Moskitiery chronią życie

NYHQ2012-2185

25 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Walki z Malarią. W krajach afrykańskich z jej powodu w roku 2015 zmarło aż 305 tys. dzieci do 5 roku życia. Jest to 70% tamtejszych śmiertelnych przypadków. Śmierci dzieci takich jak nasze: noszonych w łonie matki, tulonych przy piersi, ukochanych. Małe dzieci można uratować w stosunkowo prosty sposób: profilaktyką a w razie zachorowania wczesną diagnozą i lekami.

W Afryce subsaharyjskiej jest najwięcej zachorowań (90% wszystkich światowych). Do rozwoju zarodźców malarii potrzebna jest wysoka temperatura i duża wilgotność. Malaria w Afryce nie występuje wszędzie. Duże znaczenie ma ukształtowanie terenu. Powyżej 2000 m n.p.m. praktycznie nie występuje gdyż jest zbyt chłodno. Natomiast strefy pustynne są zbyt suche.

malaria4Mieszkańcy rejonów zagrożonych mogą chronić się przed malarią używając moskitier nad miejscem do spania. Już 80 otworków na cm2 wystarczy, aby żaden komar ani muszka nie przecisnęła się. Komarzyce malaryczne, które roznoszą chorobę, w strefie subsaharyjskiej posilają się krwią tylko o zmierzchu, dlatego stosowanie moskitier w nocy znacząco minimalizuje ryzyko ukąszenia.

Liczba osób, które zmarły w 2015 na malarię w porównaniu do 2000 (uwzględniając przyrost liczby osób) spadła o 60%! Prewencja działa! Jest to zasługa głównie stosowania moskitier ale także substancji chemicznych przeciwko insektom, którymi spryskuje się domostwa, czy też akcje edukacyjne n.t. prewencji, diagnostyki i leczenia malarii.

Obecnie Fundacja DZIECI AFRYKI przekazuje moskitiery ubogim mieszkańcom Ugandy oraz Kamerunu, wspierając ich w drodze do całkowitej eliminacji malarii.

Dziękujemy za każdą podarowaną siatkę!

produkt_dla_afryki_moskitiera

MOSKITIERA – KUPUJĘ

Fundacja DZIECI AFRYKI
al. Zjednoczenia 13, 01-829 Warszawa
78 2490 0005 0000 4600 9165 1606
tytuł: H2 – Moskitiery dla Afryki

 dotpay

malaria2a

Paweł Werakso – współzałożyciel fundacji podczas akcji przekazania moskitier. Uganda.