MISJA WOLONTARIAT

wolontariat_1

Większość z nas prowadzi aktywne życie zawodowe i prywatne, ciężko więc znaleźć czas na wolontariat. Jednak korzyści, jakie daje zaangażowanie się w dobroczynność są ogromne, zarówno dla samego wolontariusza, jak i dla społeczności, dla której pracuje.

Jeśli wybierzesz odpowiednią dla siebie organizację, w której działania się zaangażujesz, to wolontariat może pomóc Ci zredukować stres, znaleźć przyjaciół oraz zdobyć nowe umiejętności, co może przełożyć się na sukcesy na Twojej prywatnej ścieżce zawodowej.

Co ciekawe, wolontariat pośrednio wpływa na utrzymanie zdrowia zarówno psychicznego jak i fizycznego. Chcesz wiedzieć jak? Przeczytaj ten tekst:

#1 Wolontariat łączy z innymi

Jedną z najbardziej powszechnych korzyści jest wpływ Twojej pracy na jakość życia społeczności, dla której pracujesz. Nawet najmniejsze działanie może mieć znaczenie dla tych, którzy są odbiorcami Twojej pomocy. Poprzez swoje działania stajesz się poniekąd częścią tej grupy, tworząc nowe kontakty, znajomości i przyjaźnie.

Ponadto, praca z ludźmi rozwija Twoje zdolności interpersonalne. Nie każdemu łatwo przychodzi poznawanie nowych ludzi, a praca we wspólnym celu zbliża i pozwala łatwiej przełamać nieśmiałość.

#2 Wolontariat dla ciała i ducha

Właśnie tak – wolontariat może oddziaływać na Twoje zdrowie i samopoczucie.

Przeciwdziała skutkom stresu, złości i niepokoju, jakie często odczuwamy w związku z nagromadzeniem obowiązków i tempem naszego życia. Kontakty z innymi, które są jednym z aspektów pracy wolontariackiej, mogą znacząco wpływać na Twoją psychikę, wspomagają układ odpornościowy, przeciwdziałając stanom depresyjnym.

Przeprowadzone badania nad poziomem hormonów i aktywnością mózgu jasno pokazują, że pomaganie innym i świadomość bycia potrzebnym daje nam ogromną przyjemność, a im więcej dajemy, tym szczęśliwsi jesteśmy (Harvard Health Publications 2014).

Robiąc dobre rzeczy i wspierając innych, sami mamy poczucie spełnienia, a ponadto czujemy dumę z naszych działań. Im lepiej postrzegasz sam siebie, tym bardziej pozytywnie patrzysz na swoje życie i optymistycznie patrzysz w przyszłość.

Inne, ciekawe badania wskazują, że zwłaszcza w grupie osób starszych, zaangażowanych w wolontariat, odsetek umieralności jest niższy niż u innych. Praca wolontariacka utrzymuje naszą aktywność, obniża ciśnienie krwi, zmniejsza odczuwanie bólu, redukuje ryzyko chorób serca, sprawia, że łatwiej radzimy sobie z codziennymi zadaniami oraz stymuluje nasz mózg, utrzymując wysoki poziom zdolności koncentracji i logicznego myślenia.

#3 Wolontariat a Twoja kariera zawodowa

Nie od dziś wiadomo, że praca wolontariacka może pomóc Ci rozwinąć ważne umiejętności, poszukiwane przez pracodawców, takie jak praca w zespole, komunikacja interpersonalna, organizacja czasu i miejsca pracy. Angażując się w różne prace i projekty jako wolontariusz, dostajesz szansę na rozwój. Jeśli dobrze tę szansę wykorzystasz, w niedalekiej przyszłości będziesz zbierał owoce swojej pracy.

Jeśli Twoje zainteresowania zawodowe współgrają z kierunkiem działań organizacji w której działasz, to korzyści w formie zdobytego doświadczenia i nowych kontaktów są sprawą oczywistą. Jeśli jednak pola działalności zawodowej i wolontariackiej się nie pokrywają, nic nie stoi na przeszkodzie, by poszukać wspólnego mianownika i podjąć się koordynacji jakiegoś projektu, który będzie zakładał współpracę tych dwóch środowisk.

#4 Wolontariat to radość i samorealizacja

Zaangażowanie w wolontariat może być formą odskoczni od obowiązków i  codziennej rutyny. Może być powiewem świeżości w Twoim życiu, czymś innym, niż to co znasz. Może rozbudzić Twoją kreatywność i wpłynąć na Twoje dotychczasowe postrzeganie wielu rzeczy.

Jak widzisz, wolontariat jest naprawdę fajny!

Ale żeby Twoja przygoda z wolontariatem była Twoją przygodą życia, poświęć chwilę i zastanów się nad swoją motywacją i zainteresowaniami – jeśli widzisz związek pomiędzy tymi elementami, jest bardzo prawdopodobne, że odnajdziesz się w tej formie aktywności i że wolontariat stanie się Twoją pasją.

Nie musisz oczywiście poświęcać całego swojego wolnego czasu, by doświadczyć tych korzyści, o których piszemy – badania pokazują, że nawet kilka godzin tygodniowo poświęconych pracy wolontariackiej dadzą wiele i organizacji w której działasz i Tobie.

dalej

wolontariat_a


(na podstawie tekstu „Volunteering and its surprising benefits” J. Segal, L. Robinson, www.helpguide.org, 2014)