MIMO WOJNY PO MATURĘ

ndim350

Radosny dzień zakończenia roku szkolnego został zmącony smutnym wydarzeniem. Rebelianci uprowadzili siostrom ze Zgromadzenia Córek Matki Bożej Miłosierdzia stado ponad 40 krów. Był to dla sióstr dotkliwy cios, bo poważnie mierzył w ekonomię ich działalności. Przez ubiegłe lata hodowla krów pozwalała im na sprzedaż po kilka ich sztuk rocznie i przez pozyskane środki uzupełnienie braków w budżecie szkół, które prowadzą.

Od wydarzenia opisanego powyżej upłynął rok. Afrykańskie siostry, działające na terenie parafii Ndim w Republice Środkowoafrykańskiej, nie mają wsparcia z zagranicy. Stanęły przed spektrum zamknięcia istniejącej szkoły Gimnazjum-Liceum Katolickiego im. Padre Gildo (CPD). Ostatecznie, po usilnych prośbach rodziców, zdecydowały się na kontynuację działalnosci, lecz znacznie podnosząc wymagane dotąd czesne. Liczba chętnych do zapisu pomniejszyła się znacznie.

Ponadto rok szkolny 2017/18 zaczął się z opóźnieniem ze względu na operujących w okolicy rebeliantów, którzy grozili nawet samym misjonarzom. Nie bezpodstawnie podejrzewano ich też o zamysły uprowadzenia dzieci gromadzących się w szkołach, by następnie domagać się okupu od rodziców. Ostatecznie do tak dramatycznych wydarzeń nie doszło, ale niektórzy rodzice prewencyjnie zdecydowali się na pozostawienie dzieci w domach. Tak więc spadek liczby uczniów dodatkowo pogłębił deficyt finansowy szkoły.

ndim3Mimo wojny dalszy rozwój szkoły jest możliwy. Siostry planują otworzyć kolejną klasę liceum, marząc o pierwszej w historii Ndim maturze za dwa lata (2020 r.), ale ewidentne jest,  że nie będzie to możliwe bez pomocy z zewnątrz.

Dlatego też miejscowy proboszcz br. Robert Wieczorek ze Zgromadzenia Braci Kapucynów, w imieniu sióstr afrykańskich, wystąpił z wnioskiem o wsparcie finansowe do Fundacji Dzieci Afryki, których przedstawicieli gościł u siebie w Ndim – podczas MISJONERY 2016. Siostra Juliette prosi o systematyczną pomoc na kolejne lata w sfinansowaniu zakupu podręczników i materiałów szkolnych na potrzeby CPD oraz wsparcie dla jego funkcjonowania.

ndim5

uczniów szkoły odwiedził biskup Mirosław Gucwa – ordynariusz diecezji Bouar (2018)

Fundacja DZIECI AFRYKI
na realizację programu przekazała:

w roku 2018   2.155 zł


w roku 2019
program wsparli Ludzie Pięknych Serc:
pozyskano 939,73 zł

(stan na 31.12.2019 r.)

Anna
Anna – Swarzędz
Barbara
Beata – Kotuń
Danuta – Nowy Targ
Edyta
Gabriela
Janusz – Deszczno
Kamil
Klaudia – Murowaniec
Magdalena
Mariusz – Goleniów
Monika – Zamość
Sandra
Sławomir – Knurów