MISJONERA 2018

tchad11

RADOŚĆ płynąca ze Świąt Bożego Narodzenia oraz NADZIEJA na dobry i bezpieczny rok 2018 hasłem przewodnim 10. MISJONERY – wyprawy z misją pomocy i sprawiania radości ubogim dzieciom w Afryce.

Fundacyjni podróżnicy „z misją” – jak każdego roku – wyruszają na Czarny Ląd, by spotkać się z podopiecznymi oraz partnerami fundacji. Tegoroczna wyprawa składa się z dwóch etapów. Pierwszy zaprowadzi Pawła Werakso do Etiopii, drugi Roberta Nogę do Czadu. Założycielom fundacji będą towarzyszyli; w Etiopii Krzysztof Bucholski zaś w Czadzie Teresa Stachowicz – oboje trzykrotnie uczestniczyli we wcześniejszych MISJONERACH. W etapie czadyjskim udział wezmą obaj Założyciele. Do wyprawy przygotowuje się również Kroko Jones.

Pierwszy etap wyprawy rozpoczyna się 5 stycznia. Święta Bożego Narodzenia w Etiopii przypadają dzień później, zatem Paweł i Krzysztof b10.misjonera1ędą je obchodzić dwukrotnie, tym razem z naszym fundacyjnym partnerem i jego rodziną Tsehaiem Bogale. Dla podróżników to doskonała okazja, aby wcielić się w rolę św. Mikołaja i podarować koptyjskim dzieciom z plemienia Dorze podarunki świąteczne. Blisko pół tysiąca ubogich dzieci otrzyma buciki, by chroniły ich stopy przed urazami. Wizyta Pawła Werakso – przewodniczącego Rady, jest także zwiastunem dużej inwestycji dla społeczności Dorze, którą fundacja będzie realizowała przez dwa najbliższe lata, by stworzyć godne warunki do nauki i rozwoju dla uczniów szkoły Dorze oraz zapewnić wolontariuszom misyjnym zaplecze dla ich działalności.

13 stycznia Teresa, Robert i Paweł wylądują na lotnisku w Ndjamenie, by rozpocząć drugi etap wyprawy. W Czadzie spotkają się z s. Barbarą Kruszewską, Franciszkanką od Cierpiących, z którą fundacja współpracuje drugi rok.

Podróżnicy „z misją” spotkają się z podopiecznymi Domu Talita Kum w Lai. Przez dwa lata placówkę prowadziła Justyna Brzezińska – misjonarka świecka, która od lipca 2017 r. przebywa już w Polsce. Fundacja dofinansowała zakup i montaż solarów słonecznych, by dzieci mogły uczyć się także po zmroku. Wizyta jej przedstawicieli będzie pierwszym spotkaniem, i prawdopodobnie ostatnim, z niepełnosprawnymi fizycznie dziećmi w Lai. Pragniemy przekazać im życzenia świąteczno-noworoczne od Justyny, a w imieniu polskich Darczyńców podarować prezenty, o których marzą. Wszystkie dzieci otrzymają wygodne buty oraz plecaki szkolne.

Miejscem docelowym 10. wyprawy z misją pomocy i sprawiania radości jest wioska Mbaikoro, gdzie s. Basia prowadzi przedszkole dla 90. dzieci. Dla miejscowej szkoły Dzieci Afryki budują sanitariaty za środki pozyskane w ramach akcji „Czadowe WC” zaś dla jednego z młodych, wytypowanych przez misjonarkę do programu „Inkubator Przedsiębiorczości Afrykańskiej”, zbierają środki na zakup spawarki (możesz pomóc).

10.misjonera3Podczas MISJONERY pięćdziesięciu przedszkolaków wyruszy z Kroko Jonsem na noworoczną wycieczkę do wioski Donia, by z miejscowymi dziećmi spędzić najpiękniejszy Dzień Dziecka zorganizowany przez Fundację Dzieci Afryki.

Podróżnicy „z misją” marzą, by wszystkie dzieci ze szlaku 10. MISJONERY poczuły magię Świąt Bożego Narodzenia. Stąd pomysł na mikołajkową wyprawę, z najprawdziwszym workiem pełnym prezentów, nie tylko dla podopiecznych fundacji, ale też dla najbardziej biednych, przypadkowo napotkanych dzieci, których los doświadcza w sposób szczególny.

To wyzwanie dla podróżników, ale też apel do Ludzie Pięknych Serc*, by wsparli „MISJONERĘ z Mikołajem”, by jak największej liczbie dzieci wspólnie podarować kawałek nieba :-)

AKCJA ZAKOŃCZONA

 *imiona Darczyńców wraz z nazwą miejscowości, którzy pomogą św. Mikołajowi przygotować wyprawę, zostaną opublikowane w filmie relacjonującym MISJONERĘ 2018 (premiera w czerwcu 2018 r.) a najhojniejsi podziękowania od dzieci :-)

misjonera2018

 POZYSKALIŚMY 3.240 zł
Akcję wsparli Ludzie Pięknych Serc:

1. Kazimierz – Toruń
2. Danuta – Toruń
3. Teresa – Warszawa
4. Maria – Poznań
5. Wiesław i Agnieszka – Warszawa
6. Beata – Myślenice
7. Szkoła Podstawowa – Nockowa
8. Mariusz – Goleniów
9. Bogusława – Wodzisław Śl.
10. Sonia – Warszawa
11. Anna – Warszawa
12. Mirosława – Toruń
13. Agnieszka  – Krosna-Wieś
14. Barbara – Warszawa