Najmłodszy afrykański święty

kizito01

W Polsce niewiele osób słyszało o Świętym Kizito. Jeszcze mniej osób wie, kto to taki i dlaczego został świętym. Za to w Afryce dzieciom bardzo często przy chrzcie nadaje się jego imię, a w afrykańskich miasteczkach co najmniej jedna szkoła wybiera go sobie na patrona.

Nie inaczej zrobiliśmy my, oddając dwa lata temu Fundację pod jego opiekę (więcej).

3 czerwca obchodzimy Dzień Świętego Kizito, warto więc poznać tego chłopca nieco bliżej. Tak – chłopca, bo to najmłodszy afrykański święty, i męczennik.

Kizito urodził się w 1872 r. w Bugandzie (dzisiejsza Uganda) i został oddany na wychowanie do Nyiki – jednego z najważniejszych członków klanu Siluro, z którego pochodził. To właśnie Nyika przedstawił Kizito królowi Mutesa, który przyjął chłopca na dwór jako królewskiego pazia.

kizito02Był to też czas, kiedy do Ugandy przybyli pierwsi misjonarze – Ojcowie Biali. Pierwszy okres ich pracy w tym kraju był ciężki i niespokojny – mimo początkowo ciepłego przyjęcia, misjonarze w kilka lat po przybyciu musieli opuścić kraj, ale nie porzucili ewangelizacji, pozostawiając ją w rękach świeckich katechistów.

Kiedy król Mutesa zmarł, a na tronie zasiadł jego syn, misjonarze powrócili do Bugandy. Niestety spokój znowu nie trwał zbyt długo. Król Mwanga ulegał złym wpływom swojej matki i ministrów, stając się zagorzałym prześladowcą chrześcijan.

Świadkiem tych wszystkich wydarzeń był mały Kizito, który wciąż służył na królewskim dworze. Od chwili kiedy tam przybył, cały czas był jednym z katechumenów – pobierał nauki od świeckich katechistów, a potem, gdy Mwanga sprowadził znowu misjonarzu do Bugandy, zaprzyjaźnił się z Ojcami Białymi. Kolejne wydarzenia, takie jak wyrok na Mukasę – jednego z katechistów, za obronę lokalnego biskupa, czy jak homoseksualne propozycje ze strony króla, którym Kizito się sprzeciwiał mimo tradycji, według której władca była panem losu swego ludu, umacniają wiarę chłopca i pragnienie przyjęcia chrztu świętego. Potrafił całymi dniami zamęczać Ojca Lourdela o udzielenie sakramentu, jednak ten uważał, że Kizito był zbyt młody i zbyt mało jeszcze wiedział o religii. W końcu, czując zbliżające się niebezpieczeństwo, misjonarz wyznaczył 14-letniemu chłopcu datę.

kizito04W nocy 25/26 maja 1886 roku Kizito przyjął chrzest z rąk Karola Lwangi – katechistę nauczającego na dworze królewskim.

Dobrze przeczuwano nieszczęście, ponieważ już następnego dnia król Mwanga skazał na śmierć ponad 30 chrześcijan przebywających w jego otoczeniu. Niektórych męczenników ćwiartowano, innych przebijano włócznią, jeszcze inni ginęli przez ścięcie. Kizito i 21 innych chrześcijan związano i więziono przez około tydzień. Ten czas przyszli męczennicy przeznaczyli na modlitwę, a ich spokój zadziwiał strażników.

Ojciec Lourdel, który przybył w tym czasie na audiencję u króla zauważył, że więziony Kizito ani na chwilę nie przestawał się uśmiechać – był w pełni pogodzony z losem i szczęśliwy, że umiera za wiarę, za własne przekonania, że nie dał się złamać.

3 czerwca 1886 roku więźniów przeprowadzono do Namugongo, gdzie każdego z nich owinięto w matę, ułożono na stosie i spalono żywcem. Do samego końca spośród płomieni słychać było głosy wspierających się wzajemnie przyjaciół.

Wszystkich 22 męczenników ugandyjskich kanonizowano w 1964 roku.

Św. Kizito jest dziś w Afryce patronem młodzieży – chłopiec, który w tak młodym wieku bardzo jasno określił swoje cele, kierując się sumieniem i wiarą, jest najlepszym przykładem dla osób, które stoją u progu swojego dorosłego życia.

 Małgorzata Kałun

kizito03

Jedyne zachowane zdjęcie ze św. Kizito.


Źródło:

http://malygosc.pl/doc/1107766.Kizito-afrykanski-meczennik/2

http://misjonarzeafryki.org/kizito-patron-mlodziezy/

http://www.dacb.org/stories/uganda/kizito_.html

http://www.ugandamartyrsshrine.org.ug/