Misja Kamerun 2017

misja17.1

Znowu ruszamy w drogę – tym razem powrót do korzeni i złożenie wizyty roboczej w Kamerunie. A właściwie dwie wizyty. „Misja Kamerun 2017″ będzie miała dwie odsłony – już 16 lipca na kameruńskiej ziemi staną Robert Noga i Gosia Kałun a 3 miesiące później kolejni przedstawiciele Dzieci Afryki.

Cel i plany? Wizytacja wybranych placówek misyjnych, z którymi fundacja współpracuje oraz przekazanie środków na realizację dzieł charytatywnych.

misja17.3Gosia i Robert w pierwszej kolejności odwiedzą plac budowy Centrum Dziecka w Yaounde. Tu, w dzielnicy slumsów, od kilku lat s. Kolbena Frąckiewicz – Pasjonistka, stara się zapewnić samotnym matkom opiekę nad dziećmi, by te je nie porzucały, by nie zmuszały do życia na ulicy /możesz pomóc - Centrum Dziecka/

Następnie podróżnicy „z misją” pojadą do Djouth na placówkę misyjną Sióstr Duszy Chrystusowej, by spotkać się z lokalną społecznością. W kameruńskiej dżungli fundacja wspiera misyjny ośrodek zdrowia, który prowadzi s. Donata Krupa. Poza wysyłką leków, suplementów diety, moskitier i pieluch wybudowała studnię oraz wieżę ciśnień, która doprowadza wodę do budynków przychodni. Przedstawiciele fundacji sprawdzą czy wszystko działa tak jak trzeba oraz rozejrzą się za najpilniejszymi potrzebami tej ubogiej placówki. W Djouth oraz Nguelemendouka, którą Gosia i Robert odwiedzą tydzień później, fundacja wspiera najmłodsze dzieci w zakresie dożywiania mlekiem w proszku /możesz pomóc – kup mleko w proszku/. Dzięki pomocy Dzieci Afryki, odsetek dzieci głodujących maleje. Podczas wyprawy fundacyjni podróżnicy zamierzają spotkać się z beneficjentami pomocy zarówno w obu przychodniach jak i w miejscu ich zamieszkania.

misja17.4Na tegorocznym szlaku wyprawy nie może zabraknąć misji w Abong-Mbang u Sióstr Duszy Chrystusowej. Od kilku lat fundacja wspiera działalność szkoły, którą prowadzi s. Alicja Adamska. Aktualnie prowadzona jest zbiórka na budowę kuchni dla szkoły /możesz pomóc – kuchnia dla Abong-Mbang/. Pod koniec lipca oficjalne rozpoczną się prace budowlane. Projekt współfinansowany jest przez Polską Fundację dla Afryki.

Na misji w Nguelemendouka u Sióstr Michalitek przedstawiciele fundacji odwiedzą oratorium św. Michała Archanioła, w którym realizowany jest program „Adopcja Serca” /możesz pomóc – Adopcja Serca/. Teren placówki wymaga ogrodzenia, by chronić dziecięce stopy przed pchłami piaskowymi, które je ranią. Z powodzeniem zakończyła się zbiórka środków na ten cel więc czas zakupić siatkę oraz niezbędne rzeczy, by chronić dzieci.

misja17.2Opiekująca się dziećmi s. Rozalia Oleniacz organizuje cztery, dwudniowe, turnusy kolonijne dla najbiedniejszych dzieci z najodleglejszych wiosek, które wciągu roku szkolnego nie korzystają z opieki oratorium. W jednym takim turnusie wezmą udział Gosia i Robert oraz towarzyszący im Kroko Jones, który już przygotowuje się do wyjazdu, by sprawić dzieciom wiele niespodzianek :-)

Kolejny etap pierwszej części „Misji Kamerun 2017″ będzie miał miejsce na zachodzie kraju w Kikaikelaki – to pierwsza fundacyjna wizyta w tej placówce, którą od roku prowadzą Siostry Michalitki. W Kikaikelaki fundacja wspiera miejscowe dzieci oraz młodzież. Pomoc jest tutaj szczególnie oczekiwana, gdyż od roku, z powodu niespokojnej sytuacji politycznej w tej części kraju, trwa „biały rok” – czyli nie działają szkoły. Dzieci gromadzą się w oratorium u s. Immakulaty Faustynowicz, która organizuje im zajęcia, zapewniając opiekę oraz wsparcie /możesz pomóc – Dzieci Kikaikelaki/. Fundacja podjęła się także zadania wsparcia w edukacji miejscowej młodzieży, która jest bardzo radosna, pracowita, posłuszna w domu i szkole, obowiązkowa i odpowiedzialna. Wszyscy chętnie angażują się w życie grupy – chwali młodych s.Lucyna Wajdasą bezinteresowni i pomocni /możesz pomóc – Bilet do Świata/.

CCI20170616aW sierpniu Gosia i Robert odwiedzą placówkę w Balengou u Sióstr Michalitek. Tu fundacja wspiera misyjny ośrodek zdrowia, który prowadzi s. Maksynilla Igras. W placówce działa już nasz mikroskop biologiczny, ale potrzeb jest znacznie więcej.

Podczas całej wyprawy fundacyjni podróżnicy „z misją” będą zabiegać, by dzieci mieszkające przy ruchliwych drogach były widoczne dla kierowców. Wiele młodych osób otrzyma opaski odblaskowe z napisem „Jestem widoczny po zmroku”. W ten prosty sposób możemy przyczynić się do zwiększenia bezpieczeństwa na afrykańskich drogach /możesz pomóc – kup opaskę odblaskową/.

Walizki podróżników, jak zawsze, wypełnione będą po brzegi. Tym razem przedstawiciele fundacji zabiorą ze sobą plecaki dla uczniów szkoły w Abong-Mbnag. Dziękujemy Kurii Krakowskiej za ich przekazanie :-)

Się będzie działo :-)
Do zobaczenia po powrocie :-)

Gosia & Robert

misja17.6

Robert Noga i Gosia Kałun „Misja Uganda 2016″