Nasza klasa Tonga

tonga1_350

mapa_malawiTonga to jedno z najuboższych plemion na naszej planecie, które najsilniej wierzy w życie, wyrażając to poprzez szczęście i radość każdego dnia! Tonga wierzy też w miłość i swoim prostym życiem dąży do tej miłości.

Tymi słowami swoich przyjaciół z Malawi przedstawia polska wolontariuszka Dorota Pichowicz. Przez kilka miesięcy w roku mieszka w Nkhata Bay, przez kolejne w Wielkiej Brytanii, by zarobić na utrzymanie Domu Jedno Serce. Poruszeni historią jej życia, samozaparciem oraz miłością do ubogich Fundacja DZIECI AFRYKI rozpoczęła współpracę z Dori, by wspomóc działalność jej świetlicy dla sierot i dzieci z ubogich rodzin, którą założyła wspólnie z TONGA HERITAGE BAND*. Świetlica, którą Dorota nazywa NASZĄ KLASĄ, mieści się w wynajmowanym od lokalnej rodziny domu mieszkalnym. Liczy około 30 podopiecznych. Jej wychowankami są dzieci z lokalnego plemienia Tonga, bez ograniczeń wiekowych.

NASZA KLASA – to miejsce, gdzie dziecko jest w towarzystwie swoich rówieśników. Dzieci wymieniają się swoimi przekonaniami i dziecięcymi poglądami, aby podlegały procesowi wzajemnej integracji i akceptacji oraz przygotowywały się do dorosłego życia. tonga2Nauczyciele w świetlicy starają się zapewnić dzieciom beztroskie, ale nie pozbawione obowiązków dzieciństwo. Każde dziecko traktujemy poważnie i z każdym dzieckiem prowadzimy poważne dyskusje – przekonuje Dorota.

Nauczyciele organizują dla dzieci zajęcia edukacyjne m.in. z nauki języka angielskiego, sportowe, artystyczne – malowanie, rysowanie, rzeźbienie w drzewie, nauka tańca i śpiewu oraz gry na instrumentach. Ulubionymi przez dzieci zajęciami edukacyjnymi są te z geografii, które prowadzi Dorota, lubią też przyrodę i zajęcia z dobrego życia z Panem Bogiem, tak, tak w Malawi ludzie żyją często według historii z biblii.

tonga3Prowadzimy bardzo proste, skromne życie. W całości zgodne z naturą, pokorne i cierpliwe. Gotujemy dla NASZEJ KLASY zdrowe jedzenie i uczymy, jak ważne jest to co jemy” – Tonga. Pełnowartościowe posiłki dla dzieci i nauczycieli są gotowane kilka razy w tygodniu, ale naszym celem jest zapewnienie jednego gorącego posiłku w każdy dzień dla każdego podopiecznego.

Uczestniczenie w życiu społecznym w NASZEJ KLASIE jest nieodpłatne dla dzieci i dorosłych. Potrzeb jest wiele: stałe dożywianie, remont dachu, pensje dla nauczycieli.  Wierzymy, że z pomocą Ludzi Pięknych Serc Dom Jedno Serce, w którym działa NASZA KLASA, będzie tętnił kolorowym życiem, w którym dzieci, z pełnymi brzuszkami, będą mogły bezpiecznie spędzać czas, poznawać świat, doświadczać miłości. Czy Twoje serce bije w tym samym rytmie?

Dziękujemy za każdą pomoc finansową:

Fundacja DZIECI AFRYKI
al. Zjednoczenia 13, 01-829 Warszawa
78 2490 0005 0000 4600 9165 1606
tytuł: MA1 – Nasza Klasa Tonga

Dziękujemy za każdą pomoc rzeczową:

adres domu:
Tonga Heritage
Dorota Pichowicz
P.O.Box 141 Nkhata Bay
(Insteady of Mzuzu)
Malawi, Central Africa

Paczki z artykułami dla dzieci i ubogich Tonga nie mogą przekroczyć 20 kg.

Możesz być na bieżąco z Domem Jedno Serce – FACEBOOK

tonga4

Dom Jedno Serce

tonga5

Posiłek

tonga6

Zajęcia edukacyjne


 

 

 

Fundacja DZIECI AFRYKI
na realizację programu przekazała:

w roku 2018   12.700 zł (w tym mleko w proszku)
w roku 2019   11.328 zł (w tym program adopcyjny)

w roku 2020
program wsparli Ludzie Pięknych Serc:
pozyskano 7.027,87 zł
(stan na 30.09.2020 r.)

Aleksandra – Bydgoszcz
Andrzej – Rumia
Anna – Łódź
Anna – Skierniewice
Barbara – Chojnice
Barbara – Gubin
Beata – Myślenice
Bogusław – Osiek
Daniel
Daniel – Nowy Sącz
Dorota – Biała Podlaska
Elżbieta – Nowa Dęba
Elżbieta – Poznań
Ewelina – Albigowa
Joanna – Uhówek
Julia
Kamil – Przysucha
Kamila – Sulików
Katarzyna – Luboń
Katarzyna – Poznań
Maria – Poznań
Mariusz – Goleniów
Mirosław – Środa Śląska
Olga – Dobra
Piotr – Wąwolnica
Roman – Kościan
Stefan – Wadowice Dolne
Svatlana – Brest
Szymon
Zdzisław – Pleszew
Zespół Szkolno-Przedszkolny w Jadownikach

* Tonga Heritage Band jest organizacją ludzi dobrej woli, która wspiera na co dzień rozwój lokalnej społeczności.  Promuje miłość i czynienie dobra. Uwagę skupia szczególnie na dzieci i dorosłych najbardziej potrzebujących w trudnej życiowej sytuacji.  Poprzez programy wspierające rozwój Tonga Heritage Band objęła opieką kilkadziesiąt dzieci, którym zapewnia zajęcia artystyczno – edukacyjne, znajdując bogactwo w ich różnorodności. Pomaga dzieciom i dorosłym lokalnej społeczności w życiu codziennym poprzez wsparcie materialne i finansowe. Tonga Heritage Band to organizacja szukająca talentów, pomagająca rozwijać indywidualny potencjał każdego człowieka. W rezultacie w okresie ostatniego roku organizacja jednorazowo wsparła około 200 osób, z czego pod stałą opieką jest ok.30 dzieciaków i 10 rodzin ( większość to ludzie z plemienia Tonga )