Misja w Kikaikelaki

kikai1

mapa_kamerun3Kikaikelaki jest czwartą kameruńską placówką (po Nguelemendouka, Betare-Oya i Balengou) Sióstr Michalitek, a zarazem pierwszą w części anglojęzycznej. Miejscowość położona jest 2 tys. m. n.p.m.  Pejzaż charakteryzują góry i pagórki. Panuje chłodniejszy klimat, jest dużo wilgoci. Zdarza się, że nawet w afrykańskich warunkach trzeba spać w śpiworze i pod kocem.

Siostry Immakulata Faustynowicz i Lucyna Wajda są odpowiedzialne za całą parafię, w tym sześć okolicznych wiosek. Drzwi do mieszkania polskich sióstr są bardzo szeroko otwarte dla wszystkich. Niejednokrotnie zdarza się, że ludzie spontanicznie wchodzą i jedzą z nimi śniadanie.

kikai2Na misji jest wodociąg, więc nie ma problemu z wodą. Ludzie są czyści, mniej chorują, jest większa higiena. Ze względów higienicznych większość dzieci ma krótko obcięte włosy. Jest też dużo mniej głodu niż na wschodzie kraju. Dzieci zabierają z domu do szkoły małe plastikowe termosy z jedzeniem zawierające smażone banany, maniok z sosem, ryż z oliwą i pomidorami.

Największe wrażenie sprawia głęboka religijność ludzi oraz pęd do nauki. Każdego poranka, już o godzinie 6 rano, we Mszy Świętej uczestniczy 60 dzieci i około 300 osób starszych. Dużo dzieci i młodzieży uczęszcza do przedszkoli i szkół, jest też dużo więcej szkół katolickich niż na poprzednich misjach. W samym Koumbo jest 7 szkół katolickich (podstawowe i średnie). I tak przykładowo do przedszkola uczęszcza około 80 dzieci, do szkoły podstawowej około 380, a do liceum około 600. Jest też szkoła techniczna (około 300 dzieci) przygotowująca do życia, gdzie młodzież jest przyuczana do zawodu stolarza, murarza, elektryka, kucharza/kucharki czy krawcowej.

Jest bardzo dużo duchowieństwa, zwłaszcza z Włoch (kapucyni i franciszkanie). Przekłada się to na powołania krajowe, których jest dużo więcej, niż w strefie francuskojęzycznej. W bieżącym roku do zgromadzenia zakonnego wstąpiły już trzy dziewczynki oraz do diecezji wstąpiło trzzech chłopców.

kikai4W Kikaikelaki siostry Michalitki odpowiadają za przedszkole i za dwie katolickie szkoły podstawowe. W związku z tym misjonarki planują otworzenie oratorium oraz rozpoczęcie akcji ,,adopcji serca’’. Dzieci bardzo chcą się uczyć i proszą o wsparcie. Główne potrzeby dotyczą  rozbudowy i doposażenia tych szkół. Braki są duże, gdyż budynki pochodzą z połowy ubiegłego wieku, dlatego też są w bardzo złym stanie. Potrzebne są szafy, stoły, ławki dla dzieci i wszelkie przybory szkolne, a zwłaszcza piórniki.

Wszystkich Ludzi Pięknych Serc gorąco prosimy o wsparcie działań s. Immakulaty Faustynowicz – „matki chrzestnej” Fundacji, misjonarki z ponad 25-letnim stażem. Liczy się naprawdę każda złotówka!

AG

Fundacja DZIECI AFRYKI
al. Zjednoczenia 13, 01-829 Warszawa
78 2490 0005 0000 4600 9165 1606
tytuł: K14 – Dzieci Kikaikelaki

kikai3

15.08.2016 r. Siostry Michalitki zostały oficjalnie powitane w parafii w Kikaikelaki