O - jak odżywianie

O – jak odżywianie

Zastanawiasz się, jaki związek ma odżywianie z niepełnosprawnością? Skąd dziś taki temat?

Owszem, głód to jeden z palących problemów Afryki. I wcale nie chodzi o brak pożywienia, bo jedzenia produkujemy tyle, że wystarczyłoby dla wszystkich. Problem zaczyna się w momencie zakupu, a raczej zapłaty.

Ale wracając do tematu… jaka istnieje zależność pomiędzy głodem a niepełnosprawnością?

Już tłumaczymy!

Organizm, aby mógł funkcjonować prawidłowo, potrzebuje określoną ilość, określonych składników odżywczych, takich jak węglowodany, białka, witaminy.

Niektóre z nich jesteśmy w stanie wytworzyć sami, ale niektóre musimy dostarczać wraz z pożywieniem.

Niedożywienie powoduje zatem szereg problemów zdrowotnych, nieraz bardzo poważnych:

  • U dzieci brak odpowiedniej ilości witaminy A może powodować ślepotę, brak B1 – polineuropatię, brak B3 – zaburzenia psychiczne, brak B6 – padaczkę
  • U ciężarnych odpowiedni poziom kwasu foliowego zapobiega schorzeniom neurologicznym dziecka, a witaminy D13 i wapnia – przedwczesnym porodom, które niosą ryzyko wielu bardzo poważnych uszkodzeń płodu, łącznie z mózgowym porażeniem dziecięcym

Choć wydawać by się mogło, że żywienie i niepełnosprawność nie ma ścisłego związku ze sobą, to powyższe dane mówią zupełnie co innego.

W Afryce wiele rodzin żyje za mniej niż 1$ dziennie. Niewiele dzieci wie co to jest śniadanie, bo jedyny spożywany posiłek w ciągu dnia to ten wieczorny.

Niektóre szkoły prowadzą programy dożywiania… ale dzieci niepełnosprawne mają mniejszy dostęp do tego rodzaju pomocy… bo nie chodzą do szkoły.

W Cheshire Home dzieci dostają 4 posiłki dziennie.

Zanim pójdą do szkoły, idą na stołówkę, by zjeść śniadanie. Dzięki temu mogą się skupić na przerabianym materiale, a nie na odczuwanym głodzie.

Siostry w Cheshire Home starają się zapewnić dzieciom zbilansowaną dietę na tyle, na ile pozwalają na to finanse placówki.

Wesprzyj działania ośrodka. Zadbaj o zdrowie dzieci… i o swoje dobre samopoczucie!

FUNDACJA DZIECI AFRYKI
al. Zjednoczenia 13, 01-829 Warszawa
78 2490 0005 0000 4600 9165 1606
tytuł: N1 – dzieci z Cheshire Home