Mój kolega z Buluby i dr Wanda Błeńska

buluba350Uczniowie szkół podstawowych z całej Polski, przez wiele ostatnich tygodni, przygotowywali się do Ogólnopolskiego Konkursu Misyjnego „Mój kolega z Buluby”, poznając życie dr Wandy Błeńskiej – lekarki misjonarki, a w szczególności Jej działalność skierowaną na pomoc ludziom chorym na trąd w Ugandzie, w mieście Buluba.

buluba8Uczniowie poznali także realia życia swoich rówieśników w Ugandzie, borykających się na co dzień z wieloma problemami, jak ubóstwo czy brak dostępu do edukacji. Dowiedzieli się w jaki sposób są traktowani ludzie chorzy na trąd oraz co może być „współczesnym” trądem dla ludzi żyjących w Polsce. Podczas lekcji został poruszony temat wykluczenia i marginalizacji społecznej.

Uczniowie poznali te zagadnienia dzięki możliwości wykorzystania i udostępnienia przez Papieskie Dzieła Misyjne Dzieci materiałów tjk czasopismo „Świat Misyjny” (numer poświęcony Ugandzie), w którym opublikowano wywiad z Doktor Wandą Błeńską, czy zostało przedstawione życie rówieśników w Ugandzie. Na podstawie wszystkich tych wiadomości dzieci wykonały prace plastyczne, które zostały przesłane do organizatora konkursu Szkoły Podstawowej nr 3 im. Bolesława Krzywoustego w Poznaniu. W niektórych szkołach poznańskich młodsze dzieci poznały postać Pani Doktor dzięki czytanej im przez nauczycieli książce Wydawnictwa Świętego Wojciecha noszącym tytuł „Dokta”.

Buluba623 października w siedzibie organizatora odbyła się Gala Finałowa Ogólnopolskiego Konkursu Misyjnego. Konkurs cieszył się bardzo dużym zainteresowaniem ze strony uczniów i nauczycieli w całej Polsce. Przesłano 705 prac!!! Jury zgodnie z regulaminem wybrało Laureatów w trzech kategoriach wiekowych. I kategoria – klasy I-III; II kategoria klasy IV-VI i III kategoria klasy VII- VIII oraz przyznało wyróżnienia w każdej z kategorii. Jury nie miało łatwego zadania. Przesłane prace były bardzo ciekawe zarówno pod względem artystycznym jak i społecznym – niosły ze sobą głęboki przekaz.

Na Galę Finałową przybyło wielu gości m.in. ci, którzy reprezentowali patronów honorowych konkursu czyli Marszałka Województwa Wielkopolskiego Marka Woźniaka, Księdza Arcybiskupa Metropolity Poznańskiego Stanisława Gądeckiego, Papieskiego Dzieła Misyjnego Dzieci, Fundacji Redemptoris Missio oraz Fundacji Dzieci Afryki. Specjalnie na Galę przybyli również rodowici Afrykańczycy ks. Louis Mbuyeh Kameruńczyk, ks. Aleksander Dung Nigeryjczyk oraz  s. Damiana Dzyakonu misjonarka w RPA. Oczywiście byli także Laureaci konkursu wraz z opiekunami.

Po przywitaniu gości przez Panią Dyrektor Beatę Owczarzak został odczytany list Biskupa Ugandy – Sabino Ocan Odoki. Biskup wyraził wielką wdzięczność i radość z faktu, że w mieście „dobuluba1kty” został zorganizowanym przez Szkołę Podstawową nr 3 w Poznaniu konkurs zatytułowany „Mój kolega z Buluby”, który pozwolił lepiej zrozumieć pełną wiary i miłości służbę, jaką pełniła dr Wanda wśród mieszkańców Ugandy. „Ponadto – jak napisał Biskup – polscy uczniowie będą mieli okazję zapoznać się z wyzwaniami jakie mają przed sobą uczniowie w Ugandzie. Jestem szczęśliwy, że dzieci w Polsce chcą dowiedzieć się czegoś więcej na temat dr Wandy – świadka wiary. Poprzez „doktę” i Jej serce pełne miłości dla jej nowego domu, jakim stała się Uganda, Polscy uczniowie oraz ich szkolni koledzy z pięknego kraju, Ugandy, mają szansę zjednoczyć się w podążaniu za przykładem dr Wandy.”

