Misja Kamerun

W nocy z 8 na 9 lutego 2010 r. rozpoczęła się 2 wyprawa Założycieli Fundacji DZIECI AFRYKI na Czarny Ląd.

Podczas tegorocznego miesięcznego wyjazdu przekazano misjonarkom ze Zgromadzenia Sióstr Michalitek pozyskane od Darczyńców środki finansowe na realizację fundacyjnych programów Pomocy Dzieciom i Rodzinom w Afryce w wysokości 19 000 zł. Środki rozdysponowano m.in. na dożywianie dzieci, budowę nowego domu dla sierot, pomoc ubogim rodzinom, starcom i chorym oraz wsparcie szkół w Nguelemendouka i Betare-Oya. Z pozyskanych środków z akcji pomocy świąteczno – noworocznej obdarowywano słodyczami i drobnymi upominkami wszystkie napotykane dzieci wzdłuż całego przebytego szlaku po blisko 2000 km dróg południowo wschodniej części Kamerunu oraz Republiki Środkowej Afryki i Kongo.

Przedstawiciele Fundacji uczestniczyli w XIX pielgrzymce młodzieży do Groty Matki Bożej Ubogich w Nguelemendouka. W czterech grupach, które wyruszyły z różnych miejsc diecezji Doume – Abong Mbang wzięło udział 600 pątników. Do Matki Bożej Ubogich pielgrzymowali również polscy i kameruńscy księża oraz siostry z różnych zgromadzeń zakonnych. W jednej z grup pielgrzymował Pasterz Diecezji bp Jan Ozga.

Robert Noga i Paweł Werakso spotykali się z podopiecznymi Fundacji. Odwiedzali dzieci w przedszkolach i szkołach, w oratorium a także kilka zaprzyjaźnionych rodzin w ich domostwach. Wszędzie byli bardzo serdecznie witani, przyjmowani z afrykańską gościnnością, obdarowywani darami natury oraz żywym inwentarzem. Podbili serca mieszkańców plemienia Maka, ucząc się podstawowych zwrotów w języku plemiennym, ubierając się w regionalne stroje czy żywiąc się razem z gospodarzami. Jeden z noclegów w wioskowej chacie przypłacili nieoczekiwanym atakiem milionów mrówek – przeżyli!

Przedstawiciele Fundacji z dużym zainteresowaniem towarzyszyli w posługach misyjnych ks. Dariuszowi Chałupczyńskiemu, sprawującemu sakramenty pokuty i Eucharystii w odległych wioskach oraz s. Lucjanie Drapale od lat opiekującej się osobami starymi i schorowanymi. Interesującym doświadczeniem było przeżywanie wielkopostnych nabożeństw takich jak Popielec czy dwukilometrową procesję Drogi Krzyżowej.

Wspólnie z s. Immakulatą Faustynowicz odwiedzili kilka placówek misyjnych. Podczas tygodniowej podróży po lasach tropikalnych spotykali się z polskimi misjonarzami. Każde spotkanie było dla wszystkich ogromną radością, przepełnione życzliwością oraz polską gościnnością. Mogli przyjrzeć się z bliska (sami ich doświadczając) warunkom, w jakich przyszło misjonarzom służyć pośród czarnych braci, często prawdziwie spartańskich, bez prądu, w samotności, wśród groźnych zwierząt, narażając codziennie swoje organizmy na nękające je choroby klimatu tropikalnego. Misjonarze posługują z największym poświęceniem. Doskonale wiedzą, że są potrzebni. Bez nich i ich trudu połączonego z codziennym ryzykiem nie byłoby mowy o skutecznym leczeniu, nauczaniu czy głoszeniu Ewangelii tam, gdzie ludzie pozostawieni są samymi sobie, żyjąc w prawdziwej nędzy, znając tylko najbliższe kilkadziesiąt kilometrów lasów własnej okolicy i … swojego misjonarza – przewodnika.

Założyciele Fundacji z całego serca dziękują wszystkim misjonarzom za doświadczenie ogromnej życzliwości oraz gościnności z ich strony!

Wszyscy cieszyli się ze wspólnych spotkań oraz usłyszanych w polskiej mowie nowinek z rodzinnego kraju, o ludziach Dobrej Woli, pragnących włączyć się w misyjne dzieło Kościoła. Robert Noga i Paweł Werakso mięli niebywałą okazję zobaczyć i usłyszeć z pierwszej ręki obrazy i wieści z frontu misyjnego. Nawiązały się nowe znajomości.

Założyciele odwiedzili również miasteczko Gamboula w Republice Środkowej Afryki, spotykając się m.in. z miejscowym proboszczem oraz merem, Moloundou goszcząc u kameruńskich księży Vensone i Jean Baptiste a także, przekraczając pirogą rzekę Komo, mieszkańców miasteczka Bolozo w Kongo. Wszędzie składano ofiarę na Mszę Św. w intencji podopiecznych Fundacji oraz Darczyńców.

Podczas drugiej wyprawy do Afryki Założyciele Fundacji odwiedzili w Kamerunie misjonarzy (kolejno):

w Esseng Siostry od Aniołów
s. Ewę i s. Elżbietę

w Dimako Siostry Karmelitanki
s. Leokadię, s. Agnieszkę
i s. Jacklin

w Djouth Siostry Duszy Chrystusowej
s. Alicję i s. Gabrielę

w Ndelele Siostry Pasjonistki
s. Teodorę, s. Nicole, s. Eustellę
i s. Weronikę

w Yokadouma Ojców Oblatów
bp Eugeniusza Jureczko,
ks. Janusza Milanowskiego,
ks. Sławomira Kosickiego
oraz w Salapoumbe
ks. Grzegorza Jagowdzika

w Yenga
ks. Tadeusza Kraskę

w Betare-Oya Siostry Michalitki
s. Teresillę, s. Gemmę i s. Lucynę
oraz księży
ks. Mirosława Dubiela, ks. Stanisława Stanisławka i ks. Wiesława Mareczka

w Bertoua misjonarkę świecką
p. Ewę Gawin

w Ayos Siostry Opatrzności Bożej
s. Celestynę, s. Danutę i s. Dariuszę

Założyciele Fundacji składają szczególne podziękowania ks. Dariuszowi Chałupczyńskiemu oraz Siostrom Michalitkom z Nguelemendouka za życzliwe przyjęcie, dobrą organizację pobytu, opiekę i wszelką pomoc:
s. Immakulacie Faustynowicz, s. Goretti Bober,
s. Lucjanie Drapale i s. Maksymillii Igras