Misja Kamerun 2017

… odsłona druga

m.k.1

Pod koniec pory deszczowej na przełomie października i listopada ośrodki misyjne w Kamerunie odwiedzą kolejni przedstawiciele Fundacji Dzieci Afryki – koordynatorzy poszczególnych programów wsparcia.

Pierwszy etap wyprawy zawiedzie „podróżników z misją” na wschód kraju, drugi do zachodniej jego części.

W Djouth, w którym fundacja wspiera działalność sióstr ze Zgromadzenia Duszy Chrystusowej, Teresa Stachowicz oraz dr Michał Wierzbicki odwiedzą misyjny ośrodek zdrowia, prowadzony przez s. Donatę Krupę.

KONICA MINOLTA DIGITAL CAMERAOd kilku lat placówka wspierana jest w ramach projektu „Mleko ratuje życie” oraz „Leki dla Afrykańskiej Apteki”. Dzięki temu drugiemu dr Michał zaopatruje ubogich mieszkańców dżungli w pieluchy i ręczniki – które Darczyńcy mogą zakupić w sklepiku misyjnym. Ponadto, w ramach projektu, do ośrodka wysyłane są leki przeciwbólowe, przeciwgorączkowe oraz antybiotyki a także nici chirurgiczne, paski do mierzenia poziomu hemoglobiny we krwi i drobny sprzęt medyczny. Także podczas tej wyprawy farmaceuta z Białegostoku dostarczy walizkę z najpotrzebniejszymi medykamentami.

W Djouth przedstawiciele fundacji będą uczestniczyli w uroczystości oddania do użytku studni oraz wieży ciśnień, która doprowadziła wodę do kranów ośrodka zdrowia. Tym samym Teresa oficjalnie zakończy projekt „Czystej wody dla Djouth”, który zrealizowała z pełnym sukcesem.

m.k.3Wolontariuszka z Warszawy z niecierpliwością czeka, aby poznać podopiecznych żłobka w Bertoua oraz ponownie odwiedzić uczniów szkoły w Abong-Mbnag. Problem czystej wody głęboko zakorzenił się w jej sercu. Aktualnie zabiega o środki finansowe na zakup i montaż drogich urządzeń uzdatniających wodę dla żłobka w Bertoua. Przy misji placówkę opiekuńczą prowadzi s. Norberta Banaszek, pasjonistka. Teresa z radością przekaże Dar od Ludzi Pięknych Serc na realizację projektu „Czysta woda / filtry” – możesz jeszcze pomóc, za co bardzo dziękujemy :-)

Dzięki współpracy z Polską Fundacją dla Afryki powstała piękna i funkcjonalna kuchnia przy szkole podstawowej w Abong-Mbang, którą prowadzi s. Alicja Adamska. Od miesiąca gotowane są w niej posiłki dla 300 dzieci. Podczas pobytu przedstawicieli fundacji odbędzie się uroczystość oddania kuchni do użytku, oczywiście z odświętnym obiadem. Wszystkim życzmy smacznego :-)

Fundacyjni podróżnicy odwiedzą oczywiście kolebkę Dzieci Afryki – misję w Nguelemedouka.

m.k.4Podczas, gdy Teresa z Michałem będą wizytować opisane wcześniej placówki to Dżesika Haręzga – sekretarz biura fundacji i koordynator programów opieki indywidualnej, odwiedzi dzieci i młodzież Oratorium św. Michała Archanioła w Nguelemendouka, będące pod opieką s. Rozalii Oleniacz ze Zgromadzenia Sióstr Michalitek.

W chwili obecnej do programów pomocy zgłoszonych jest 520 podopiecznych. Wielu z nich oczekuje nadal na adopcyjnych rodziców. Celem wizyty jest poznanie dzieci i młodzieży, warunków w jakich żyją oraz uczą się, zorientowanie w ich potrzebach a także usprawnienie współpracy z misją w obszarze komunikacji i prowadzenia spraw formalnych.

Dzięki naszym Darczyńcom dzieci w ramach programu Adopcja Serca mają okazję uczęszczać do Oratorium, gdzie mogą zjeść ciepły posiłek, bawić się i uczyć. Z kolei młodzież objęta programem Bilet do Świata ma szansę na kształcenie w gimnazjum i szkole średniej – jest to droga ku lepszej przyszłości. Warto zdać sobie sprawę, że edukacja jest płatna, co sprawia, że nie każde dziecko ma szansę na zdobywanie wiedzy.

W Nguelemendouka przedstawiciele fundacji odwiedzą domowy sierociniec Mamy Helene a także grób Stewcia, który w wieku lat 12 odszedł do Domu Pana w przeddzień Uroczystości Wszystkich Świętych. Jak zapewniała nas wówczas s. Immakulata Faustynowicz – opiekuna chłopca – „Stewcio na pewno oręduje za fundacją w niebie”. Chłopczyk, jak żadne dziecko w okolicy, dzięki staraniom swojej adopcyjnej mamy w Polsce, ma własny murowany nagrobek. W trzecią rocznicę śmierci zostanie na nim zamontowana tabliczka ze zdjęciem, upamiętniająca podopiecznego fundacji.

W Nguelemendouka dr Michał Wierzbicki pozna także drugą placówkę zdrowia, której działalność wspiera w ramach prowadzonego przez siebie autorskiego projektu. Dotychczas ośrodek wsparty został materiałami medycznymi, lekami, suplementami diety i sprzętem medycznym. Jakie są dalsze potrzeby? Okaże się podczas wizytacji placówki.

Drugi etap wyprawy to wspólny wyjazd na zachód Kamerunu, do odległego Balengou. Placówkę misyjną od roku 2015 prowadzą tu siostry ze Zgromadzenia Św. Michała Archanioła. W ubiegłym roku, dzięki wysiłkom Michała, fundacja zaopatrzyła misję w mikroskop biologiczny. Celem wizyty będzie dostarczenie kolejnej partii leków oraz bezpośrednia ocena potrzeb, tak aby dalsza pomoc była dostosowana do realnych potrzeb placówki medycznej.

W Balengou przedstawiciele fundacji spotkają się także z s. Immakulatą Faustynowicz, która dojedzie na misję z Kikaikelaki. Niestety napięta sytuacja społeczno-polityczna w części anglojęzycznej Kamerunu, gdzie leży Kikaikelaki, nie pozwala naszym podróżnikom na osobiste poznanie podopiecznych programów „Adopcja Serca” i „Bilet do Świata”.

Podczas drugiej odsłony „Misji Kamerun 2017” zostaną przekazane środki na leczenie pacjentów Dzieci Afryki, których poznali Gosia Kałun i Robert Noga podczas jej pierwszej odsłony w lipcu i sierpniu br. Apelujemy do Ludzi Pięknych Serc o pomoc w pokryciu zobowiązań fundacji, ratujących zdrowie i życie. Dziękujemy!

Uczestnikom wyprawy misyjnej dzielnie będzie towarzyszył Kroko Jones, który ponownie spotka się z afrykańskimi dziećmi w Kamerunie, by przekazać nie tylko pozdrowienia od polskich dzieci ale również szkolne plecaki dla najpilniejszych uczniów oraz garść słodyczy.

m.k.5

Kroko Jones z uczniami w Djouth (2o16 r.)

Startujemy już 28 października. Bądźcie z nami!