Niewidomi czekają na dom

niewidomi350Pomagamy skazanym na życie wzdłuż rzeki Lim, gdzie pewien gatunek much rzecznych od lat atakuje mieszkańców wiosek. Pasożyt z grupy O. volvulus, po ugryzieniu człowieka, uszkadza jego nerw wzrokowy, doprowadzając do tzw. choroby rzecznej.

Od roku 2018 Fundacja Dzieci Afryki, we współpracy z s. Elizą Michalak – pasterzanką, misjonarką w Republice Środkowoafrykańskiej, prowadzi program pomocy „Domy dla niewidomych znad Lim„.

Do tej pory, z pomocą Ludzi Pięknych Serc, sfinansowaliśmy budowę 10 domów :-)

Aktualnie zbieramy środki finansowe na budowę kolejnych trzech domów oraz remont dachu czwartego. Całkowity koszt projektu wynosi 10.400 zł, z czego 36% środków jest już zabezpieczonych. Do zrealizowania celu potrzebujemy 6.650 zł.

przedstawiamy niewidomych oczekujących na pomoc w roku 2020

pierwszy beneficjent:

niewidomi1Pan Andrzej Belatnia – niewidomy z Tuga, małej wioski położonej 5 km od Ngaounday. Ma 50 lat, od 25 lat jest niewidomy. Mieszka w małym zniszczonym domku z żoną i czwórką dzieci w wieku szkolnym. Utrzymują się z pracy na roli. Uprawiają maniok, proso, fasolkę. Część plonów przeznaczają na jedzenie dla siebie a część sprzedają, by kupić sobie ubrania, sprzęt domowy (czyli garnek do przygotowania posiłku, kubki). Żyją bardzo skromnie. Są dobrymi rolnikami. Zwykle mydło to dla nich rarytas. Od dwóch lat proszą o pomoc w budowie domu. Teraz kolej przyszła na nich. Dach domu jest już tak zniszczony, że po kolejnej porze deszczowej pewnie się zapadnie. Jak i cały dom. Ich wkład własny w pomoc domu to zorganizowanie kamieni pod budowę fundamentów. Zobaczymy jak sobie poradzą, kamienie będą zbierać sami z dziećmi. Planujemy, aby powierzenia ich domu wynosiła 7 x 5 metrów. Taki dom będzie miał dwa pokoje i duży salon. To wystarczający dom, by swobodnie mogła zamieszkać w nim jego rodzina.

niewidomi2

drugi beneficjent:

albert1Pan Albert Yandal – niewidomy z Tuga. Albert ma 60 lat. Ma 8 dzieci, jest bardzo troskliwym ojcem, bardzo dba o swoje dzieci. Razem z żoną, by utrzymać rodzinę pracują na polu. Korzystają z pomocy misji, by wykształcić swoje dzieci – wszystkie posłali do szkoły. Dwóch najstarszych chłopców ukończyło już podstawówkę w szkole katolickiej w Ngaoundaye. Ich dom rozpadł się. Aby nie musieli mieszkać pod gołym niebem szef wioski wypożyczył im mały domek, aż będą mieli własny. Chcemy im pomóc i zbudować dom o wymiarach 7 x 5 metrów tak, by rodzina mogła się pomieścić. Ich wkład w budowę domu to zebranie kamieni pod fundamenty domu.

albert2

trzeci beneficjent:

Jerome1Pan Jérôme Latou - niewidomy z Ngaounday mieszka wraz z żoną w dzielnicy Lapundzie. Ma już dorosłe dzieci które pomogły mu wybudować duży dom. Nie starczyło im jednak pieniędzy, by pokryć go blachą. Prosi o pomoc ponieważ miejsce gdzie stoi dom nawiedzają bardzo silne wiatry, które niszczą jemu jak i sąsiadom dachy ze słomy. Kilka razy do roku trzeba je naprawiać. Jérôme cudem ocalił życie w czasie, gdy do Ngaounday wkroczyła grupa rebeliantów „Seleka”. Dzielnica Lapundzie jest pierwszą od początku miasta. Tam zazwyczaj ludzie najbardziej cierpią, gdy są zaskoczeni przez rebeliantów wychodzących z buszu. Mają małe szanse na ucieczkę. Tym bardziej niewidomi. W czasie napadu Seleki – Jérôme nie zdążył uciec, rebelianci podcieli mu gardło. Gdy się zorientowali, że jest niewidomy zostawili go. Prawie na wpół umarłego i wykrwawionego znaleźli go jacyś ludzie i pomogli. Szybko dostarczono rannego do szpitala i tam udało się go uratować. Można powiedzieć, że otrzymał dar nowego życia. Wszyscy w Ngaounday znają jego smutną historię.

Jerome2

czwarty beneficjent:

jean2Pan Jean Mbioko – razem z żoną są niewidomi, mają 8 dzieci. Trójka już dorosłych, 5 jeszcze w wieku szkolnym. Jan stracił wzrok kiedy urodziło się drugie dziecko a żona po urodzeniu trzeciego dziecka. Dorosłe dzieci wraz ze swoimi rodzinami mieszkają obok i pomagają w wychowaniu rodzicom pozostałej piątki. Jan z żoną pracują na polu żeby utrzymać rodzinę. Jan od roku prosi o pomoc w budowie nowego domu. Mieszkają w Nzapoye 7 km od Ngaounday.

jean1

Pięknie dziękujemy za każdą podarowaną cegiełkę :-)

FUNDACJA DZIECI AFRYKI
al. Zjednoczenia 13, 01-829 Warszawa
78 2490 0005 0000 4600 9165 1606
tytuł: SA7 – niewidomi czekają na dom

Beautiful Earth - South Africa and Madagascar


akcję wsparli Ludzie Pięknych Serc :-)
mamy już 5.686,15

/stan na dz. 01.12.2020 r./

Adam – dotpay
Aleksandra – dotpay
Anna – dotpay
Anna – Gdynia
Beata – Kotuń
Beata – Myślenice
Bernadeta – dotpay
Dawid – Moenchengladbach
Dawid – Piotrków Trybunalski
Joanna – Kielce
Kamil – Nienadówka
Magdalena – Wieleń
Marek – Poznań
Maria – dotpay
Mariusz – Częstochowa
Mariusz – dotpay
Paulina – Sochaczew
Robert – Warszawa
Roman – Kościan
Stefan – Wadowice Dolne
Tadeusz – Kraków

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.