Po odczytaniu listu czekała na uczestników konkursu oraz zaproszonych gości niespodzianka w postaci filmiku z pozdrowieniami prosto z Buluby. O. Andrzej Dzida misjonarz Werbista z misji obozu dbuluba2la uchodźców – Bidi Bidi (Uganda) wraz z kilkunastoma swoimi podopiecznymi odwiedził miejsce w którym żyła przez 43 lata dr Wanda Błeńska, lecząc i opiekując się chorymi na trąd. O. Andrzej nagrał  pozdrowienia wraz z uczniami ze Szkoły w Bulubie specjalnie dla uczestników konkursu „Mój kolega z Buluby”.  Nasi ugandyjscy przyjaciele zaśpiewali także piosenkę z wielką radością i entuzjazmem. To nie był koniec pozdrowień bo zaraz po tym filmiku został wyświetlony kolejny, na którym rodowity Ugandyjczyk ks. David Okullu z wielką serdecznością i życzliwością pozdrowił wszystkich obecnych na Gali Finałowej.

Ks. Jarek Czyżewski – przedstawiciel Arcybiskupa i postulator procesu Doktor Wandy Błeńskiej w bardzo ciekawy sposób przybliżył wszystkim obecnym życiorys Dokty, dzięki czemu każdy z uczestników Gali mógł jeszcze bardziej poznać postać tej wielkiej misjonarki i jak powiedział Papież Jan Paweł II „ambasadorki laikatu świeckiego”. buluba3Zaraz potem nastąpił bardzo wzruszający moment podczas którego Pola – pierwszoklasistka ze SP3 w Poznaniu, zgrała na ukulele piosenkę „somewhere over the rainbow”, która stanowiła podkład do prezentacji przedstawiającej zdjęcia z kolejnych etapów życia Pani Doktor. Najbardziej chwytającym za sercem momentem było zdjęcie przedstawiające Panią Doktor w wieku Poli i pokazanie jak bardzo młoda Poznanianka jest do Niej podobna. Była to okazja do uświadomienia uczniom, że każdy z nas może, jak mówiła Pani Doktor, spełniać swoje świetlane pomysły i je pielęgnować. Następnie przepiękny koncert na waltorni zagrała Pani Kinga Dusińska.

buluba7Najbardziej oczekiwany moment przez wszystkich zebranych to oczywiście wręczenie nagród. Dzięki naszym sponsorom: Caritas Archidiecezji Poznańskiej, Marszałkowi Województwa Wielkopolskiego, Fundacji Dzieci Afryki, Fundacji Redemptoris MissioWydawnictwu Missio Polonia, Wydawnictwu Media Rodzina, Wydawnictwu Świętego Wojciecha, Kino Helios oraz niezwykłej Sponsorce, która chciała pozostać anonimowa, było ich tak wiele, że Laureaci mieli problem z ich udźwignięciem. Podczas wręczania nagród było wiele przejmujących momentów np. gdy ktoś nie mógł uwierzyć, że otrzymał tak wiele nagród i musieliśmy go zapewniać, że wszystkie są dla niego :-)

Po zakończeniu Gali na zgromadzonych czekał posiłek. Na jednym ze stołów znalazły się produkty pochodzące ze sprawiedliwego Handlu (partnerstwie handlowym, opartym na dialogu, przejrzystości i szacunku, które dąży do większej równości w handlu międzynarodowym).

Honorata Dzida

buluba5

LAUREACI w kategorii klas I-III:

I miejsce TOMASZ IDAŚ
Szkoła Podstawowa nr 20 im. Stefana Batorego w Poznaniu
II miejsce MILENA NOWAK
Piątkowska Szkoła Społeczna im. dr Wandy Błeńskiej
III miejsce JAGODA MEJZA
Piątkowska Szkoła Społeczna im. dr Wandy Błeńskiej

LAUREACI w kategorii klas IV-VI:

I miejsce OLIWER STOLARSKI
Piątkowska Szkoła Społeczna im. dr Wandy Błeńskiej
II miejsce MATYLDA MAY
Szkoła Podstawowa nr 7 im. Wojska Polskiego w Lesznie
III miejsce MARYSIA BIL
Szkoła Podstawowa nr 20 im. Stefana Batorego w Poznaniu

LAUREACI w kategorii klas VII-VII:
I miejsce TOMASZ ROSZYK
Szkoła Podstawowa im. Powstańców Wielkopolskich w Chwałkowie Kościelnym
II miejsce WERONIKA TYCZEWSKA
Szkoła Podstawowa nr 3 im. Bolesława Krzywoustego w Poznaniu
III miejsce LAURA SZARZYŃSKA
Zespół Placówek Oświatowych w Krzywaczce

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.