Nadzieja w slumsach Yaounde

yaounde350Przez długi czas budowa Centrum Dziecka w Yaounde była wstrzymana, ze względu na problemy dotyczące terenu, na którym powstaje ośrodek. Nad Siostrami Pasjonistkami zawisła groźba przymusowej przeprowadzki na dużo gorzej położony teren, gdzie budowa Centrum mijałaby się z celem. Na szczęście z pomocą miejscowych władz udało się pokonać wszystkie trudności i prace mogą postępować już bez przeszkód.

Niedawna wizyta w siedzibie fundacji s. Kolbeny Frąckiewicz, nadzorującej budowę Centrum Dziecka w Yaounde ze Zgromadzenia Sióstr Pasjonistek, dostarczyła nam sporo nowych informacji ze stolicy Kamerunu.

yaounde1Z terenu Centrum rozciąga się widok na dzielnicę, której mieszkańcy, w przyszłości, skorzystają ze wsparcia Sióstr Pasjonistek. Domy wciśnięte w każdy wolny skrawek przestrzeni bez pozostawienia niezbędnych ciągów komunikacyjnych, tworzone bez żadnego planu, bez dostępu do wody czy kanalizacji, z przypadkowych materiałów, są domem dla najbiedniejszej części mieszkańców stolicy.

I to właśnie dla nich Siostry budują miejsce, gdzie udzielana będzie pierwsza pomoc medyczna, dzieci znajdą opiekę, a wszyscy mieszkańcy skorzystają z dostępu do wody.

Powstał już parter i pierwsze piętro budynku, który docelowo ma być dwupiętrowy. Ostatnio pojawił się też pomysł zbudowania nie tylko przychodni, ale również szpitala, który jeszcze bardziej odmieniłby życie lokalnej społeczności. Te plany wymagają jednak pozyskania środków na zakup dodatkowego gruntu. Jednak każdy kto miał okazję obserwować codziennie życie mieszkańców dzielnicy nędzy w Yaounde zdaje sobie sprawę, że warto powalczyć o realizację również tego projektu.

yaounde2Na szczęście mieszkańcy nie muszą czekać na koniec budowy, żeby odczuć korzyści z nowego sąsiedztwa. Już dziś mogą czerpać wodę z nowo powstałej studni wyposażonej w ręczną pompę. Oznacza to zmianę w codziennym rozkładzie dnia całych rodzin, który nie musi być już podporządkowany zdobywaniu tego podstawowego środka niezbędnego każdemu z nas.

Tempo dalszych prac zależy od pozyskanych środków. Każde dodatkowe pieniądze pozwolą na zatrudnienie większej ilości pracowników, wynajęcie niezbędnych maszyn czy zakup materiałów budowlanych.

Najpilniejsze prace to:

- Dokończenie budowy 2 piętra i przykrycie konstrukcji dachem tak, aby w porze deszczowej można było prowadzić dalsze prace wewnątrz budynku.
– Montaż zbiornika wody na budynku, wymiana pompy ręcznej na elektryczną, doprowadzenie wody ze studni do budynku i przygotowanie kraników dla mieszkańców.
– Pogłębienie drugiej, starszej studni i montaż w niej pompy ręcznej.

Jak możesz pomóc?

Ustaw zlecenie stałe i przelewaj co miesiąc dowolną kwotę na fundacyjne konto projektu:
Fundacja DZIECI AFRYKI, al. Zjednoczenia 13, 01-829 Warszawa
78 2490 0005 0000 4600 9165 1606
tytuł: K11 – Centrum Dziecka w Yaounde
Kwotę ustaw taką, żeby nie była dla Ciebie znacznym obciążeniem. Nieważne czy będzie to 1, 5, 20 czy 100 zł – regularny dopływ środków pozwoli lepiej planować dalsze prace.

- Jeśli wolisz zrób przelew jednorazowy – każdy złotówka przybliży nas do celu.
Nie możesz nas teraz wesprzeć? Przekaż informacje o projekcie znajomym – udostępnij post, prześlij link mailem. Za taką pomoc również będziemy wdzięczni.

Pamiętajcie też o rozliczeniu wszystkich wpłat w rozliczeniu podatkowym. Szczegóły znajdziecie tutaj: http://dzieciafryki.com/wplaty/

Radosław Lula

yaounde3

CENTRUM DZIECKA W YAOUNDE

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.