Nie jestem samotną wyspą!

sw1Żyję w społeczności, każdego dnia mniej lub bardziej świadomie korzystam z pomocy innych. Najłatwiej uzmysłowić to sobie w sytuacjach trudnych – w chorobie, w cierpieniu, w smutku. O ile trudniej przyszłoby mi pokonać trudności, gdyby nie moi bliscy, wsparcie przyjaciół, ustabilizowana sytuacja finansowa. Mam  jednak świadomość, że są ludzie, którzy nie posiadają tyle szczęścia…

23 lutego obchodzimy Międzynarodowy Dzień Pomocy Potrzebującym.

Rozejrzyj się, na pewno dostrzeżesz wokół siebie ludzi, którzy potrzebują pomocy –  ciepłego słowa, gestu, wsparcia. Kiedy o tę pomoc poproszą, z pewnością jej udzielisz. Bliscy nie muszą prosić. Jesteś dobrym człowiekiem, poświęcisz swój czas, dodasz otuchy, ofiarujesz do puszki symboliczną złotówkę. Robisz wiele dobrego dla potrzebujących, możesz mieć poczucie spełnienia dobrego uczynku i czyste sumienie. Pomogłeś i pomagasz innym. Kiedyś sam możesz tej pomocy potrzebować, a wtedy i inni pomogą Tobie, przecież wierzysz, że dobro powraca, prawda?

To bardzo wygodne myślenie i bezpieczna postawa, jednak tak niedawno papież Franciszek podczas Dni Młodzieży w Krakowie apelował, by mieć odwagę opuścić strefę komfortu – nasze czasy nie potrzebują „młodzieży kanapowej”[1] – stwierdził. Czy znajdziesz w sobie odwagę, by spojrzeć dalej?

sw2Poza Twoim bezpiecznym otoczeniem żyją ludzie, których nawet podstawowe potrzeby nie są zaspokojone – osoby chore, starcy, skrajnie ubodzy, bezdomni, bez środków na jedzenie, lekarstwa, edukację, głodni. I nie zawsze potrafią poprosić o pomoc. Żyją w odległych krajach, bez dostępu do pomocy społecznej i kampanii medialnych. Możemy rozpoznać  ich potrzeby i nieść pomoc dzięki organizacjom pomocowym, szczególnie tym, które docierają bezpośrednio do potrzebujących. Czy jesteś gotowy wstać z kanapy i podjąć wysiłek, by pomagać? Bez względu na to kim jesteś, gdzie jesteś – jesteś potrzebny. Nie bój się udzielić pomocy. Jedną z form pomagania potrzebującym jest zaangażowanie się w działalność wybranych organizacji pozarządowych.

Fundacja DZIECI AFRYKI została założona 15 kwietnia 2009 r. i zgodnie ze statutem od tego czasu prowadzi działalność na rzecz ubogich mieszkańców Afryki i innych krajów rozwijających się. Zajmujemy się przede wszystkim eliminowaniem skrajnego ubóstwa i głodu, dzięki czemu ograniczamy umieralność dzieci, pomagamy zapewnić im dostęp do edukacji, niesiemy pomoc humanitarną. Współpracujemy z misjonarzami w Afryce i organizujemy Misjonery, docierając bezpośrednio do potrzebujących. Zadania realizujemy dzięki dobrowolnemu wsparciu Ludzi Pięknych Serc i pomocy Wolontariuszy. Jesteś gotowy, by pomagać potrzebującym? Czekamy na Twój gest.

 Elżbieta Wolska
sw3wspieram FUNDUSZ MISYJNY

[1] http://pl.radiovaticana.va/news/2017/03/21/papieskie_or%C4%99dzie_na_%C5%9Bdm_2017_-_tekst/1300039