludzi Tonga dziękuję wszystkim, bez wyjątku, za Dar Waszych Serc. Z pewnością Dorota zrobi to osobiście jak tylko zobaczy kontener na miejscu w Nkhata Bay.
 ..
Powodzenia /Zikomo kwambiri
Krzysztof Napora
mialam4
działalność polskiej wolontariuszki w Malawi
można wspomóc przez program „Nasza klasa Tonga

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.